projekt „Łączą nas góry” realizowany przez Fundacja Ładne Historie
Źródło: Fundacja Ładne Historie / facebook

W Sudetach startuje kolejna edycja projektu „Łączą nas góry”

Fundacja Ładne Historie kolejny raz zaprasza rodziny z osobami z niepełnosprawnościami i wolontariuszy do udziału w projekcie „Łączą nas góry”. To akcja, która rozpoczęła się w 2019 roku i dzięki niej już ponad 150 osób z niepełnosprawnościami dotarło w miejsca, o których zobaczeniu nawet nie myślały i marzyły.

Dotychczas zorganizowano 36 wycieczek górskich, na których z pomocą specjalnych wózków i wolontariuszy osoby z niepełnosprawnościami przemierzały górskie szlaki. Fundacja przygotowuje kolejnych 10 wycieczek w tym roku. Pierwsza z nich odbędzie się już 19 czerwca.

„Łączą nas góry” to program, w ramach którego organizowane są górskie wyprawy po Sudetach, w których biorą wspólnie udział osoby z niepełnosprawnościami wraz z osobami zdrowymi. Projekt polega na organizowaniu wycieczek, w których można uczestniczyć całymi rodzinami – zasada ta dotyczy zarówno osób z niepełnosprawnościami, jak i naszych wolontariuszek i wolontariuszy.

To świetna forma rehabilitacji i jednocześnie relaksu, a także innowacyjne podejścia do tematu opieki wytchnieniowej, nie każdy może sobie pozwolić na poznawanie gór i spędzanie w ten sposób wolnego czasu. Fundacja zapewnia swobodną atmosferę górskiej wyprawy, a jednocześnie specjalistyczne wózki i nosidła oraz profesjonalną opiekę — na wycieczkach obecni są fizjoterapeuci. Przewodnicy górscy, wolontariusze i psycholog. Przemierzając wspólnie szlaki, ta grupa walczy ze stereotypami i promuje sudeckie trasy turystyczne.

Dotychczas w wycieczkach górskich wzięło udział ponad 150 osób z niepełnosprawnościami i ponad 200 osób zdrowych. Przy czym na jednej z wycieczek było łącznie 100 osób. To pokazuje, jaka jest skala wykluczenia osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin oraz jaka jest ogromna potrzeba wsparcia tych osób.
Dzieci mają kontakt z przyrodą, a rodzice odpoczywają na takim wyjeździe, dziećmi najczęściej opiekują się inne osoby.

Bardzo ważnym aspektem tego projektu jest społeczność, która została stworzona wokół tych działań fundacji. Wspólne przeżycia i doświadczenia na szlaku, owocują relacjami i przyjaźniami już w życiu codziennym.

Istotnym aspektem jest zachęcanie do spędzania wolnego czasu całą rodziną, w górach i pomagania innym w kontekście przeciwdziałania negatywnym skutkom izolacji społecznej, które często dotykają dzieci i młodzież. Zaangażowanie rodzin z dziećmi w wolontariat i zachęcanie do aktywności na świeżym powietrzu to bardzo ważny element tego projektu. Wspólne wyjście w góry ma dobroczynny wpływ na kondycję i psychikę, dlatego fundacja zachęca całe rodziny do wspólnego wychodzenia, poprzez angażowanie się w ten górski wolontariat.

Już w pierwszej edycji projektu chętnie przyłączały się całe rodziny, ale także przedsiębiorcy i osoby, które z przyczyn zdrowotnych nie mogły się wybrać w góry, choć chciały być częścią działań. Na przykład właściciele lokalnego centrum sportowego namówili ćwiczące w nim osoby na wolontariat, by wykorzystać siłę mięśni nie tylko na siłowni. Z kolei jedna z restauracji przygotowała na jedną z wycieczek dodatkowe posiłki dla wszystkich uczestników. Pani Maria, która z racji problemów ze zdrowiem nie mogła uczestniczyć w wycieczkach, na każdą z nich przekazywała Fundacji domowe racuchy z jabłkami. Zatem projekt zapoczątkował pozytywne poruszenie wśród ludzi.
Ambasadorem akcji jest himalaista Piotr Snopczyński.

W tym roku pojawił się też nowy projekt o nazwie „PoŁączą nas góry”. W ramach tego projektu zostaną zinwentaryzowane i skatalogowane szlaki oraz przygotowana mapa, dzięki czemu w przyszłości każdy będzie mógł samodzielnie prowadzić takie wycieczki. Prace nad inwentaryzacją szlaków już się rozpoczęły. Akcja prowadzona jest we współpracy z osobami z niepełnosprawnościami. Trasy sprawdzane są pod kątem możliwości poruszania się po nich zarówno wózkami terenowymi, jak i zwykłymi wózkami. Po wyborze tras zostaną zorganizowane wycieczki z osobami, które poruszają się na wózkach, ale jeszcze nie brały udziału w projekcie „Łączą nas góry” i mają świeże spojrzenie.

Na początek zostanie wytypowanych 15 tras, które zostaną bardzo szczegółowo opisane, znajdziemy m.in. takie informacje jak:

  • mapa i profil wysokościowy,
  • opis trasy,
  • rodzaj nawierzchni,
  • miejsca parkingowe,
  • toalety (z oznaczeniem czy są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami),
  • miejsca odpoczynku.

Wszystkie te wymienione informacje będą udostępnione na stronie internetowej. Mapa z 15 trasami będzie gotowa w przyszłym roku.

Tymczasem w schroniskach i wszelkich zaprzyjaźnionych a fundacją punktach wystawione są puszki, do których można wrzucać pieniądze na wsparcie działań fundacji. Działa też wirtualna zbiórka.

Ważna informacja — w przypadku braku wózka terenowego, Urząd Marszałkowski udostępnia wózki w różnych miejscach turystycznych, nie tylko w górach. Wózki są udostępniane za darmo.

Źródło: Fundacja Ładne Historie

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówKarkonosze 2 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Karkonosze otwierają letnie szlaki dla turystówNa szlakach w Karkonoszach trwa już w pełni wiosna! Warunki do uprawiania turystyki pieszej są dobre.  Mogą jeszcze występować płaty...
Fladry na Babiej Górze 1 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Fladry na Babiej GórzeW piętrze alpejskim Babiej Góry pojawiły się fladry. Zamontowano je, aby zwracały uwagę turystów, by trzymali się wytyczonych szlaków i nie...
Pies w Tatrach Słowackich 14 lipiec 2022
Lilianna Błazenek
Czy będzie zakaz wprowadzania psów w Tatry Słowackie?Turyści, wielu również z Polski, coraz chętniej korzystają z możliwości zabierania psów w Tatry Słowackie. Jest to zjawisko powszechne do...
Łukasza Supergan i Mateusz Waligóra w trakcie trawersu Grenlandii 9 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Już czworo Polaków dokonało w tym roku trawersu Grenlandii!Kilka dni temu pisaliśmy o tym, że Miłka Raulin zakończyła trawers Grenlandii. Okazuje się, że ten rok jest bardzo wyjątkowy – już 4 osoby...
Aleksandra Kałucka 14 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
W Innsbrucku rozpoczęły się Akademickie Mistrzostwa Świata we wspinaczce sportowejPolska reprezentacja w silnym składzie z siostrami Natalią i Aleksandrą Kałuckimi na czele będzie walczyć o kolejne medale.
Kasprowy Wierch 8 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Czy dzwon z Kasprowego Wierchu wróci na swoje miejsce?Dzwon stojący nieprzerwanie od 1938 roku na Kasprowym Wierchu został uszkodzony w styczniu przez stalową linę podczas przygotowywania trasy...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje