Ścianka wspinaczkowa
Źródło: Pixabay.com

Jak zacząć się wspinać? Garść porad dla początkujących wspinaczy

Jeszcze nie tak dawno temu wspinaczka była zarezerwowana tylko dla wybranych i kojarzyła się ze wspinaniem w Alpach, Tatrach lub skałach i wymagała ogromnej sprawności fizycznej i tężyzny.

Dzisiaj jest już znacznie łatwiej. W nawet niewielkich miasteczkach powstają ścianki wspinaczkowe zyskujące na popularności i przyciągające coraz więcej osób chętnych do uprawiania tego sportu.
Obecnie panuje teoria, że wspinać się może każdy z nas, niezależnie od wieku, wagi, wzrostu czy kondycji fizycznej. Najważniejsze, aby posiadać wystarczającą motywację i determinację, wytrwać w swoim postanowieniu i czerpać radość ze wspinania.

Jeżeli dopiero zaczynacie swoją przygodę na ściance, mamy dla Was kilka porad, aby ułatwić pierwsze kroki we wspinaniu, czerpać radość z kolejnych postępów i szybko osiągnąć oczekiwane efekty.

Ubranie i sprzęt początkującego wspinacza

Podstawowa informacja – jako początkujący wspinacze wspinając się na ściance, nie potrzebujecie specjalistycznego stroju i sprzętu. Wystarczy, że założycie wygodne spodnie sportowe i koszulkę, która będzie dopasowana, ale jednocześnie nie będzie krępować Waszych ruchów. A pozostałe akcesoria? Buty do wspinania, uprząż i linę na starcie możecie wypożyczyć na ściance.

Spróbujcie wspinaczki, zanim zainwestujecie we własny sprzęt. Jeżeli wspinaczka Was pochłonie bez reszty – świetnie, wówczas kupicie sobie własne buty i oprzyrządowanie wspinacza. Na początek wystarczy, że wypożyczycie sprzęt i zainwestujecie w woreczek magnezji.
A kiedy już zdecydujecie się na zakup własnego obuwia – zadbajcie o wygodę. Buty wspinaczkowe mogą być bardziej opięte na stopie od klasycznego obuwia, ale dopilnujcie, aby nie ocierały stóp.

Reasumując - podstawowy sprzęt wspinacza to:

Kiedy już będziecie gotowi wybrać się w teren, pamiętajcie o odpowiedniej długości liny. Dla przykładu – na drogę o długości 20 m będziecie potrzebować kolejnych 20 m do zjazdu. Czyli lina powinna mieć co najmniej 40 m długości.

Na wspinaczkę skałkowej zakładajcie też kask. Zadbajcie o jego dobór i dobre dopasowanie. To bardzo ważny element Waszego bezpieczeństwa.

Ścianka wspinaczkowa, sekcja wspinaczkowa

Tak, jak wspominaliśmy, ścianki wspinaczkowe znajdziemy zarówno w dużych miastach, jak i niewielkich miejscowościach. Na takiej ściance wypożyczycie podstawowy sprzęt, poznacie innych wspinaczy i przejdziecie podstawowe przeszkolenie. Warto zacząć od obserwacji innych wspinaczy i podpatrywać, jak się wspinają.
Polecamy zapisanie się do sekcji wspinaczkowej. Co prawda wiąże się to z kosztami, ale to świetny sposób, aby podszkolić technikę, poznać i wdrożyć dobre nawyki. W ten sposób szybciej osiągniecie zamierzony cel i będziecie gotowi pójść o krok dalej, czyli zacząć wspinać się w skałach!

Kurs wspinaczkowy

Kolejny etap naszej nauki to kurs wspinaczkowy. Ważne, aby być już gotowym fizycznie. Taki kurs przygotuje Was już do samodzielnego i bezpiecznego wspinania w skałach i na ściance wspinaczkowej.
Takie zorganizowane zajęcia grupowe to świetna okazja do poznania miłośników wspinaczki, którzy pokażą Wam różne techniki wspinania w praktyce. Zyskacie wiele okazji do wyjazdu na ścianki wspinaczkowe, skały czy nawet w góry.

Ćwiczenia wspinaczkowe

Wspinacz powinien dbać nie tylko o sprawność swoich nóg, ale także rąk, pleców i barków. Planując wspinaczkę zadbajcie o swoją sprawność i kondycję. Dzięki temu początki wspinania będą mniej męczące dla Twojego organizmu.

Jak ćwiczyć?

  • Przede wszystkim pamiętajcie o rozciąganiu – to podstawowe ćwiczenie,
  • Zadbajcie o rozciąganie mięśni całego ciała i ćwiczcie codziennie. Wzmacniajcie swoje nogi wykonując przysiady i wykroki,
  • Wzmacniajcie ręce ćwicząc z hantlami,
  • Wzmacniajcie mięśnie brzucha wykonując brzuszki i pompki,
  • Wzmacniajcie plecy podciągając się na drążku.

To tylko podstawowe ćwiczenia na dobry początek. Z czasem sięgajcie po te trudniejsze i bardziej zaawansowane. Pamiętajcie, aby ćwiczyć każdą z partii ciała, które ułatwią wspinaczkę i na ściance będziecie czuli się pewniej.

Partner wspinaczkowy

Warto znaleźć partnera wspinaczkowego, którego umiejętności wspinaczkowe i asekuracji są godne zaufania. To partner będzie odpowiedzialny za Wasze zdrowie w trakcie wspinaczki. Do tego powinniście „nadawać na tych samych falach" – będziecie spędzać razem sporo czasu i musicie się lubić. Jeżeli zaczynacie przygodę ze wspinaczką, to na starcie partner powinien mieć większe umiejętności od Waszych, żeby Was wspierać i motywować do kolejnych kroków. Za czasem wyższy poziom umiejętności Waszego partnera, przestanie mieć aż takie znaczenie. Najważniejsze jednak, abyście mogli sobie ufać i znać swoje umiejętności. To podstawa bezpiecznej wspinaczki.

Drogi wspinaczkowe dopasowane do umiejętności

Decydując się na wybór rejonu i drogi wspinaczkowej, skorzystajcie z przewodnika wspinaczkowego (tzw. topo). Drogi wspinaczkowe mają oznaczony stopień trudności, na początku swojej kariery wspinacza, wyszukujcie drogi oznaczone symbolem niższego stopnia trudności, które są w zasięgu przeciętnie sprawnego fizycznie wspinacza. Po pokonaniu co najmniej kilku lub nawet kilkunastu dróg niższego stopnia próbujcie pracować na trasach o kolejnym stopniu trudności. W ten sposób pokonacie kolejne stopnie trudności, nie zniechęcając się, co mogłoby się zdarzyć, gdybyście trafili na początku swojej drogi na zbyt trudną dla siebie drogę wspinaczkową.

Pamiętajcie – każdą przyjemność trzeba sobie dozować, dajcie sobie czas na oswojenie się z tym sportem, a unikniecie niepotrzebnego zniechęcenia na początku swojej drogi, bo to mocno podcina skrzydła.

Panowanie nad emocjami

Jak każda dyscyplina sportu, na początku swojej drogi wspinanie będzie kosztować Was wiele emocji, stresu i obaw. Strach to naturalna rzecz, podobnie jak radość z pokonania trudnego odcinka trasy. Warto okazywać emocje i nie tłumić ich w sobie, ale musicie też starać się nad nimi panować. Poćwiczcie techniki relaksacji — nauczcie się uspokajać oddech i wyciszać swoje emocje.
I zapamiętajcie – jeżeli nie jesteście czegoś pewni lub na to gotowi, zawsze warto się wycofać i spróbować kolejnego podejścia, kiedy już będziecie przekonani, że to właściwy czas.
Trzeźwa ocena sytuacji to co najmniej połowa sukcesu.

Radość ze wspinania

Zapamiętajcie i powtarzajcie sobie, że jesteście na początku swojej drogi wspinacza. Nie narzucajcie sobie zbyt ambitnych celów i nauczcie się cieszyć z każdego, nawet najmniejszego postępu. Wspinajcie się na miarę swoich możliwości, nabywajcie doświadczenia i czerpcie frajdę z kolejnych swoich osiągnięć. I pamiętajcie – wspinacie się dla przyjemności i dokładnie tej przyjemności szukajcie we wspinaczce!

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówKuchenka turystyczna 20 maj 2022
Lilianna Błazenek
Gotujemy w terenie: jak wybrać kuchenkę turystyczną?Ruszając na wielodniową wyprawę na szlak nie możesz zapomnieć o zabraniu kuchenki turystycznej – bo niby dlaczego miałbyś rezygnować z...
Blak Week i Black Friday najlepsze górskie oferty 25 listopad 2022
Marcin Kijowski
Tysiące najlepszych ofert na Black Friday dla kobiet i mężczyznTurystyczny plecak, trekkingowe buty, wodoszczelna kurtka, a może saszetka lub scyzoryk z najlepszej stali? Wszystko renomowanych outdoorowych marek...
Dzikie spanie w lesie 15 wrzesień 2022
Maciek Mistarz
Dzikie spanie. Legalnie w lesieSpanie na dziko budzi emocje zarówno wśród nocujących w ten sposób, jak i u zarządzających danym obszarem. Wzrastająca z roku na rok ilość...
Żywność liofilizowana 27 maj 2022
Lilianna Błazenek
Liofilizaty – outdoorowe co niecoŻywność liofilizowana stała się jedną z najpopularniejszych opcji posiłków dla entuzjastów górskich ekspedycji i trekkingów. Przyczyn, dla...
Jaki puch jest w kurtkach puchowych? 12 wrzesień 2022
Rafał Włodarczyk
Puch naturalny kontra „puch” syntetyczny – odwieczny dylematPuch naturalny jest niewątpliwie jednym z najlepszych materiałów termoizolacyjnych, toteż bardzo chętnie stosują go producenci ciepłych...
Kurtka przeciwdeszczowa 25 czerwiec 2022
Lilianna Błazenek
Jak wybrać odpowiednią kurtkę przeciwdeszczową na górski trekking?Bez względu na porę roku, pogoda w górach jest nieprzewidywalna i potrafi zmienić się dosłownie w kilka chwil. Bywa tak, że wyruszamy w trasę...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje