The North Face Nowa kolekcja
Orla Perć
Źródło: Pixabay

W Tatrach trwają remonty szlaków

Trwają remonty szlaków w rejonie Orlej Perci. Wymieniana jest nawierzchnia szlaków oraz fragmenty sztucznych ułatwień, wskazanych przez TOPR.

Od poniedziałku 27 czerwca do odwołania został zamknięty czarny szlak z Doliny Pięciu Stawów Polskich na Kozi Wierch.

Z kolei pd piątku 1 lipca do odwołania zamknięte będą:

  • czarny szlak na odcinku: Kozia Dolinka – Przełączka nad Dolinką Buczynową (Żleb Kulczyńskiego, w obu kierunkach),
  • czerwony szlak na odcinku: Kozia Przełęcz – Kozi Wierch – Przełączka nad Dolinką Buczynową – Zadni Granat (w obu kierunkach).

W kolejnych tygodniach wakacji zaplanowane prace obejmą pozostałe fragmenty Orlej Perci oraz szlak z Doliny Pięciu Stawów Polskich na Szpiglasową Przełęcz i Szpiglasowy Wierch. W tych rejonach należy spodziewać się kolejnych ograniczeń dla turystów.

Jak mówi koordynatorka projektu Marta Macik: Zaplanowane prace są technicznie bardzo wymagające. Czasem, gdy konieczny będzie na przykład transport łańcuchów, będą prowadzone z użyciem śmigłowca. Teren jest wysokogórski, a bliskość i trudność szlaków oraz ekspozycja powodują, że poruszanie się w okolicach prowadzonych prac wiąże się z poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia.

Aktualne remonty szlaków odbywają się w ramach projektu „Zmniejszenie presji turystycznej na gatunki i siedliska na obszarze Tatr Wysokich”, który dofinansowano ze środków Unii Europejskiej. Prace na szlakach będą kontynuowane także w przyszłym roku.

Jeszcze w lipcu planowany jest remont kilometrowego odcinka szlaku Przysłop Miętusi – Wielka Polana Małołącka. Z kolei od sierpnia do października remontowana będzie Droga pod Reglami na odcinku od Doliny Białego do Doliny Małej Łąki. Remont tego czterokilometrowego odcinka i sześciu mostów będzie prowadzony etapami. Prace są finansowane ze środków NFOŚiGW.

TPN deklaruje starania, aby realizacja prac remontowych miała jak najmniejszy wpływ na organizację ruchu turystycznego. Jednak ze względów bezpieczeństwa pewne niedogodności są nie do uniknięcia. Nie można remontować szlaków po sezonie wakacyjnym, jesienny śnieg potrafi przykryć szlaki już we wrześniu, z kolei śnieg w wysokich partiach gór zalega do drugiej połowy czerwca.

TPN prosi o respektowanie informacji z tablic rozstawionych w terenie. Przeprasza za utrudnienia i dziękuje za wsparcie swoich działań, które mają na celu poprawienie bezpieczeństwa turystów na szlakach.

Źródło: TPN

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówTatrzańska Wyrypa Macieja Śpiewanka 22 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Osiem schronisk w Tatrach w ciągu jednego dnia!Ciekawe i ambitne wyzwanie postawił przed sobą Maciej Śpiewanek. 18 czerwca 2022 roku przeszedł całą trasę łączącą wszystkie schroniska w...
Szczyt Szatan w słowackich Tatrach Wysokich 27 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Śmiertelny wypadek polskiej turystki w Tatrach SłowackichW niedzielne popołudnie słowaccy ratownicy z Horskiej Zahrannej Służby otrzymali wezwanie na pomoc polskiej turystce, która spadła podczas...
Szkolenie TPN 8 sierpień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Sierpniowe szkolenia w Tatrach dla twórców internetowychTatrzański Park Narodowy zaprasza twórców internetowych szukających nowych inspiracji i tematów na dwie wyjątkowe wyprawy. To kolejne szkolenia...
Pure Powder Tour 2022 10 październik 2022
Sylwia Pachota-Rura
Startuje Pure Powder Tour 2022!Już 14 października w Krakowie rusza VIII edycja cyklu Pure Powder Tour – festiwali dedykowanych entuzjastom jazdy na nartach i snowboardzie poza...
Lawina w masywie Marmolada w Dolomitach 4 lipiec 2022
Lilianna Błazenek
Tragedia w Dolomitach: lawina zabiła 6 wspinaczy, 19 nadal poszukiwanychCo najmniej sześć osób nie żyje, dziewięć jest rannych a dziewiętnaście zaginionych po zejściu potężnej lawiny skalnej, którą...
Chodźże na rower z Polar Sport Strefa Outdoor 20 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Chodźże na rower z Polar Sport Strefa OutdoorPolar Sport Strefa Outdooru zaprasza w niedzielę 24 lipca na pierwsze tego typu wydarzenie w tym sezonie w Krakowie, które powstało ze...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje