Serwis narciarski Polar Sport Strefa Outdoor
Źródło: Polar Sport Strefa Outdoor / facebook

Przygotowanie nart do sezonu zimowego

W górach coraz więcej śniegu i przygotowania do sezonu zimowego ruszyły pełną parą. Dla amatorów sportów zimowych to czas najwyższy, aby zadbać o odpowiednie przygotowanie sprzętu do szusowania na stoku.

Warto już dziś sprawdzić stan swoich nart i wiązań lub deski snowboardowej. Wstępnych oględzin naszego sprzętu możemy dokonać sami. Jednak warto zadbać o swoje bezpieczeństwo oraz najwyższy komfort jazdy i skorzystać z profesjonalnego serwisu sprzętu zimowego przed wyjazdem w góry.

Zakup nart to spory wydatek poprzedzony długimi poszukiwaniami. Zatem warto zadbać o swój sprzęt, aby jak najdłużej zachować go w dobrej kondycji. Dzięki takim zabiegom nasz sprzęt dłużej nam posłuży. Od czego zacząć? Poniżej zebraliśmy informacje o podstawowych zabiegach pielęgnacyjnych, którym powinniśmy poddać nasz sprzęt narciarski, aby służył długo i efektywnie.

Ostrzenie nart

Narty dobrze przygotowane do sezonu zapewnią nam bezpieczną jazdę przy wykorzystaniu nowoczesnych technik, jednak wymagają dobrego naostrzenia ich krawędzi. Ostrzenie krawędzi nart polega na nadaniu odpowiedniego kąta pomiędzy spodnią stroną nart a ich bokiem. Nieostre krawędzie utrudnią nam utrzymanie się na lodzie i śniegu i kontrolę nad nartami.

Na stokach coraz częściej spotykamy sztuczny śnieg, który tworzy zbite i twarde podłoże. Z racji zmiennych warunków pogodowych, często na stokach możemy trafić na oblodzone odcinki lub utwardzone trasy. Zatem coraz istotniejszą rolę odgrywają ostre krawędzie naszych nart, które dają nam właściwe oparcie podczas jazdy w takich warunkach.

Ostrzenie nart to najważniejsza czynność podczas serwisowania nart. Odpowiednio przygotowana krawędź naszych desek pozwoli nam w pełni wykorzystać ich właściwości i poprawi dynamikę wykonywanych przez nas skrętów, zapewniając nam większy komfort jazdy.

Smarowanie nart

Ten prosty i regularnie wykonywany zabieg sprawi, że nasze narty będą się „wolniej starzeć”. Regularność jest bardzo ważna, gdyż z czasem nasze narty tracą swoją „śliskość” i stają się wolniejsze, następnie zaczyna się do nich kleić śnieg i finalnie ślizg zaczyna wysychać i utleniać się oraz zaczynają powstawać białe plamy podobne do pleśni na spodzie nart. A nie ma niczego gorszego dla ślizgów nart jak pozostawienie ich narażonych na wysuszenie i utlenienie.

Aby temu zapobiegać, wystarczy narty nasmarować właściwym smarem, rozprowadzanym w odpowiedniej temperaturze z pomocą profesjonalnego sprzętu serwisowego. Smar wniknie w strukturę ślizgu i zabezpieczy przed utlenianiem. Po smarowaniu należy zdjąć z narty nadmiar smaru i wypolerować aż do uzyskania odpowiedniej powierzchni jezdnej. Po każdym takim zabiegu śnieg nie przywiera do spodu nart, a my cieszymy się szybką i przyjemną jazdą.
Warto też zadbać o pozostawienie zasmarowanych nart pomiędzy kolejnymi sezonami i poszczególnymi wyjazdami, aby niepotrzebnie nie narażać ich na wysuszenie.

Jeżeli nasze narty są już tak zniszczone, że dalsza jazda staje się ryzykowna, warto zadbać o ich regenerację. Profesjonalny serwis zadba o uzupełnienie ubytków za pomocą specjalnych wypełniaczy. Po uzupełnieniu ubytków kolejna czynność to szlifowanie aż do uzyskania równej powierzchni ślizgu. Ostatni etap to smarowanie nart i można wracać na stok.

Serwis wiązań

Wiązania także wymagają przygotowania do sezonu. To bardzo istotny element nart, który umożliwia swobodne wypięcie nart podczas upadku i zabezpiecza nas przed niechcianą kontuzją. Przygotowując narty do nowego sezonu, warto sprawdzić kondycję naszych wiązań oraz skontrolować siłę wypięcia wiązań. Aby prawidłowo ustawić siłę wypięcia wiązań, trzeba wziąć pod uwagę naszą aktualną wagę, wzrost, rozmiar buta narciarskiego i poziom naszych umiejętności. Jeżeli nasze wiązania będą odpowiednio trzymać nasz but narciarski i wypną się w chwili upadku, to zabezpieczą nas przed poważną kontuzją.

A po sezonie…

O nasze narty dbamy przed sezonem, w trakcie sezonu, ale powinniśmy o nie zadbać także bezpośrednio po zakończeniu danego sezonu. Jeżeli pozostawimy narty z zarysowaniami lub ubytkami i nie zniwelujemy tego bezpośrednio po sezonie, to narazimy nasz sprzęt na kolejne uszkodzenia i wręcz na pojawienie się ognisk korozji. Zadbajmy też, aby dokładnie wysuszyć narty i zadbać o miejsce ich przechowania.

Zapraszamy do skorzystania z serwisu narciarskiego w Polar Sport Strefa Outdoor - oferujemy krótkie terminy, wysokiej jakości smary, profesjonalną obsługę i szeroki wachlarz usług.

Do zobaczenia na stoku!

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówAkcja ratunkowa w górach 11 czerwiec 2022
Lilianna Błazenek
8 wskazówek, które pomogą uniknąć wzywania niepotrzebnej pomocy w górachMimo coraz lepszej pogody ratownicy górscy mają wciąż pełne ręce roboty – nie ma dnia, żeby turyści nie potrzebowali ich pomocy....
Prezenty na Dzień Ojca 21 czerwiec 2022
Lilianna Błazenek
8 pomysłów na prezenty dla aktywnego Taty na Dzień OjcaDzień Ojca tuż-tuż, a Tobie nadal brakuje pomysłu na prezent? Poszukaj inspiracji z nami — podpowiadamy co wybrać dla Tatusiów –...
Mata Thermarest NeoAir™ XTherm™. Test na Denali 15 listopad 2022
Maja Grzybowska
Mata Thermarest NeoAir™ XTherm™. Test na DenaliMinus 20 stopni Celsjusza? Najtrudniejsze warunki pogodowe? Podobno dla maty Thermarest NeoAir™ XTherm™ to nie problem. Postanowiłam to...
Blak Week i Black Friday najlepsze górskie oferty 25 listopad 2022
Marcin Kijowski
Tysiące najlepszych ofert na Black Friday dla kobiet i mężczyznTurystyczny plecak, trekkingowe buty, wodoszczelna kurtka, a może saszetka lub scyzoryk z najlepszej stali? Wszystko renomowanych outdoorowych marek...
Żywność liofilizowana 27 maj 2022
Lilianna Błazenek
Liofilizaty – outdoorowe co niecoŻywność liofilizowana stała się jedną z najpopularniejszych opcji posiłków dla entuzjastów górskich ekspedycji i trekkingów. Przyczyn, dla...
Test czołówki Black Diamond Sprinter 500 16 listopad 2022
Slawek Gawlik
Test czołówki Black Diamond Sprinter 500Przez ostatnie kilka tygodni miałem okazję testować dla Was czołówkę jednej z najlepszych firm produkujących takie gadżety. Mowa tu o...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje