The North Face Nowa kolekcja
Montaż siatki ochraniającej roślinność w Karkonoszach
Źródło: Karkonoski Park Narodowy / facebook

Na karkonoskie szlaki wrócą siatki

Karkonoski Park Narodowy zapowiada montaż specjalnych siatek, które mają ochronić najcenniejsze wysokogórskie murawy przed zadeptywaniem przez turystów.

To trwająca już kilka lat inicjatywa przyrodników z polskiego i czeskiego parku narodowego, aby chronić przed wydeptywaniem karkonoskie łąki. Siatki ochraniające roślinność wrócą na Równię i na Śnieżkę.

To nie jest zwykła trawa. Rosną w niej unikatowe rośliny, których nie znajdziemy w innym regionie naszego kraju. W murawie znajdziemy m.in.: mniszka alpejskiego, przetacznika stokrotkowego czy mniszka czarniawego. W tej trawie rosną też unikalne jastrzębce i dzwonek karkonoski – które są w stanie przetrwać niskie temperatury i silne karkonoskie wiatry.

Montaż siatek to obecnie jedyny skuteczny sposób ochrony tego unikalnego ekosystemu, aby turyści nie zadeptali roślin. Dla przykładu – dziennie Śnieżkę odwiedza nawet 9 tysięcy turystów. Jeżeli turyści nie szanują roślinności, to musieli zadbać o nią przyrodnicy – przyroda sama się nie obroni. Zatem pozostaje nam przyzwyczaić się do widoku tych nietypowych ogrodzeń.

Źródło: Karkonoski Park Narodowy

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówŚcianka wspinaczkowa 17 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
PZA zatwierdził nowy format zawodów w konkurencji boulderingPowstał nowy format zawodów pod nazwą bouldering zespołów mieszanych (boulder mixed team). Zgodnie z zapisami przepisów wspinaczki sportowej...
Jonas Hainz 31 październik 2022
Lilianna Błazenek
Tragedia w Alpach Wschodnich: Jonas Hainz zginął spadając z wysokościJonas Hainz, 25-letni wspinacz z Południowego Tyrolu, zginął, spadając z wysokości podczas próby zdobycia Monte Magro (3273 m n.p.m.) w...
Karkonosze 2 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Karkonosze otwierają letnie szlaki dla turystówNa szlakach w Karkonoszach trwa już w pełni wiosna! Warunki do uprawiania turystyki pieszej są dobre.  Mogą jeszcze występować płaty...
Aleksandra Kałucka 14 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
W Innsbrucku rozpoczęły się Akademickie Mistrzostwa Świata we wspinaczce sportowejPolska reprezentacja w silnym składzie z siostrami Natalią i Aleksandrą Kałuckimi na czele będzie walczyć o kolejne medale.
niebieski szlak Zazadnia - Wiktorówki 27 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Krótkie zamknięcie niebieskiego szlaku na WiktorówkiTatrzański Park Narodowy informuje o zamknięciu niebieskiego szlaku turystycznego na odcinku Zazadnia – Wiktorówki (w obu kierunkach).
La Mytique 17 marzec 2022
Grzegorz Łopata
Jak podbijaliśmy Wyspę PiratówLa Mytique, czyli słynny GR20 to najdłuższy szlak górski Korsyki i jeden z najtrudniejszych w Europie. Liczy ok. 180 kilometrów, a liczba...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje