Kultowa nazwa „Chatka Puchatka” zostaje pomimo kontrowersji
W środowisku turystycznym trwa spór o nazwę nowego obiektu Bieszczadzkiego Parku Narodowego, który powstał na Połoninie Wetlińskiej. Część z osób nadal nazywa go „Chatką Puchatka”, z kolei inni protestują przeciwko używaniu tej nazwy.
Zdaniem tych drugich nazwa Chatka Puchatka była symbolicznie zarezerwowana dla schroniska PTTK, które prowadził Lutek Pińczuk. Bieszczadzki Park Narodowy pozostając przy historycznej nazwie, naraził się na krytykę sporej grupy osób.
Już w 2020 roku BdPN podał informację, iż odbudowany obiekt będzie służył turystom, ale jako miejsce dziennego odpoczynku, natomiast pobyty nocne zostaną ograniczone ze względu na pojemność budynku. Dodatkowo w budynku będą świadczone usługi z zakresu edukacji turystycznej i przyrodniczej oraz związanych z poprawą bezpieczeństwa osób wędrujących po Bieszczadach.
W związku z tymi deklaracjami część turystów jest zdania, że obiektu nie można już nazywać schroniskiem, a także „Chatką Puchatka”. Od tego czasu w mediach społecznościowych toczą się żywiołowe dyskusje na ten temat – zachowanie historycznej nazwy ma zarówno gorących zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników. Tymczasem po oddaniu obiektu do użytku, zawisła na nim tablica, która nie pozostawia wątpliwości – schron nadal nazywa się „Chatka Puchatka”.
– Pojawiające się informacje, że zamierzamy zrezygnować z nazwy „Chatka Puchatka” są nieprawdziwe. Może o tym świadczyć tablica na nowym obiekcie. Nie wykluczam jednak, że w przyszłości może pojawić się drugi człon nazwy, nawiązujący do realizowanego projektu i funkcji, jaką będzie pełnić to miejsce. To jednak przyszłość – tak dyrektor Bieszczadzkiego Parku Narodowego Ryszard Prędki skomentował i zdementował plotki o rezygnacji z tej nazwy.
Obecne funkcjonowanie schronu na Połoninie Wetlińskiej:
- obiekt jest czynny w godzinach 8.00 - 16.00,
- pozostawanie w schronie na noc udostępnione zostanie od października (w schronie nie będzie prowadzona rezerwacja miejsc noclegowych),
- z przyczyn organizacyjnych w poniedziałki jedynie sień (korytarz) jest dostępna dla odwiedzających.
Źródło: Nowiny24.pl