Pieniński Park Narodowy zainwestował w… kozy
Na wzgórzu zamkowym w Czorsztynie znajdującym się na obszarze Pienińskiego Parku Narodowego pojawiło się stado kóz karpackich — gatunku zagrożonego wyginięciem.
Dzięki tym zwierzętom zostanie zachowana murawa kserotermiczna, której grozi zarastanie. Murawa na wzgórzu zamkowym Czorsztyn należy do najcenniejszych ekosystemów Pienińskiego Parku Narodowego i wymaga czynnej ochrony w związku z zarastaniem krzewami m.in. leszczyną pospolitą, dereniem świdwą oraz wysokimi trawami.
Dotychczas zabiegi pielęgnacyjne murawy obejmowały przeprowadzane co kilka lat wycinanie krzewów. W tym roku te działania uzupełniono o wypas zagrożonych wyginięciem kóz rasy karpackiej.
Samo wzgórze zamkowe oraz obrzeża murawy są także miejscem występowania pszonaka pienińskiego — prawnie chronionego, bardzo cennego i rzadkiego gatunku o znaczeniu europejskim Wypas kóz przyczyni się do stworzenia odpowiednich warunków świetlnych, utrzymania mozaiki siedlisk, będzie także sprzyjać cennym gatunkom murawowym poprzez: rozsiewanie w nawozie, wdeptywanie w podłoże przystosowanych do tego typu rozsiewania nasion oraz zgryzanie roślin niepożądanych.
Cechą charakterystyczną kóz karpackich jest biała, długa sierść, która na środku grzbietu rozdziela się, przypominając okrywę strzechową; nad oczami występuje charakterystyczna grzywka. Zwierzęta mają rogi, które u kozłów są duże i rozłożyste z charakterystycznym spiralnym skrętem. Kozy karpackie są doskonale przystosowane do trudnych warunków środowiska i niewybredne w doborze pasz. Mają dużą odporność, zdrowotność i długowieczność.
Źródło: Pieniński Park Narodowy