premiera książki
Źródło: Wydawnictwo Agora / facebook

GOPR. Na każde wezwanie

Wkrótce premiera pierwszej książki na rynku, dzięki której możemy poznać historię Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, zapoznając się osobistymi doświadczeniami ratowników i opisem przeprowadzanych przez nich akcji ratunkowych.

Góry co prawda zajmują ułamek powierzchni Polski, jednak każdego roku odwiedzają je miliony urlopowiczów, turystów i sportowców. Nad ich bezpieczeństwem od 70 lat czuwają ratownicy górscy. Ludzie w czerwonych polarach, z radiostacjami przy paskach budzą zaciekawienie, sympatię i podziw. Kiedy turyści wracają po wędrówce do schronisk lub swoich domów, oni ruszają do góry po tych, którym nie udało się zejść. Świetni narciarze, wspinacze, mistrzowie jazdy śnieżnym skuterem i quadem, ale też medycy, piloci, przewodnicy. Ale czy na pewno wiemy o nich wszystko?

Jak są zorganizowani? Jak wygląda praca w Bieszczadach, a jak w Sudetach? Jak zostać ratownikiem i czy pies ma czego szukać w GOPR? Kto nigdy nie powinien zgłaszać się do służby? Oprócz mrożących krew w żyłach opisów akcji autorzy Wojciech Fusek i Jerzy Porębski pozwalają czytelnikom obcować ratowniczą bracią twarzą w twarz.

„GOPR. Na każde wezwanie” ukazuje się w jubileuszowym, 70 roku istnienia GOPR-u i pokazuje fascynującą historię tej organizacji przez pryzmat osobistych doświadczeń ratowników i spektakularnych, czasem mniej znanych akcji ratunkowych w wielu polskich górach. Wojtciwech Fusek i Jerzy Porębski ubarwili opowieść wieloma anegdotami, które osadzili na tle historycznym.

Książkę powinien przeczytać każdy z nas, kto chodzi w góry, aby wiedzieć, jak dbać i swoje bezpieczeństwo, popełniać mniej błędów, a ratowników spotykać tylko pod dachem schroniska. Ci, którzy wolą podziwiać góry z daleka znajdą tu rzetelną porcję faktów i wciągających opowieści, wykraczających daleko ponad 1000 m n.p.m.

Premiera książki odbędzie się 7 września.

Źródło: Wydawnictwo Agora

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówszkolenie TPN Tatry od kuchni 25 maj 2022
Sylwia Pachota-Rura
TPN organizuje szkolenie dla twórców internetowychTatrzański Park Narodowy zaprasza twórców internetowych na szkolenie „Tatry od kuchni”, które odbędzie się 28 maja.
Paweł Kulinicz 27 maj 2022
Sylwia Pachota-Rura
Zmarł alpinista Paweł Kulinicz26 maja późnym wieczorem po długiej i wyczerpującej chorobie zmarł alpinista Paweł Kulinicz. Odszedł we własnym domu, w otoczeniu rodziny i...
Lidia Juchniewicz w trakcie 3 sierpień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Lidzbarczanka wjechała rowerem na szczyt Ziemi"Everesting" to wyzwanie polegające na powtórzeniach podjazdu na dowolne wzniesienie, aby przekroczyć całkowitą sumę przewyższeń 8848...
Jerzy Kukuczka 24 październik 2022
Lilianna Błazenek
Jerzy Kukuczka: 33 lata temu gigant pozostał na LhotseDziś mijają 33 lata od czasu, gdy nasz najwybitniejszy himalaista Jerzy Kukuczka odpadł z południowej ściany Lhotse i pozostał na zawsze w...
Hilaree Nelson 28 wrzesień 2022
Lilianna Błazenek
Smutne wieści z Nepalu: odnaleziono ciało Hilaree NelsonNiestety sprawdziły się najgorsze obawy dotyczące zaginionej w trakcie zjazdu na nartach z Manaslu Hilaree Nelson. Ciało skialpinistki...
Chatka Puchatka 27 wrzesień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Kultowa nazwa „Chatka Puchatka” zostaje pomimo kontrowersjiW środowisku turystycznym trwa spór o nazwę nowego obiektu Bieszczadzkiego Parku Narodowego, który powstał na Połoninie Wetlińskiej. Część...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje