Jaki polar wybrać?
Źródło: Steven Weirather z Pixabay

Polar – rodzaje, grubość, dobór odpowiedniego

Polarowy materiał powstał w 1979 r., a mimo to stanowi nadal doskonałą i praktyczną warstwę ocieplającą. Skutecznie broni się przed wyparciem z rynku mimo tworzenia coraz nowszych hybrydowych konstrukcji bluz i kurtek. Hydrofobowe właściwości tego materiału, termika podobna do wełny, świetna paroprzepuszczalność i stosunkowo niska waga są poszukiwanymi cechami przez miłośników górskich wypraw.

Gramatura polaru – to nic innego jak jego waga na 1 m kwadratowy. Ma ona istotny wpływ na ciepłotę danej bluzy. Producenci zazwyczaj podają w katalogach ten parametr np. gramatura 150 / 175/ 280 / … To podstawowa informacja sugerująca czy mamy do czynienia z lekko ocieplającą warstwą termiczną typu 100, czy mocno ciepłym polarem typu 280 – 300. Bardzo popularnymi gramaturami jest przedział między 130 a 180 stosowany w odzieży przewidzianej dla aktywnych osób.

Jak dobrać odpowiedni polar, rodzaje polarów
Rodzaje polarów. Jak dobrać odpowiedni?

Bluzy/kurtki turystyczno-skiturowe, podejściowe, wspinaczkowe – czyli wszędzie tam, gdzie potrzeba świetnie „oddychającej” lekkiej i lekko ciepłej warstwy termicznej, mają często dodatkowo konstrukcję tak zwanego „wafla”. Strzyżenie materiału w kratkę powoduje stworzenie dodatkowych cieńszych przestrzeni, którymi jeszcze lepiej transportowana jest wilgoć na zewnątrz materiału. Dodatkowo zabieg ten zmniejsza wagę odzieży.

Jak dobrać odpowiedni polar, rodzaje polarów
Rodzaje polarów. Jak dobrać odpowiedni?

Sam „wafel” może być niewidoczny od zewnątrz – wówczas mamy odczynienia z dwuwarstwowym materiałem gładkim na zewnątrz a strzyżonym od środka.
Jeśli zależy nam na ciepłej zimowej warstwie, szukajmy bluz z gramaturą 250 g/m kw. i więcej. Zapewnią one komfort termiczny na zupełnie innym poziomie. Może ona wyglądać bardzo technicznie i sportowo lub przypominać wręcz sweter, gdyż gusta są różne i producenci odzieży bardzo dobrze o tym wiedzą.

Jak dobrać odpowiedni polar, rodzaje polarów
Rodzaje polarów. Jak dobrać odpowiedni?

Skład materiału też jest pewną wskazówką dla osoby kupującej dany towar – szczególnie przez Internet. Polar głównie składa się z PL = poliestru. Jeśli nie mamy żadnych domieszek to mamy do czynienia z klasycznym polarem, dość mało technicznym i zazwyczaj ciepłym. Wiele firm dodatkowo wprowadza domieszki do składu takiej dzianiny, podnoszące znacząco elastyczność materiału, co przekłada się na jego komfort noszenia podczas podwyższonej aktywności (bieg, wspinaczka, skitury, ale i turystyka górska) np. spandex, elastyn. Im więcej elastycznego włókna, tym bluza będzie bardziej dopasowana i mniej krępowała ruchy.
Polar z poliamidu (PA) – owszem to bardziej wytrzymałe włókno i grubsze. Świetnie sprawdza się przy bardzo cienkich i lekkich, technicznych bluzach typu 120-160 g/m kw. Jest ono jednak sporo droższe, toteż stosowane zazwyczaj w najdroższej i najbardziej technicznej odzieży.

Jak dobrać odpowiedni polar, rodzaje polarów
Rodzaje polarów. Jak dobrać odpowiedni?

Technologie wiązane z materiałami stosowanymi w polarach to już temat na bardzo długi artykuł, gdyż jest ich cała masa. Wspomnieć tu tylko wypada o materiale, od którego ponad 42 lata temu wzięła się nazwa pola, czyli od POLARTEC®.
Dziś firma produkuje bardzo wiele jego odmian ociepleń wykorzystywanych w odzieży np.: Polartec® Power Stretch®, Polartec® Power Grid®™, Polartec® Alpha Insulation …
Wszystkich mocno zainteresowanych tymi technologiami zachęcam do lektury na stronie producenta. Wiele rozwiązań jest mocno innowacyjnych i poniekąd kopiowanych przez inne firmy w celu uzyskania podobnego efektu.

Podsumowując, im mocniej potrzebujemy technicznej bluzy, świetnie odprowadzającej wilgoć, w pełni elastycznej, wręcz wyczynowej, tym bardziej skupmy się na mniejszej gramaturze 120-150 g/ m kw., lepszym składzie zawierającym znacznie więcej materiału typu elastyn czy spandex (powyżej 12-15%), a jeśli mamy zasobny portfel to i poliamid. Bluzy podejściowe, dla mniej wyczynowego sportu, trekking, turystyka skiturowa – tu spokojnie sprawdzą się waflowe budowy zawierające w swoim składzie 5-10% włókien elastycznych i gramatura materiału nieco większa ze względu na większe zapotrzebowanie cieplne (co jest oczywiście indywidualną cechą i trudno mi to dokładnie ocenić) między 150-200 g/m kw. Zimowa ciepła bluza na co dzień, jak i na trekkingowe wędrówki w niskich temperaturach to już gramatury 220-300 g/m kw., nawet bywają i większe.

Pamiętacie jednak – tanie polary (z placu targowego) są ciężkie i mało pakowne, bo muszą mieć większą gramaturę. Ich włókno jest proste (filc) i niestety, aby uzyskać odpowiednią termoizolację, musi go być fizycznie znacznie więcej. Polar „grzeje”, gdyż działa jak izolacja. Wiele firm produkuje włókno w postaci rurki (pomysł opatentowany lata temu przez twórcę materiału polarowego), dzięki czemu dzianina przy mniejszej gramaturze izoluje dużo lepiej od zwykłej przędzy (filcu). Jest ona droższa, toteż tanie polary posiadają tanie włókno i sporą wagę. Wybór jednak należy do Was.

Do zobaczenia na szlaku!

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówBiegi górskie 22 kwiecień 2022
Marcin Kijowski
Zbiegaj jak kozicaMówi się, że w biegi górskie wygrywa się na zbiegach. Wystarczy wyłączyć myślenie i… Nie, nie wystarczy.
Buty trekkingowe 11 maj 2022
Lilianna Błazenek
Buty trekkingowe – o czym pamiętać przy ich wyborze?Wybór odpowiednich butów trekkingowych to absolutna podstawa przy planowaniu górskich wycieczek. Nawet najpiękniejsze widoki podczas wędrówek...
kuchenka MSR WindBurner 8 luty 2023
Sviatoslav Chernii
Test kuchenki MSR WindBurner, czyli jak nie przepalić pieniędzyRobiło się coraz chłodniej. „Jeszcze nie” - mówiłem do siebie, sprawdzając prognozę pogody. Temperatura w Krakowie spadła nawet do minus...
Serwis OdNowa 22 maj 2023
Redakcja OutdooroweABC
Twój outdoor OdNowa - naprawiaj, nie wyrzucajWspółczesne wyposażenie górskie jest nieodłącznym elementem aktywności na świeżym powietrzu. Bez względu na to, czy jesteś pasjonatem...
Ekwipunek na zimową wyprawę w góry 27 grudzień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Co zabrać ze sobą zimą na wędrówkę w góry?Góry w wersji zimowej są piękne i potrafią zachwycić. Jednak warto się dobrze przygotować, zanim wyruszymy na górską wyprawę, aby...
Recenzja buta biegowego The North Face Flight VECTIV™ 13 lipiec 2022
Marcin Kijowski
The North Face Flight VECTIV™. W góry i na asfaltNiby stare przysłowie mówi, że jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. Niby, bo opinie utytułowanych biegaczy i zawodników teamu...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje