Kozy na wzgórzu zamkowym Czorsztyn
Źródło: Pieniński Park Narodowy / facebook

Pieniński Park Narodowy zainwestował w… kozy

Na wzgórzu zamkowym w Czorsztynie znajdującym się na obszarze Pienińskiego Parku Narodowego pojawiło się stado kóz karpackich — gatunku zagrożonego wyginięciem.

Dzięki tym zwierzętom zostanie zachowana murawa kserotermiczna, której grozi zarastanie. Murawa na wzgórzu zamkowym Czorsztyn należy do najcenniejszych ekosystemów Pienińskiego Parku Narodowego i wymaga czynnej ochrony w związku z zarastaniem krzewami m.in. leszczyną pospolitą, dereniem świdwą oraz wysokimi trawami.

Dotychczas zabiegi pielęgnacyjne murawy obejmowały przeprowadzane co kilka lat wycinanie krzewów. W tym roku te działania uzupełniono o wypas zagrożonych wyginięciem kóz rasy karpackiej.

Samo wzgórze zamkowe oraz obrzeża murawy są także miejscem występowania pszonaka pienińskiego — prawnie chronionego, bardzo cennego i rzadkiego gatunku o znaczeniu europejskim Wypas kóz przyczyni się do stworzenia odpowiednich warunków świetlnych, utrzymania mozaiki siedlisk, będzie także sprzyjać cennym gatunkom murawowym poprzez: rozsiewanie w nawozie, wdeptywanie w podłoże przystosowanych do tego typu rozsiewania nasion oraz zgryzanie roślin niepożądanych.

Cechą charakterystyczną kóz karpackich jest biała, długa sierść, która na środku grzbietu rozdziela się, przypominając okrywę strzechową; nad oczami występuje charakterystyczna grzywka. Zwierzęta mają rogi, które u kozłów są duże i rozłożyste z charakterystycznym spiralnym skrętem. Kozy karpackie są doskonale przystosowane do trudnych warunków środowiska i niewybredne w doborze pasz. Mają dużą odporność, zdrowotność i długowieczność.

Źródło: Pieniński Park Narodowy

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówŚnieg w Karkonoszach - wrzesień 2022 30 wrzesień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Trudne warunki turystyczne w KarkonoszachNad Karkonoszami przeszła śnieżyca. Ratownicy Karkonoskiej Grupy GOPR przestrzegają, że warunki w górach są trudne i przed wyjściem należy...
Kolej linowa na Kasprowy Wierch 30 maj 2022
Sylwia Pachota-Rura
Ruszyła kolej linowa na Kasprowy WierchW dniach 9 – 24 maja kolejka na Kasprowy Wierch była nieczynna ze względu na realizowany przegląd techniczny urządzeń. Zakończono prace i...
Bieszczadzka wiosna 4 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Dobre warunki turystyczne, cisza i spokój w BieszczadachW Bieszczadzkim Parku Narodowym czynne są wszystkie szlaki z wyjątkiem tego prowadzącego bezpośrednio na szczyt Połoniny Wetlińskiej – cały...
Festiwal Literatury Górskiej i Podróżniczej 2022 w Krakowie 20 październik 2022
Sylwia Pachota-Rura
Festiwal Książki Górskiej i Podróżniczej w KrakowieW dniach 27-30 października odbędzie się w ramach 25. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie odbędzie się Festiwal Książki Górskiej i...
Akcja Czyste Tatry 2022 5 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
11. edycja akcji Czyste Tatry - podsumowanieZa nami 11.edycja akcji Czyste Tatry. Deszczowa pogoda nie przeszkodziła ponad trzem tysiącom wolontariuszy, którzy w ostatnią sobotę...
Szkolenie z jazdy na nartach biegowych dla początkujących 28 grudzień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Biegówki w Zębie z panoramą Tatr dla początkujących!Polar Sport Adventures zaprasza na jednodniowe szkolenia z jazdy na biegówkach, czyli aktywną niedzielę w najlepszym wydaniu.

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje