Widok na Tatry
Źródło: Pixabay

Warunki w Tatrach — komunikat turystyczny TPN z 20 października 2022 r.

W Tatrach nadal panują trudne warunki na szlakach. Turyści wybierający się w Tatry powinni zachować ostrożność. Ratownicy TOPR apelują o rozważne planowanie i dobór tras odpowiednio do panujących warunków oraz umiejętności.

Warunki na szlakach

Tatrzański Park Narodowy informuje, że w wyższych partiach Tatr panują bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki. Powyżej górnej granicy lasu spadła niewielka ilość świeżego śniegu. Po nocnych przymrozkach nawet w miejscach, gdzie nie ma śniegu, szlaki są mocno oblodzone i jest bardzo ślisko.

Od wysokości około 1800 m n.p.m. występują miejscami płaty śniegu, które, zwłaszcza po stronie północnej, są bardzo zmrożone i twarde. Występują tam również silne oblodzenia — w miejscach zacienionych i na północnych stokach, utrzymują się przez cały dzień.
Należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ jest bardzo ślisko, a poślizgnięcie się w stromym terenie grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem z wysokości.

Poruszanie się w warunkach zimowych, w wyższych partiach Tatr, wymaga dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej i posiadania odpowiedniego sprzętu wraz z umiejętnością posługiwania się nim.

Na niżej położonych szlakach jest miejscami mokro, a na niektórych z nich, takich jak Ścieżka nad Reglami na odcinku pomiędzy Doliną Chochołowską a Lejową, jest wyjątkowo dużo błota.

Zamknięcia szlaków pieszych w Tatrach

  • Ze względu na przebudowę mostu, od 18 października 2022 r. pozostaje zamknięty do odwołania fragment Drogi pod Reglami na odcinku: Dolina Białego – Dolina Ku Dziurze (w obu kierunkach). Dojście do Doliny Białego możliwe od strony skoczni (Wielkiej Krokwi). Dojście do Doliny ku Dziurze możliwe od strony ul. Strążyskiej.
  • Od 15 września do odwołania, ze względu na wymianę łańcuchów, zamknięty jest czerwony szlak turystyczny na odcinku Skrajny Granat — Krzyżne (w obu kierunkach).
  • W okresie od 1 marca do 30 listopada wszystkie szlaki turystyczne, rowerowe i narciarskie są zamknięte od zmierzchu do świtu.
  • Jaskinia Mroźna w Dolinie Kościeliskiej jest zamknięta do odwołania w związku z planowanym remontem do 2023 r.

Źródło: TPN

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówPolskie podium Pucharu Świata we wspinaczce sportowej na czas 21 maj 2022
Sylwia Pachota-Rura
Polskie podium w Pucharze Świata we wspinaczce sportowej na czasZa nami kolejna odsłona Pucharu Świata we wspinaczce sportowej na czas w Salt Lake City.  Zawody wygrała Aleksandra Mirosław osiągając już w...
Żmija zygzakowata 19 maj 2022
Sylwia Pachota-Rura
W Bieszczadach podczas wędrówek górskich można spotkać żmijeW Bieszczadach i Beskidzie Niskim panują bardzo dobre warunki do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej. Jednak jak informuje ratownik dyżurny...
Odnaleziony plecak 23 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Ratownicy TOPR proszą o pomocW dniu 21 lipca Turysta schodzący z Rysów do Morskiego Oka poniżej „grzędy” odnalazł czarny plecak firmy MILLET oraz kask wspinaczkowy.
Akcja ratunkowa TOPR w Jaskini Pod Wantą 27 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Wypadek jaskiniowy w TatrachW niedzielę wieczorem ratownicy TOPR zakończyli wyprawę po rannego taternika jaskiniowego w Jaskini Pod Wantą. Jak relacjonują ratownicy, około...
Ratownik-Horskiej-záchrannej-služby 19 grudzień 2022
Lilianna Błazenek
Tatry Słowackie: będą prewencyjnie wyzwalać lawinyZapobiegając zagrożeniom lawinowym i ich niebezpiecznym skutkom, w dwóch miejscach w Tatrach Słowackich szczególnie narażonych na występowanie...
Śmigłowiec HZS 4 styczeń 2023
Lilianna Błazenek
Horská záchranná služba podsumowała 2022 rok – smutny bilansHorská záchranná služba opublikowała podsumowanie 2022 roku w Tatrach Słowackich. Poprzedni rok okazał się niestety rekordowo tragiczny pod...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje