Śmigłowiec TOPR
Źródło: pixabay.com

TOPR: w wakacje mniej interwencji, ale więcej ofiar śmiertelnych

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe przedstawiło podsumowanie swoich działań w trakcie kończących się wakacji. W porównaniu z tym samym okresem w ubiegłym roku w Polskich Tatrach było mniej wezwań do wypadków, ale niestety zginęło więcej osób.

Jak podają ratownicy TOPR na swoim profilu w mediach społecznościowych, podczas tegorocznych wakacji (od 25 czerwca do 31 sierpnia) odnotowali o blisko 13% mniej osób, które potrzebowały pomocy na obszarze Tatr Polskich w porównaniu z wakacjami roku poprzedniego. Ogółem udzielono pomocy 332 osobom, w tym 57 obcokrajowcom, podczas gdy w ubiegłym roku 374 osobom (30 obcokrajowcom). Prawie co trzeci turysta musiał być ratowany z użyciem śmigłowca – takich osób było 105, a w 2021 roku – 110.

Spośród 332 osób ratowanych poważnym urazom lub zachorowaniom uległo 106 osób, w porównaniu do 116 w roku ubiegłym. Lekkie urazy i zachorowania odnotowano wśród 148 osób (w 2021 roku również 148 osób). Pomocy medycznej nie wymagało 67 osób – w zeszłym roku było ich 109.

Niestety, tegoroczne wakacje skończyły się tragicznie dla czterech osób, które zginęły w Tatrach. Przyczyną śmierci 3 z nich był upadek z wysokości, a jeden turysta zginął rażony piorunem. W zeszłym roku statystyki te wyglądały lepiej – śmierć w górach poniosła jedna osoba.

W wakacje toprowcy przeprowadzili dokładnie 300 działań ratowniczych, o 30 mniej niż w poprzednim roku. Częściej niż w poprzednie wakacje musieli korzystać z pomocy śmigłowca – 97 razy w porównaniu z 82 w zeszłym roku. W ramach tych działań przeprowadzili 93 wyprawy ratunkowe (poważne działania ratownicze), w tym 70 z użyciem śmigłowca (w 2021 roku odpowiednio 91/77), oraz 192 akcje ratunkowe, w tym 12 z wykorzystaniem śmigłowca (w 2021 roku odpowiednio 214/20).

Źródło: Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówSezonowa stacja GOPR na górze Żar 23 maj 2022
Sylwia Pachota-Rura
Ratownicy GOPR w stacji sezonowej na Górze ŻarOd 1 czerwca ratownicy Beskidzkiej Grupy GOPR ponownie będą pełnić dyżury weekendowe przy górnej stacji PKL Góra Żar.
Tatry w chmurach 15 wrzesień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Warunki w Tatrach — komunikat turystyczny TPN z 15 września 2022 r.Dzisiaj w Tatrach spodziewane są opady deszczu, z kolei od soboty zapowiadane jest ochłodzenie. Na początku przyszłego tygodnia prognozowane są...
Tygrys w Parku Narodowym Połoniny na Słowacji 6 wrzesień 2022
Lilianna Błazenek
Tygrys uciekł z prywatnego zoo w Ukrainie – niepokój w BieszczadachWładze we wschodniej Słowacji wezwały mieszkańców do zachowania ostrożności po tym, jak na obszarze przygranicznym w Parku Narodowym...
Nowości w mapach Google 30 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Ważne dla turystów nowości w Mapach Google Popularna aplikacja Mapy Google doczekała się właśnie kilku nowości, które z pewnością okażą się przydatne dla turystów i rowerzystów.
Dolina Chochołowska 24 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Nowy asfalt w Dolinie ChochołowskiejW Dolinie Chochołowskiej położono nowy asfalt na odcinku od Siwej Polany do Hucisk. Ostatni gruntowny remont tej nawierzchni by wykonany w 1983...
Tatry Słowackie 17 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Otwarte szlaki w Tatrach SłowackichPo kilkumiesięcznej przerwie turyści mogą korzystać ze wszystkich oznakowanych tras turystycznych w Tatrach Słowackich. Wysokogórskie szlaki w...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje