Chatka Puchatka
Źródło: Bieszczadzki Park Narodowy / facebook

Kultowa nazwa „Chatka Puchatka” zostaje pomimo kontrowersji

W środowisku turystycznym trwa spór o nazwę nowego obiektu Bieszczadzkiego Parku Narodowego, który powstał na Połoninie Wetlińskiej. Część z osób nadal nazywa go „Chatką Puchatka”, z kolei inni protestują przeciwko używaniu tej nazwy.

Zdaniem tych drugich nazwa Chatka Puchatka była symbolicznie zarezerwowana dla schroniska PTTK, które prowadził Lutek Pińczuk. Bieszczadzki Park Narodowy pozostając przy historycznej nazwie, naraził się na krytykę sporej grupy osób.

Już w 2020 roku BdPN podał informację, iż odbudowany obiekt będzie służył turystom, ale jako miejsce dziennego odpoczynku, natomiast pobyty nocne zostaną ograniczone ze względu na pojemność budynku. Dodatkowo w budynku będą świadczone usługi z zakresu edukacji turystycznej i przyrodniczej oraz związanych z poprawą bezpieczeństwa osób wędrujących po Bieszczadach.

W związku z tymi deklaracjami część turystów jest zdania, że obiektu nie można już nazywać schroniskiem, a także „Chatką Puchatka”. Od tego czasu w mediach społecznościowych toczą się żywiołowe dyskusje na ten temat – zachowanie historycznej nazwy ma zarówno gorących zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników. Tymczasem po oddaniu obiektu do użytku, zawisła na nim tablica, która nie pozostawia wątpliwości – schron nadal nazywa się „Chatka Puchatka”.

– Pojawiające się informacje, że zamierzamy zrezygnować z nazwy „Chatka Puchatka” są nieprawdziwe. Może o tym świadczyć tablica na nowym obiekcie. Nie wykluczam jednak, że w przyszłości może pojawić się drugi człon nazwy, nawiązujący do realizowanego projektu i funkcji, jaką będzie pełnić to miejsce. To jednak przyszłość – tak dyrektor Bieszczadzkiego Parku Narodowego Ryszard Prędki skomentował i zdementował plotki o rezygnacji z tej nazwy.

Obecne funkcjonowanie schronu na Połoninie Wetlińskiej:

  • obiekt jest czynny w godzinach 8.00 - 16.00,
  • pozostawanie w schronie na noc udostępnione zostanie od października (w schronie nie będzie prowadzona rezerwacja miejsc noclegowych),
  • z przyczyn organizacyjnych w poniedziałki jedynie sień (korytarz) jest dostępna dla odwiedzających.

Źródło: Nowiny24.pl

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówMikołaj Adamczyk 20 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Przedszkolak z Bielska Białej wyrusza w Himalaje po kolejny ośmiotysięcznikMikołaj Adamczyk — siedmiolatek z Bielska-Białej kolejny już raz będzie zdobywał najwyższe góry świata. Tym razem w planach baza pod...
Tatry - widok na Rysy 6 wrzesień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Planowane zamknięcie szlaku na RysyUWAGA! Tatrzański Park Narodowy podał komunikat o zamknięcie szlaku na Rysy w Tatrach w związku z operacją wymiany łańcuchów asekuracyjnych.
szkolenie TPN Tatry od kuchni 22 lipca 17 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Śladami tatrzańskich lodowców – szkolenie TPN dla twórców internetowychTatrzański Park Narodowy zaprasza twórców internetowych na kolejne szkolenie z cyklu „Tatry od kuchni”.
Aleksandra Kałucka 14 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
W Innsbrucku rozpoczęły się Akademickie Mistrzostwa Świata we wspinaczce sportowejPolska reprezentacja w silnym składzie z siostrami Natalią i Aleksandrą Kałuckimi na czele będzie walczyć o kolejne medale.
Europejski Festiwal Biegowy „Dwa Beskidy” 20 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Do Krynicy-Zdrój wraca Europejski Festiwal BiegowyPo sukcesie w 2021 roku już w najbliższy weekend w Krynicy-Zdroju wystartuje druga edycja Europejskiego Festiwalu Biegowego „Dwa Beskidy”....
Zakończyły się Tatrzańskie Opowieści Mateusza Waligóry 17 sierpień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Zakończyła się wyprawa Tatrzańskie Opowieści podróżnika Mateusza WaligóryPolski podróżnik Mateusz Waligóra właśnie zakończył swój trwający ponad miesiąc 500-kilometrowy marsz szlakami turystycznymi w polskich...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje