The North Face Nowa kolekcja
Śmigłowiec TOPR
Źródło: pixabay.com

TOPR: w wakacje mniej interwencji, ale więcej ofiar śmiertelnych

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe przedstawiło podsumowanie swoich działań w trakcie kończących się wakacji. W porównaniu z tym samym okresem w ubiegłym roku w Polskich Tatrach było mniej wezwań do wypadków, ale niestety zginęło więcej osób.

Jak podają ratownicy TOPR na swoim profilu w mediach społecznościowych, podczas tegorocznych wakacji (od 25 czerwca do 31 sierpnia) odnotowali o blisko 13% mniej osób, które potrzebowały pomocy na obszarze Tatr Polskich w porównaniu z wakacjami roku poprzedniego. Ogółem udzielono pomocy 332 osobom, w tym 57 obcokrajowcom, podczas gdy w ubiegłym roku 374 osobom (30 obcokrajowcom). Prawie co trzeci turysta musiał być ratowany z użyciem śmigłowca – takich osób było 105, a w 2021 roku – 110.

Spośród 332 osób ratowanych poważnym urazom lub zachorowaniom uległo 106 osób, w porównaniu do 116 w roku ubiegłym. Lekkie urazy i zachorowania odnotowano wśród 148 osób (w 2021 roku również 148 osób). Pomocy medycznej nie wymagało 67 osób – w zeszłym roku było ich 109.

Niestety, tegoroczne wakacje skończyły się tragicznie dla czterech osób, które zginęły w Tatrach. Przyczyną śmierci 3 z nich był upadek z wysokości, a jeden turysta zginął rażony piorunem. W zeszłym roku statystyki te wyglądały lepiej – śmierć w górach poniosła jedna osoba.

W wakacje toprowcy przeprowadzili dokładnie 300 działań ratowniczych, o 30 mniej niż w poprzednim roku. Częściej niż w poprzednie wakacje musieli korzystać z pomocy śmigłowca – 97 razy w porównaniu z 82 w zeszłym roku. W ramach tych działań przeprowadzili 93 wyprawy ratunkowe (poważne działania ratownicze), w tym 70 z użyciem śmigłowca (w 2021 roku odpowiednio 91/77), oraz 192 akcje ratunkowe, w tym 12 z wykorzystaniem śmigłowca (w 2021 roku odpowiednio 214/20).

Źródło: Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówOznaczenia TANAP o ograniczeniach na trasach 24 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
TANAP przestrzega turystów przed wędrówką w rejon Łomnickiego StawuW opublikowanym w sobotę komunikacie Słowacki Tatrzański Park Narodowy prosi turystów o wstrzymanie się z wycieczkami na trasie pomiędzy...
Akcja ratunkowa TOPR - transport na noszach turystki z Przełęczy Karb 3 październik 2022
Sylwia Pachota-Rura
Ratownicy TOPR podsumowali pierwszy październikowy weekendW miniony weekend ratownicy TOPR pomogli ośmiu poszkodowanym turystom. Najwięcej pracy mieli w sobotę, kiedy w Tatrach było sporo turystów, a...
Aleksandra Kałucka 14 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
W Innsbrucku rozpoczęły się Akademickie Mistrzostwa Świata we wspinaczce sportowejPolska reprezentacja w silnym składzie z siostrami Natalią i Aleksandrą Kałuckimi na czele będzie walczyć o kolejne medale.
Maratonmtb.pl 2022 Do-met Bukowsko 22 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Do-met Maratonmtb Bukowsko 2022 już w ten weekendW najbliższą niedzielę odbędzie się święto górskiej jazdy na rowerze w gminie Bukowsko. To już czwarta edycja cyklu Maratonmtb.pl 2022 na...
Egzamin dla kandydatów do Grupy Bieszczadzkiej GOPR 9 grudzień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Grupa Bieszczadzka GOPR zaprasza w swoje szeregiEgzamin dla kandydatów na ratowników Grupy Bieszczadzkiej GOPR odbędzie się w dniach 7-8 stycznia 2023 r. Do tego czasu chętni do wstąpienia w...
Tatry - szlak na Granaty 23 wrzesień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Warunki w Tatrach — komunikat turystyczny TPN z 23 września 2022 r.Turyści wybierający się w weekend w góry powinni być ostrożni. Przyrodnicy z Tatrzańskiego Parku Narodowego odradzają wyprawy w wyższe...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje