The North Face Nowa kolekcja
Widok na Tatry
Źródło: Pixabay

Warunki w Tatrach — komunikat turystyczny TPN z 20 października 2022 r.

W Tatrach nadal panują trudne warunki na szlakach. Turyści wybierający się w Tatry powinni zachować ostrożność. Ratownicy TOPR apelują o rozważne planowanie i dobór tras odpowiednio do panujących warunków oraz umiejętności.

Warunki na szlakach

Tatrzański Park Narodowy informuje, że w wyższych partiach Tatr panują bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki. Powyżej górnej granicy lasu spadła niewielka ilość świeżego śniegu. Po nocnych przymrozkach nawet w miejscach, gdzie nie ma śniegu, szlaki są mocno oblodzone i jest bardzo ślisko.

Od wysokości około 1800 m n.p.m. występują miejscami płaty śniegu, które, zwłaszcza po stronie północnej, są bardzo zmrożone i twarde. Występują tam również silne oblodzenia — w miejscach zacienionych i na północnych stokach, utrzymują się przez cały dzień.
Należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ jest bardzo ślisko, a poślizgnięcie się w stromym terenie grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem z wysokości.

Poruszanie się w warunkach zimowych, w wyższych partiach Tatr, wymaga dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej i posiadania odpowiedniego sprzętu wraz z umiejętnością posługiwania się nim.

Na niżej położonych szlakach jest miejscami mokro, a na niektórych z nich, takich jak Ścieżka nad Reglami na odcinku pomiędzy Doliną Chochołowską a Lejową, jest wyjątkowo dużo błota.

Zamknięcia szlaków pieszych w Tatrach

  • Ze względu na przebudowę mostu, od 18 października 2022 r. pozostaje zamknięty do odwołania fragment Drogi pod Reglami na odcinku: Dolina Białego – Dolina Ku Dziurze (w obu kierunkach). Dojście do Doliny Białego możliwe od strony skoczni (Wielkiej Krokwi). Dojście do Doliny ku Dziurze możliwe od strony ul. Strążyskiej.
  • Od 15 września do odwołania, ze względu na wymianę łańcuchów, zamknięty jest czerwony szlak turystyczny na odcinku Skrajny Granat — Krzyżne (w obu kierunkach).
  • W okresie od 1 marca do 30 listopada wszystkie szlaki turystyczne, rowerowe i narciarskie są zamknięte od zmierzchu do świtu.
  • Jaskinia Mroźna w Dolinie Kościeliskiej jest zamknięta do odwołania w związku z planowanym remontem do 2023 r.

Źródło: TPN

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówBenjamin Védrines 21 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Benjamin Védrines pobił rekord prędkości wejścia na Broad PeakPodczas ekspedycji w pakistańskim Karakorum od połowy czerwca przewodnik wysokogórski Hautes-Alpes Benjamin Védrines właśnie dokonał nie lada...
Lawina kamienna w Tatrach Wysokich 21 czerwiec 2022
Lilianna Błazenek
Potężna lawina kamienna w Tatrach WysokichTo był prawdziwie dramatyczny początek sezonu turystycznego w Słowackich Tatrach nad Zielonym Stawem Kieżmarskim. W piątek wieczorem, około...
W Tatrach wciąż zima ma się dobrze... 24 maj 2023
Redakcja OutdooroweABC
Akcja ratunkowa w okolicach Świnicy Dwaj turyści zeszli wczoraj po południu ze szlaku między Zawratem a Świnicą i znaleźli się w trudnym terenie, nie będąc w stanie...
Warsztaty z technik ratownictwa jaskiniowego w Tatrach Zachodnich 27 wrzesień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Warsztaty z technik ratownictwa jaskiniowego w Tatrach ZachodnichW dniach od 21 do 23 października 2022 roku Komisja Taternictwa Jaskiniowego PZA organizuje warsztaty z technik ratownictwa jaskiniowego i pierwszej...
Koszenie górskich łąk w słowackich Tatrach 22 sierpień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Koszenie górskich łąk w słowackich TatrachSłowacki park narodowy poinformował, że ostatnich dniach pogoda dopisywała i udało się zakończyć wszystkie niezbędne prace na górskich...
Szkolenie z jazdy na nartach biegowych dla początkujących 28 grudzień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Biegówki w Zębie z panoramą Tatr dla początkujących!Polar Sport Adventures zaprasza na jednodniowe szkolenia z jazdy na biegówkach, czyli aktywną niedzielę w najlepszym wydaniu.

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje