The North Face Nowa kolekcja
Biegi górskie relacje
Źródło: Pixabay.com

Siła biegowa. Nie tylko dla biegaczy

Siła biegowa to nieodłączny element treningowy każdego szanującego się biegacza górskiego. Odpowiednio ćwiczona i regularnie stosowana pozwoli na szybsze i ekonomiczniejsze pokonywanie wzniesień i stromych podbiegów podczas wyścigów, przez co Twój czas na mecie może być zdecydowanie lepszy.

Jeśli nigdy wcześniej „tego” nie robiłeś, to już po pierwszych treningach tego typu będzie widać zauważalny efekt. Siła biegowa nie tylko zwiększy Twoje tempo pokonywania przewyższeń, ale także gdy będziesz na szczycie, odczujesz że Twoje nogi nie są tak "ciężkie" jak kiedyś, przez co będziesz mógł również szybciej i bezpieczniej zbiec w dół.

Trening tego typu możemy wykonywać w opcji "sprinterskiej" jak i w formie powtórzeń na podbiegu. Pamiętaj, że jeśli nigdy wcześniej Twoje ciało nie miało doświadczenia z tego typu aktywnością, nie wykonuj jej częściej niż co 3-4 dni. Pozwoli to Twoim mięśniom i ścięgnom na spokojną adaptację do takiej aktywności i odpowiednią regenerację przed każdym następnym treningiem.

Długość oraz nachylenie zbocza, ale także liczba powtórzeń oczywiście będzie zależała od stopnia zaawansowania. Pierwszą formę siły biegowej, czyli sprinty na podbiegu traktuj jako dodatek do długiego wybiegania lub na jego zakończenie. Wplataj 10-15-sekundowe sprinty na różnego rodzaju podbiegach i nawierzchniach, a następnie przechodź do spokojnego biegu.

Na początku ilość powtórzeń ustal w osiągalnym pułapie, a wraz z upływem tygodni możesz zwiększać ich liczbę oraz długość, a także próbować swoich sił na bardziej stromych fragmentach trasy. Taki trening nie tylko zwiększy Twoją siłę i szybkość na podbiegu, ale również wydłuży długość Twojego kroku na bardziej płaskich odcinkach przez co bieg będzie bardziej efektywny.

Drugim typem treningu siły biegowej jest forma powtórzeń na podbiegu. Zdecydowanie traktuj tą formę jako oddzielną jednostkę treningową. Od sprintów różni się przede wszystkim długością odcinka oraz nachyleniem zbocza. Odcinki w tym wypadku powinny mieć od 150 m (na początek) nawet do 1 km. Pamiętaj, aby wcześniej dobrze się rozgrzać. Odpoczywaj podczas spokojnego truchtu w dół, a gdy będziesz potrzebował więcej odpoczynku, daj sobie czas na zbicie tętna u podnóża podbiegu. Wraz z upływem tygodni można urozmaicać trening poprzez wplatanie między bieg wieloskoku (idealne ćwiczenie do zwiększenia mocy odbicia), skipu czy podskoków.

Na zakończenie, pamiętaj, że jeśli nigdy wcześniej tak nie trenowałeś, to ostrożnie dobieraj zarówno liczbę powtórzeń, ich długość, intensywność i stopień nachylenia zbocza. Pozwoli to na zminimalizowanie wystąpienia przeciążeń w mięśniach i ścięgnach, a także zmniejszysz w ten sposób ryzyko złapania kontuzji. Bardzo ważnym elementem uzupełniającym tego typu trening jest ćwiczenie na siłowni - stabilizacja, gibkość, dynamika - nie zapominaj o tym, a będziesz stawał się biegaczem kompletnym gotowym na wszystko.

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówBlak Week i Black Friday najlepsze górskie oferty 25 listopad 2022
Marcin Kijowski
Tysiące najlepszych ofert na Black Friday dla kobiet i mężczyznTurystyczny plecak, trekkingowe buty, wodoszczelna kurtka, a może saszetka lub scyzoryk z najlepszej stali? Wszystko renomowanych outdoorowych marek...
Jaki puch jest w kurtkach puchowych? 12 wrzesień 2022
Rafał Włodarczyk
Puch naturalny kontra „puch” syntetyczny – odwieczny dylematPuch naturalny jest niewątpliwie jednym z najlepszych materiałów termoizolacyjnych, toteż bardzo chętnie stosują go producenci ciepłych...
Serwis narciarski Polar Sport Strefa Outdoor 30 listopad 2022
Sylwia Pachota-Rura
Przygotowanie nart do sezonu zimowegoW górach coraz więcej śniegu i przygotowania do sezonu zimowego ruszyły pełną parą. Dla amatorów sportów zimowych to czas najwyższy, aby...
Żywność liofilizowana 27 maj 2022
Lilianna Błazenek
Liofilizaty – outdoorowe co niecoŻywność liofilizowana stała się jedną z najpopularniejszych opcji posiłków dla entuzjastów górskich ekspedycji i trekkingów. Przyczyn, dla...
Biegi górskie 22 kwiecień 2022
Marcin Kijowski
Zbiegaj jak kozicaMówi się, że w biegi górskie wygrywa się na zbiegach. Wystarczy wyłączyć myślenie i… Nie, nie wystarczy.
Buty trekkingowe 11 maj 2022
Lilianna Błazenek
Buty trekkingowe – o czym pamiętać przy ich wyborze?Wybór odpowiednich butów trekkingowych to absolutna podstawa przy planowaniu górskich wycieczek. Nawet najpiękniejsze widoki podczas wędrówek...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje