Mata Thermarest NeoAir™ XTherm™. Test na Denali
Źródło: Maja Grzybowska outdooroweabc.pl

Mata Thermarest NeoAir™ XTherm™. Test na Denali

Minus 20 stopni Celsjusza? Najtrudniejsze warunki pogodowe? Podobno dla maty Thermarest NeoAir™ XTherm™ to nie problem. Postanowiłam to sprawdzić, a że zdarzył się wypad na Denali i w góry Pamiru, sprawdzałam bardzo intensywnie.

To był intensywny, obfitujący w dalekie i pełne wrażeń podróże rok. W dużym skrócie: miałam okazję wziąć udział w dwóch wyprawach w góry nieco "wyższe". Najpierw wraz z Wojtkiem Sową i Szymonem Michlowiczem na przełomie maja i czerwca zawędrowałam na Denali (6194 m n.p.m.), na najwyższą górę Ameryki Północnej (dawniej McKinley na Alasce); w lipcu i sierpniu bawiłam na Pik Korżeniewskiej (7105 m n.p.m.) w górach Pamiru. O samych wyprawach opowiem może nieco w innym miejscu, teraz czas na garść refleksji sprzętowych - rzecz będzie o macie Thermarest NeoAir™ XTherm™.

Mata Thermarest NeoAir™ XTherm™. Test na Denali
Mata Thermarest NeoAir™ XTherm™. Test na Denali był wymagający

Jest to najcieplejszy z materacy z kolekcji NeoAir, przeznaczony do spania w zimie bądź w warunkach zimowych. Jest gruby, nie da się ukryć i nie najlżejszy (565g), ale coś za coś, bo w zamian mam matę dobrze izolującą od zimnego podłoża i nie muszę obawiać się noclegu na lodowcu. Było to ważne szczególnie na Alasce. Denali leży niedaleko koła podbiegunowego i jego subpolarnego klimatu, co sprawia, że wspinacze nie mają tu łatwego życia: huraganowe wiatry, gwałtowne burze śnieżne oraz temperatury nawet w lecie spadające do -50 stopni sprawiły, że już niejedna ekipa musiała się wycofać lub co najmniej zmienić plany. Niestety, tylko w maju dwóch wspinaczy straciło tam życie.

Mata Thermarest NeoAir™ XTherm™. Test na Denali
Było zimno, ale mata Thermarest NeoAir™ XTherm™ dała radę

Podczas naszego pobytu aż tak ekstremalnie nie było, ale do letniego klimatu Toskanii też było daleko. W kolejnych obozach na Denali oraz w Pamirze materac sprawdził się świetnie. Nawet w obozie na wysokości 5250 m.n.p.m. oraz w obozie trzecim (6300 m. n.p.m.) na Piku Korżeniewskiej, gdzie temperatura spadała do około -40 stopni Celsjusza "nie ciągnęło od ziemi".

Bardzo dobrym rozwiązaniem, szczególnie w najwyższych górach, jest worek do pompowania. Napełnianie maty jest pozornie czasochłonne, ale dmuchanie płucami zajmuje jeszcze więcej czasu i na tych wysokościach jest bardzo męczące.

Mata Thermarest NeoAir™ XTherm™. Test na Denali
Mata Thermarest NeoAir™ XTherm™ na Denali. Warunki były wymagające

Jedynym minusem maty, a w zasadzie worka, jest plastikowa nakładka na zawór. W bardzo niskich temperaturach nakładka sztywnieje i trudno jest ją założyć, a przy zdejmowaniu trzeba uważać, by nie uszkodzić zaworu. Sprawę dodatkowo utrudniają łapawice. Dobierając sprzęt na wyprawę w góry wysokie staram się minimalizować okazję do zdejmowania grubych rękawic, konsekwencją mogą być odmrożone palce.

Zestaw naprawczy (łatki) zużyłam do zaklejania dziur w macie kolegi. Są skuteczne i łatwe w użyciu. Jeśli planujemy biwak na podłożu innym niż śnieg (np. kamienie) polecam pod spód podłożyć zwykłą cienką lekką karimatę, aby uniknąć uszkodzenia. I jeszcze jeden drobiazg: pokrycie materaca jest "przylepne", dzięki czemu śpiwór nie ześlizguje się z materaca i - ważne! - nie szeleści.

Mata Thermarest NeoAir™ XTherm™. Test na Denali
Mata Thermarest NeoAir™ XTherm™. Test na Denali.

Reasumując: mata sprawdziła się doskonale, gorąco polecam na zimę i zimowe warunki.

Specyfikacja:

  • R-Value: 6,9
  • rozmiar: regular
  • waga: 565g
  • szerokość: 51cm
  • długość: 183cm
  • grubość: 6.4 cm
  • wymiary po spakowaniu: 23 cm x 10 cm
  • użyte materiały: 30D rip HT nylon / 70D Nylon

W zestawie pokrowiec, zestaw naprawczy oraz worek do pompowania.

Mata Thermarest NeoAir™ XTherm™. Test na Denali
To był bardzo udany test Thermarest NeoAir™ XTherm™

Zobacz więcej mat Therm-a-Rest

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówJaki polar wybrać? 8 wrzesień 2022
Rafał Włodarczyk
Polar – rodzaje, grubość, dobór odpowiedniegoPolarowy materiał powstał w 1979 r., a mimo to stanowi nadal doskonałą i praktyczną warstwę ocieplającą. Skutecznie broni się przed...
Recenzja buta biegowego The North Face Flight VECTIV™ 13 lipiec 2022
Marcin Kijowski
The North Face Flight VECTIV™. W góry i na asfaltNiby stare przysłowie mówi, że jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. Niby, bo opinie utytułowanych biegaczy i zawodników teamu...
Biegi górskie 22 kwiecień 2022
Marcin Kijowski
Zbiegaj jak kozicaMówi się, że w biegi górskie wygrywa się na zbiegach. Wystarczy wyłączyć myślenie i… Nie, nie wystarczy.
Kurtka przeciwdeszczowa 25 czerwiec 2022
Lilianna Błazenek
Jak wybrać odpowiednią kurtkę przeciwdeszczową na górski trekking?Bez względu na porę roku, pogoda w górach jest nieprzewidywalna i potrafi zmienić się dosłownie w kilka chwil. Bywa tak, że wyruszamy w trasę...
Biwak 3 czerwiec 2022
Lilianna Błazenek
9 rzeczy, których potrzebujesz na biwakuLato tuż tuż, a pogoda z dnia na dzień coraz bardziej zachęca do aktywnego spędzania czasu na zewnątrz. Biura podróży kuszą kolorowymi...
Żywność liofilizowana 27 maj 2022
Lilianna Błazenek
Liofilizaty – outdoorowe co niecoŻywność liofilizowana stała się jedną z najpopularniejszych opcji posiłków dla entuzjastów górskich ekspedycji i trekkingów. Przyczyn, dla...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje