Zdobycie Kunyang Chhish przez polską wyprawę w dniu 26 sierpnia 1971 r.
Źródło: PZA / facebook

Rocznica historycznego wejścia Polaków na Kunyang Chhish

Za nami kolejna rocznica historycznego wejścia polskiej wyprawy na Kunyang Chhish. Była to pierwsza powojenna, polska wyprawa w Karakorum, a zdobycie szczytu zostało uznane za punkt zwrotny w drodze do późniejszych sukcesów.

26 sierpnia 1971 roku na szczyt weszli Andrzej Heinrich, Jan Stryczyński, Ryszard Szafirski pod wodzą Andrzeja Zawady. Przed Polakami Khunyang Chhish próbowały zdobyć dwie wyprawy: brytyjsko-pakistańska w 1962 roku i japońska w trzy lata później. Obie wyprawy zakończyły się tragicznie. Pierwsza próba wspinaczki została przerwana po tym, jak lawina 18 lipca zabiła dwóch wspinaczy, majora Jamesa Millsa i kapitana M.R.F. Ich ciał nigdy nie odnaleziono. Kolejna próba była w 1965 roku, ale kolejny wspinacz zmarł po zawaleniu się wąskiego grzbietu na wysokości 7200 m.

Planując wyprawę, Polacy wybrali najkrótszy wariant przedostania się na południową grań szczytu, która prowadziła przez południowo-wschodnią i lodową ścianę Ice Cake. Droga była uciążliwa i niebezpieczna, jednak na wierzchołku założono obóz II.

27 lipca Jan Franczuk z Eugeniuszem Chrobakiem i Janem Stryczyńskim po przejściu tzw. Rock Peak ustawili namiot obozu III (6450 m) na przełączce za najtrudniejszym odcinkiem grani. Rano 28 lipca, Franczuk odszedł na chwilę i wtedy, 10 m od namiotu i na chwilę przed przypięciem, załamał się pod nim śnieżny most, po którym moment wcześniej szedł Stryczyński. Wpadł w szczelinę lodową i został zmiażdżony. Wyciągnięto go po półgodzinie, jednak reanimacja się nie powiodła.

6 sierpnia w obozie III odbył się symboliczny pogrzeb Jana Franczuka. Wyprawa była bliska załamania, jednak ostatecznie podjęto decyzję o jej kontynuowaniu. Zdobyciem trudnego olbrzyma nad lodowcem Hispar polski alpinizm rozpoczął wielką międzynarodową karierę w Karakorum i w Himalajach.

Kunyang Chhish jest dwudziestą pierwszą najwyższą niezależną górą na świecie, leży w sercu Hispar Muztagh, na północ od lodowca Hispar, jednego z głównych lodowców Karakorum. Wznosi się po południowo-zachodniej stronie lodowca Kunyang, podczas gdy Distaghil Sar (najwyższy szczyt Hispar Muztagh) dominuje nad lodowcem na jego północnym krańcu.

Źródło: PZA

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówW krainie Szwejka i pilsnera 25 kwiecień 2022
Grzegorz Soczomski
W krainie Szwejka i pilsneraTo nie będzie typowa relacja z kolejnych górskich zawodów. To raczej studium przypadku: "Bieganie w Czechach, czyli dlaczego...
Tatry w śniegu 27 maj 2022
Sylwia Pachota-Rura
Zmiana pogody w Tatrach. Gwałtowne ochłodzenie, mróz i śnieg.IMGW już od kilku dni informuje, że w najbliższy weekend nastąpi gwałtowne ochłodzenie i opady deszczu, a w górach musimy się w tym czasie...
Śmigłowiec HZS 4 styczeń 2023
Lilianna Błazenek
Horská záchranná služba podsumowała 2022 rok – smutny bilansHorská záchranná služba opublikowała podsumowanie 2022 roku w Tatrach Słowackich. Poprzedni rok okazał się niestety rekordowo tragiczny pod...
Runmageddon 2022 w Bielawie w Górach Sowich 8 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Runmageddon po raz pierwszy trafi w Góry Sowie!Najpopularniejszy w Polsce bieg z przeszkodami po raz pierwszy odbędzie się w Bielawie w Górach Sowich. Zawodnicy spotkają się na trasach...
Ratownik HZS zaatakowany przez niedźwiedzia 16 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Atak niedźwiedzia w Wielkiej FatrzePopołudniem 15 czerwca niedźwiedź zaatakował ratownika górskiego Horskiej Zachrannej Służby. Mężczyzna instynktownie wspiął się na...
Odnaleziony plecak 23 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Ratownicy TOPR proszą o pomocW dniu 21 lipca Turysta schodzący z Rysów do Morskiego Oka poniżej „grzędy” odnalazł czarny plecak firmy MILLET oraz kask wspinaczkowy.

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje