Kozy na wzgórzu zamkowym Czorsztyn
Źródło: Pieniński Park Narodowy / facebook

Pieniński Park Narodowy zainwestował w… kozy

Na wzgórzu zamkowym w Czorsztynie znajdującym się na obszarze Pienińskiego Parku Narodowego pojawiło się stado kóz karpackich — gatunku zagrożonego wyginięciem.

Dzięki tym zwierzętom zostanie zachowana murawa kserotermiczna, której grozi zarastanie. Murawa na wzgórzu zamkowym Czorsztyn należy do najcenniejszych ekosystemów Pienińskiego Parku Narodowego i wymaga czynnej ochrony w związku z zarastaniem krzewami m.in. leszczyną pospolitą, dereniem świdwą oraz wysokimi trawami.

Dotychczas zabiegi pielęgnacyjne murawy obejmowały przeprowadzane co kilka lat wycinanie krzewów. W tym roku te działania uzupełniono o wypas zagrożonych wyginięciem kóz rasy karpackiej.

Samo wzgórze zamkowe oraz obrzeża murawy są także miejscem występowania pszonaka pienińskiego — prawnie chronionego, bardzo cennego i rzadkiego gatunku o znaczeniu europejskim Wypas kóz przyczyni się do stworzenia odpowiednich warunków świetlnych, utrzymania mozaiki siedlisk, będzie także sprzyjać cennym gatunkom murawowym poprzez: rozsiewanie w nawozie, wdeptywanie w podłoże przystosowanych do tego typu rozsiewania nasion oraz zgryzanie roślin niepożądanych.

Cechą charakterystyczną kóz karpackich jest biała, długa sierść, która na środku grzbietu rozdziela się, przypominając okrywę strzechową; nad oczami występuje charakterystyczna grzywka. Zwierzęta mają rogi, które u kozłów są duże i rozłożyste z charakterystycznym spiralnym skrętem. Kozy karpackie są doskonale przystosowane do trudnych warunków środowiska i niewybredne w doborze pasz. Mają dużą odporność, zdrowotność i długowieczność.

Źródło: Pieniński Park Narodowy

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówAkcja edukacyjna TPN PoSzlaki 6 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Powraca program edukacyjny PoSzlaki w Tatrzańskim Parku NarodowymTatrzański Park Narodowy ponownie zaprasza wszystkich turystów odwiedzających latem Tatry do udziału w programie edukacyjnym PoSzlaki!
Plakat TPN „Nie strzelaj w sylwestra!” 30 grudzień 2022
Lilianna Błazenek
Ważny apel władz Tatrzańskiego Parku Narodowego w sprawie sylwestraKolejny rok z rzędu dyrekcja Tatrzańskiego Parku Narodowego wystosowała apel do turystów i mieszkańców Podhala, aby nie używali petard i...
Ratownik-Horskiej-záchrannej-služby 19 grudzień 2022
Lilianna Błazenek
Tatry Słowackie: będą prewencyjnie wyzwalać lawinyZapobiegając zagrożeniom lawinowym i ich niebezpiecznym skutkom, w dwóch miejscach w Tatrach Słowackich szczególnie narażonych na występowanie...
Akcja Podhalańskiej Grupy GOPR w rejonie Starego Wierchu 25 maj 2022
Sylwia Pachota-Rura
Wypadek rowerowy w rejonie Starego WierchuRatownicy z Szczawnickiej Sekcji Grupy Podhalańskiej GOPR poinformowali, że we wtorek 24 maja na szlaku papieskim z Przehyby niedaleko Starego...
Ryszard Jan Pawłowski na Demavend 15 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Ryszard Pawłowski na najwyższym wulkanie AzjiPolski taternik, alpinista i himalaista, który za kilka dni będzie świętował swoje 72 urodziny, wspiął się na najwyższy wulkan Azji -...
Lawina w górach 14 luty 2023
Redakcja OutdooroweABC
Kolejna ofiara lawin w TatrachNie żyje turysta, którego na początku miesiąca porwała lawina w rejonie Małego Kościelca w Tatrach. Mężczyzna spędził pod śniegiem ponad...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje