The North Face Nowa kolekcja
Kurtka przeciwdeszczowa
Źródło: canva.com

Jak wybrać odpowiednią kurtkę przeciwdeszczową na górski trekking?

Bez względu na porę roku, pogoda w górach jest nieprzewidywalna i potrafi zmienić się dosłownie w kilka chwil. Bywa tak, że wyruszamy w trasę przy ciepłej i słonecznej aurze, a już na pewnej wysokości niebo zaciąga się chmurami i zaczyna padać deszcz. Nie jest to nic zaskakującego, więc i my nie powinniśmy dać się zaskoczyć. Odpowiednio przygotowany do wyprawy wędrowiec oprócz właściwych butów musi mieć przy sobie także porządną kurtkę przeciwdeszczową. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy jej wyborze, pamiętając o naszych potrzebach.

Na rynku odzieży outdoorowej wybór kurtek przeciwdeszczowych jest tak ogromny, że decyzja, którą kupić może być naprawdę trudna. Są wykonane z różnych materiałów, posiadają różne funkcje i różne specyfikacje. Jak więc wybrać najlepszą kurtkę przeciwdeszczową na górski trekking?

Przede wszystkim kupując kurtkę przeciwdeszczową na wędrówki i spacery po górach, należy zwrócić uwagę na te modele, które są specjalnie zaprojektowane do tej aktywności. Na przykład wodoodporna powłoka zaprojektowana do jazdy na rowerze górskim nie będzie wystarczająco skuteczna podczas wędrówek w deszczu. Wyjątkiem od tej reguły są kurtki przeznaczone do alpinizmu, ponieważ obie aktywności mają podobne wymagania. Różnice to zwykle nieco większy kaptur w kurtce alpinistycznej, pod który ma wejść kask, kieszenie, które są obszerniejsze oraz dostosowanie do uprzęży wspinaczkowej. Te kurtki są też zwykle wykonane z nieco twardszego / trwalszego materiału.

Kurtki na wędrówki i spacery po górach muszą być lekkie, oddychające i łatwe do spakowania.

Kupując kurtkę, pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest jej waga.

Waga – Kurtka wodoodporna powinna być lekka. Waga większości nowoczesnych kurtek waha się od 300g do 700g. Podczas wędrówek niezwykle ważna jest możliwość dokładnego złożenia kurtki i schowania jej w plecaku, więc każdy dodatkowy ciężar ma znaczenie.

Gdy wybierzemy już wagę, kolejną rzeczą, o której należy wiedzieć, jest konstrukcja kurtki.

Materiały – Pomimo tego, że wszystkie kurtki przeciwdeszczowe wydają się stanowić jedną warstwę materiału, w rzeczywistości składają się z kilku. W większości wykorzystuje się konstrukcję 2, 2,5 lub 3-warstwową. Warstwa zewnętrzna i warstwa środkowa są takie same we wszystkich trzech wersjach. Różnice tkwią w trzeciej i najbardziej wewnętrznej warstwie.

Wszystkie kurtki mają zewnętrzną powłokę, która jest pokryta impregnatem – chemicznym trwałym środkiem hydrofobowym, który pomaga chronić zewnętrzną warstwę przed wchłanianiem wody. Warstwa środkowa to rzeczywista membrana wodoodporna, zwykle wykonana z teflonu (ePTFE) lub poliuretanu (PU). Zadaniem membrany jest zatrzymanie wody na zewnątrz, ale jednocześnie umożliwienie ujścia pary wodnej. Proces ten odbywa się dzięki mikroskopijnym otworom, które są wystarczająco małe, aby uniemożliwić przepływ wody w stanie ciekłym, ale wystarczająco duże, aby pozwolić na ucieczkę cząsteczkom pary, czyli potu.

W wersji dwuwarstwowej membrana jest połączona tylko z tkaniną zewnętrzną. Przy tej konstrukcji konieczne jest zastosowanie dodatkowej podszewki, która nie tylko chroni odsłoniętą membranę, ale też poprawia komfort noszenia. Niestety to rozwiązanie wpływa na wagę kurtki – kurtka jest cięższa i zajmuje dużo więcej miejsca w plecaku.

W konstrukcji 2,5-warstwowej membrana jest chroniona od zewnątrz materiałem wierzchnim, a od wewnątrz bardzo cienkim laminatem poliuretanowym lub po prostu nadrukiem. Kurtki te są dużo lżejsze niż modele 2-warstwowe. Wadą 2,5-warstwowego rozwiązania jest mniejsza trwałość i odporność na uszkodzenia oraz zmniejszona skuteczność odprowadzania potu.

W 3-warstwowej konstrukcji mamy już membranę obudowaną z obu stron. Wewnętrzna warstwa jest tym razem trwałym materiałem, przyjemnym w dotyku i wspomagającym odprowadzanie potu. Wpływa to oczywiście na wagę kurtki, ale nie należy panikować – nowoczesne modele są nie tylko bardzo lekkie, ale przede wszystkim zapewniają wysoki poziom ochrony.

Konstrukcja kurtki wraz z zastosowanymi w niej materiałami wpływa na dwa mierzalne parametry: wodoszczelność i oddychalność kurtki.

Wodoszczelność warstw jest mierzona w milimetrach wysokości słupa wody. Jeśli kurtka cechuje się wodoszczelnością na poziomie 10 000 mm, to oznacza to, że materiał przepuści wodę przy wystąpieniu ciśnienia, które wywiera wysoki na 10 000 słup wody. Im wyższa liczba, tym bardziej wodoszczelny materiał. Optymalnie powinno się szukać kurtek o wodoszczelności 10 000 – 20 000 mm. Takie kurtki sprawdzą się dobrze w umiarkowanych i ulewnych deszczach oraz podczas opadów śniegu. Kurtki 20 000 mm + są bardziej zaawansowane i zaprojektowane specjalnie do ekstremalnych warunków.

Oddychalność kurtki to parametr, który powie nam, jak skutecznie kurtka odprowadza wilgoć, która zbiera się wewnątrz. Oznacza on ilość wody odparowanej przez tkaninę w gramach z jednego metra kwadratowego materiału w ciągu 24 godzin (g/m2/24h).
W przypadku większości aktywności outdoorowych oddychalność w zakresie od 10 000 do 15 000 gramów powinna wystarczyć. Ci, którzy wybierają się na długie, hardkorowe wyprawy, powinni poszukać odzieży z oddychalnością w zakresie 20 000 plus. Ponownie, im większa liczba, tym bardziej oddychająca tkanina.

Różni producenci to różne technologie i różne nazwy membran. Przodującą w branży tkanin wodoszczelnych i oddychających jest GORE-TEX. Jest najstarszą, najlepiej przetestowaną marką, dostępną w różnych wersjach, dostosowaną do różnych czynności, poziomów wydajności i budżetów. Jednak w ciągu ostatnich dwudziestu kilku lat inne firmy opracowały podobne materiały, które mogą śmiało konkurować z GORE-TEXem.

  • eVent – alternatywa dla GORE-TEXu, wykonana przy użyciu teflonu ePTFE
  • NeoShell – opatentowana membrana firmy Polartec
  • FUTURELIGHT, HyVent, DryVent – zastrzeżone tkaniny The North Face
  • H2No – zastrzeżona tkanina Patagonii
  • TEXAPORE – marki Jack Wolfskin
  • Dry Tech – opatentowana przez firmę Mammut
  • Pertex – marki Rab

Wiele z firm wprowadziło również odmiany tych tkanin, warianty, które obiecują różne stopnie oddychalności i izolacji i są przeznaczone do różnych poziomów aktywności.

Gdy znajdziemy już kurtkę o odpowiadającej nam wadze i konstrukcji, sprawdźmy szwy.

Szwy – ważne jest, aby szwy na kurtce były uszczelnione/podklejone. Uszczelnianie szwów polega na zakryciu maleńkich otworów wykonanych przez igłę w procesie szycia, aby nie przeciekały. Bez odpowiedniego uszczelnienia szwów zmokniemy w kurtce nawet z najlepszej wodoszczelnej tkaniny.

Kiedy już stwierdzimy, że jesteśmy zadowoleni ze szwów, przejdźmy do dopasowania.

Dopasowanie – Zawsze przymierzmy kurtkę przed zakupem. Każda marka ma inny przewodnik po rozmiarach, a długość kurtki i rękawów może się znacznie różnić w zależności od producenta. Na wędrówki polecamy kurtki, które sięgają do połowy pośladków. Dłuższe mogą ograniczać ruch, zwłaszcza podczas wspinania się po trudnym terenie. Podobnie kurtka nie powinna być zbyt krótka, aby nie podwijała się podczas ruchu. Rękawy powinny kończyć się tuż za nadgarstkiem i najlepiej, żeby były zapinane na rzepy. Gdy nadejdzie deszcz, można je mocniej zacisnąć, żeby woda nie dostała się do środka. Kurtka powinna zapewniać swobodny ruch, ale nie może być zbyt luźna. Pamiętajmy, aby uwzględnić miejsce na warstwy ubrań pod spodem.

Kaptur – dopasowanie kaptura jest bardzo ważne. Najlepszy kaptur to ten z daszkiem i taki, który można ściągnąć/poluzować za pomocą sznurka. Kaptur nie może też ograniczać pola widzenia. Wspinacze muszą się upewnić, że ich kaptury są kompatybilne z kaskiem.

Zamki – zamki błyskawiczne to jeden z najważniejszych aspektów, który często jest pomijany. Powinny być wodoszczelne lub przynajmniej zakryte przeciwdeszczowymi listwami z materiału. Wiele kurtek ma również zamki pod pachami, które wspomagają wentylację.

Kieszenie – to już sprawa naszych osobistych preferencji. Co i w jakiej ilości chcemy nosić w kieszeniach, warunkuje ich przydatność, liczbę i rozmieszczenie. Warto pomyśleć o wewnętrznej kieszeni na telefon, mapę czy dokumenty.

Dobrej jakości kurtka przeciwdeszczowa to zdecydowanie opłacalna inwestycja. Dlatego lepiej wydać nieco więcej pieniędzy na wysokiej jakości model, który przetrwa lata, niż na tańszą, nietrwałą alternatywę. Pamiętajmy jednak, że droższa kurtka niekoniecznie oznacza lepszą, więc przed zakupem sprawdźmy jej wszystkie parametry. No i zawsze weźmy pod uwagę nasze potrzeby.

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówLawinowe ABC, co to takiego? 21 marzec 2023
Redakcja OutdooroweABC
Lawinowe ABC co to takiego?Lawinowe ABC to zestaw sprzętu niezbędnego dla każdego, kto porusza się po terenach zagrożonych lawinami. Składa się z trzech elementów:...
Żywność liofilizowana 27 maj 2022
Lilianna Błazenek
Liofilizaty – outdoorowe co niecoŻywność liofilizowana stała się jedną z najpopularniejszych opcji posiłków dla entuzjastów górskich ekspedycji i trekkingów. Przyczyn, dla...
Biegi górskie relacje 22 kwiecień 2022
Marcin Kijowski
Siła biegowa. Nie tylko dla biegaczySiła biegowa to nieodłączny element treningowy każdego szanującego się biegacza górskiego. Odpowiednio ćwiczona i regularnie stosowana...
Jaki puch jest w kurtkach puchowych? 12 wrzesień 2022
Rafał Włodarczyk
Puch naturalny kontra „puch” syntetyczny – odwieczny dylematPuch naturalny jest niewątpliwie jednym z najlepszych materiałów termoizolacyjnych, toteż bardzo chętnie stosują go producenci ciepłych...
Akcja ratunkowa w górach 11 czerwiec 2022
Lilianna Błazenek
8 wskazówek, które pomogą uniknąć wzywania niepotrzebnej pomocy w górachMimo coraz lepszej pogody ratownicy górscy mają wciąż pełne ręce roboty – nie ma dnia, żeby turyści nie potrzebowali ich pomocy....
Jaki polar wybrać? 8 wrzesień 2022
Rafał Włodarczyk
Polar – rodzaje, grubość, dobór odpowiedniegoPolarowy materiał powstał w 1979 r., a mimo to stanowi nadal doskonałą i praktyczną warstwę ocieplającą. Skutecznie broni się przed...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje