Orla Perć
Źródło: Pixabay

W Tatrach trwają remonty szlaków

Trwają remonty szlaków w rejonie Orlej Perci. Wymieniana jest nawierzchnia szlaków oraz fragmenty sztucznych ułatwień, wskazanych przez TOPR.

Od poniedziałku 27 czerwca do odwołania został zamknięty czarny szlak z Doliny Pięciu Stawów Polskich na Kozi Wierch.

Z kolei pd piątku 1 lipca do odwołania zamknięte będą:

  • czarny szlak na odcinku: Kozia Dolinka – Przełączka nad Dolinką Buczynową (Żleb Kulczyńskiego, w obu kierunkach),
  • czerwony szlak na odcinku: Kozia Przełęcz – Kozi Wierch – Przełączka nad Dolinką Buczynową – Zadni Granat (w obu kierunkach).

W kolejnych tygodniach wakacji zaplanowane prace obejmą pozostałe fragmenty Orlej Perci oraz szlak z Doliny Pięciu Stawów Polskich na Szpiglasową Przełęcz i Szpiglasowy Wierch. W tych rejonach należy spodziewać się kolejnych ograniczeń dla turystów.

Jak mówi koordynatorka projektu Marta Macik: Zaplanowane prace są technicznie bardzo wymagające. Czasem, gdy konieczny będzie na przykład transport łańcuchów, będą prowadzone z użyciem śmigłowca. Teren jest wysokogórski, a bliskość i trudność szlaków oraz ekspozycja powodują, że poruszanie się w okolicach prowadzonych prac wiąże się z poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia.

Aktualne remonty szlaków odbywają się w ramach projektu „Zmniejszenie presji turystycznej na gatunki i siedliska na obszarze Tatr Wysokich”, który dofinansowano ze środków Unii Europejskiej. Prace na szlakach będą kontynuowane także w przyszłym roku.

Jeszcze w lipcu planowany jest remont kilometrowego odcinka szlaku Przysłop Miętusi – Wielka Polana Małołącka. Z kolei od sierpnia do października remontowana będzie Droga pod Reglami na odcinku od Doliny Białego do Doliny Małej Łąki. Remont tego czterokilometrowego odcinka i sześciu mostów będzie prowadzony etapami. Prace są finansowane ze środków NFOŚiGW.

TPN deklaruje starania, aby realizacja prac remontowych miała jak najmniejszy wpływ na organizację ruchu turystycznego. Jednak ze względów bezpieczeństwa pewne niedogodności są nie do uniknięcia. Nie można remontować szlaków po sezonie wakacyjnym, jesienny śnieg potrafi przykryć szlaki już we wrześniu, z kolei śnieg w wysokich partiach gór zalega do drugiej połowy czerwca.

TPN prosi o respektowanie informacji z tablic rozstawionych w terenie. Przeprasza za utrudnienia i dziękuje za wsparcie swoich działań, które mają na celu poprawienie bezpieczeństwa turystów na szlakach.

Źródło: TPN

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówGrzegorz Soczomski 22 kwiecień 2022
Grzegorz Soczomski
Grzbietem w siną dalKarkonosze w ciągu ostatnich paru lat stały się areną kilku dużych imprez biegowych. Wśród rozgrywanych tam zawodów wymienić można choćby...
Ratownicy Karkonoskiej Grupy GOPR w akcji 16 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Ratownicy Karkonoskiej Grupy GOPR dziękują turystom za pomocOpis swojej ostatniej akcji ratunkowej górscy ratownicy rozpoczęli w nietypowy sposób — od podziękowań dla turystów. W czwartek w godzinach...
Hilaree Nelson 28 wrzesień 2022
Lilianna Błazenek
Manaslu: trwają poszukiwania zaginionej skialpinistki Hilaree NelsonOd poniedziałku nie ma kontaktu z amerykańską skialpinistką Hilaree Nelson, która zaginęła w trakcie zjazdu na nartach po zdobyciu szczytu...
mapa szlaku Zazadnia - Wiktorówki 21 maj 2022
Sylwia Pachota-Rura
Szlak Zazadnia - Wiktorówki zamknięty do odwołaniaTatrzański Park Narodowy informuje od zamknięciu niebieskiego szlaku turystycznego na odcinku Zazadnia – Wiktorówki (w obu kierunkach). Szlak...
Akcja Czyste Tatry 2022 5 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
11. edycja akcji Czyste Tatry - podsumowanieZa nami 11.edycja akcji Czyste Tatry. Deszczowa pogoda nie przeszkodziła ponad trzem tysiącom wolontariuszy, którzy w ostatnią sobotę...
Ryszard Jan Pawłowski na Demavend 15 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Ryszard Pawłowski na najwyższym wulkanie AzjiPolski taternik, alpinista i himalaista, który za kilka dni będzie świętował swoje 72 urodziny, wspiął się na najwyższy wulkan Azji -...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje