Morskie Oko
Źródło: Pixabay

Na trasę do Morskiego Oka wróci hybrydowy wóz konny

Już od czerwca na trasę do Morskiego Oka wróci hybrydowy wóz konny z wspomaganiem elektrycznym. Taki pojazd był testowany w zeszłym roku. Po zakończeniu zeszłorocznego sezonu wóz wrócił do producenta z listą uwag i sugestii poprawek.

W ramach modyfikacji m.in. skrócono dyszel, poprawiono działanie hamulców i zmieniono konstrukcję skrzyni na akumulatory. Dodano także kolejny odbiornik prądu, gdyż w trakcie jazdy w dół była nadprodukcja prądu. Konstrukcja wozu jest tak zaprojektowana, że podczas jazdy pod górę silnik wspiera pracę koni, natomiast w czasie jazdy w dół akumulatory są ładowane.
Po wprowadzeniu zmian, w tym sezonie testy rozpoczną się ponownie. Jeżeli po poprawkach pojazd się sprawdzi, to ten model zastąpi tradycyjny transport konny na szlaku do Morskiego Oka.

Hybrydowy wóz konny został zakupiony przez Tatrzański Park Narodowy, kosztował 120 tys. zł. Władze TPN podjęły taką decyzję po protestach obrońców praw zwierząt, którzy żądają całkowitej likwidacji transportu konnego na szlaku do Morskiego Oka.

Władze TPN liczą, że wprowadzenie takich hybrydowych wozów do wożenia turystów zakończy dyskusje i protesty przeciw pracy koni na tej bardzo obleganej w sezonie trasie turystycznej.
Na tym szlaku pracuje w ciągu sezonu około 300 koni, które znajdują się pod stałą opieką lekarzy weterynarii i służb TPN.

Źródło: TVP3 Kraków

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówChudy Wawrzyniec 11 sierpień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Chudy Wawrzyniec i Mała Rycerzowa zapraszają już w weekend!Miłośnicy obcowania z naturą i sprawdzania własnych granic spotkają się już za kilka dni na trasach Chudego Wawrzyńca oraz...
szkolenie TPN Tatry od kuchni 22 lipca 17 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Śladami tatrzańskich lodowców – szkolenie TPN dla twórców internetowychTatrzański Park Narodowy zaprasza twórców internetowych na kolejne szkolenie z cyklu „Tatry od kuchni”.
Charytatywny Festiwal Outdoorowy HRUBO WATRA 26 sierpień 2022
Sylwia Pachota-Rura
W sobotę w Witowie zapłonie Hrubo Watra dla LiliankiPrzed nami kolejna odsłona Charytatywnego Festiwalu Outdoorowego. To impreza, która łączy różne formy aktywności dla wszystkich, a jej celem...
Orla Perć 4 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Otwarcie szlaków w rejonie Orlej Perci po remoncieTatrzański Park Narodowy poinformował, że od poniedziałku 4 lipca otwarte zostają odcinki szlaków w rejonie Orlej Perci.
Horská záchranná služba 14 listopad 2022
Lilianna Błazenek
Horská záchranná služba podsumowała sezon letni w Tatrach Słowackich: zginęło więcej osób niż w zeszłym rokuHorská záchranná služba opublikowała na swojej stronie internetowej raport podsumowujący sezon letni 2022 w Tatrach Słowackich. Liczba...
Zamknięty szlak na Małą Świstówkę 13 wrzesień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Zamknięty szlak na Małą ŚwistówkęTatranský národný park poinformował o tymczasowym zamknięciu niebieskiego szlaku ze Startu na Małą Świstówkę w słowackich Tatrach...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje