Kozy na wzgórzu zamkowym Czorsztyn
Źródło: Pieniński Park Narodowy / facebook

Pieniński Park Narodowy zainwestował w… kozy

Na wzgórzu zamkowym w Czorsztynie znajdującym się na obszarze Pienińskiego Parku Narodowego pojawiło się stado kóz karpackich — gatunku zagrożonego wyginięciem.

Dzięki tym zwierzętom zostanie zachowana murawa kserotermiczna, której grozi zarastanie. Murawa na wzgórzu zamkowym Czorsztyn należy do najcenniejszych ekosystemów Pienińskiego Parku Narodowego i wymaga czynnej ochrony w związku z zarastaniem krzewami m.in. leszczyną pospolitą, dereniem świdwą oraz wysokimi trawami.

Dotychczas zabiegi pielęgnacyjne murawy obejmowały przeprowadzane co kilka lat wycinanie krzewów. W tym roku te działania uzupełniono o wypas zagrożonych wyginięciem kóz rasy karpackiej.

Samo wzgórze zamkowe oraz obrzeża murawy są także miejscem występowania pszonaka pienińskiego — prawnie chronionego, bardzo cennego i rzadkiego gatunku o znaczeniu europejskim Wypas kóz przyczyni się do stworzenia odpowiednich warunków świetlnych, utrzymania mozaiki siedlisk, będzie także sprzyjać cennym gatunkom murawowym poprzez: rozsiewanie w nawozie, wdeptywanie w podłoże przystosowanych do tego typu rozsiewania nasion oraz zgryzanie roślin niepożądanych.

Cechą charakterystyczną kóz karpackich jest biała, długa sierść, która na środku grzbietu rozdziela się, przypominając okrywę strzechową; nad oczami występuje charakterystyczna grzywka. Zwierzęta mają rogi, które u kozłów są duże i rozłożyste z charakterystycznym spiralnym skrętem. Kozy karpackie są doskonale przystosowane do trudnych warunków środowiska i niewybredne w doborze pasz. Mają dużą odporność, zdrowotność i długowieczność.

Źródło: Pieniński Park Narodowy

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówszkolenie TPN Tatry od kuchni 22 lipca 17 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Śladami tatrzańskich lodowców – szkolenie TPN dla twórców internetowychTatrzański Park Narodowy zaprasza twórców internetowych na kolejne szkolenie z cyklu „Tatry od kuchni”.
Remont żółtego szlaku od Polany do Pielgrzymów w Karkonoskim Parku Narodowym 2 wrzesień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Remont szlaku w Karkonoskim Parku NarodowymRozpoczął się remont żółtego szlaku od Polany do Pielgrzymów w Karkonoszach. Znajdujące się na tym odcinku kładki wymagały już wymiany, a...
Akcja ratunkowa TOPR - transport na noszach turystki z Przełęczy Karb 3 październik 2022
Sylwia Pachota-Rura
Ratownicy TOPR podsumowali pierwszy październikowy weekendW miniony weekend ratownicy TOPR pomogli ośmiu poszkodowanym turystom. Najwięcej pracy mieli w sobotę, kiedy w Tatrach było sporo turystów, a...
Zdobycie Kunyang Chhish przez polską wyprawę w dniu 26 sierpnia 1971 r. 29 sierpień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Rocznica historycznego wejścia Polaków na Kunyang ChhishZa nami kolejna rocznica historycznego wejścia polskiej wyprawy na Kunyang Chhish. Była to pierwsza powojenna, polska wyprawa w Karakorum, a...
Góry Izerskie 1 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Przejście Dookoła Kotliny Jeleniogórskiej im. Daniela Ważyńskiego i Mateusza HryncewiczaWystartowały zapisy na kolejną edycję rajdu turystycznego organizowanego w celu upamiętnienia ratowników Karkonoskiej Grupy GOPR, którzy...
Akcja GOPR na Ścieżce Pienińskiej 12 wrzesień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Reanimacja turystki na szlaku w PieninachW sobotę po godz. 19 do ratowników Grupy Podhalańskiej GOPR dotarło zgłoszenie o osobie nieprzytomnej, znajdującej się na Ścieżce...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje