27. Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady
Źródło: 27. Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady Facebook

Odliczamy godziny do rozpoczęcia 27. Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdroju!

Najstarszy, największy i najbardziej znany festiwal górski w Polsce startuje już jutro w Lądku-Zdroju i potrwa do niedzieli. Organizatorzy jak zwykle przygotowali dla uczestników mnóstwo atrakcji, m.in. pokazy filmów górskich, spotkania z interesującymi ludźmi gór, warsztaty, prelekcje, koncerty, wystawy, a także zawody sportowe.

Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady od lat przyciąga swoją wyjątkową atmosferą pasjonatów gór, którzy co roku wyjeżdżają z Lądka-Zdroju bogatsi o nowe przyjaźnie, przeżycia i piękne górskie historie. Tegoroczna, 27. edycja potrwa od 8 do 11 września. Organizatorzy na tę okazję przygotowali rozległe miasteczko festiwalowe.

Jak co roku, ważnym punktem programu będzie Festiwal Filmów Górskich, podczas którego będzie można obejrzeć kilkadziesiąt tytułów zgłoszonych i zakwalifikowanych do konkursu filmowego. Właśnie podczas Festiwalu wiele filmów będzie miało swoją premierę. W trakcie gali zwieńczającej Festiwal zostaną zaprezentowani zwycięzcy w kilku kategoriach oraz zdobywcy Grand Prix. Dla widzów przewidziano 4 sale kinowe z ponad 3200 miejscami siedzącymi. Osoby, które nie będą obecne na Festiwalu w Lądku-Zdroju, będą mogły, po wykupieniu dostępu, obejrzeć 15 filmów festiwalowych online.

Innym stałym i istotnym punktem programu jest Festiwal Literatury Górskiej. Poranne rozmowy na trawie, wspólne czytanie, spotkania autorskie oraz gala ogólnopolskiego konkursu książkowego to atrakcje przygotowane w tym roku przez organizatorów w ramach Festiwalu Literatury. Będzie również można uzupełnić swoją bibliotekę o ciekawe pozycje książkowe dostępne w festiwalowej księgarni, gdzie przewidziano także spotkania z autorami książek.

Program Festiwalu wypełnią również prelekcje i spotkania z wybitnymi światowymi himalaistami, alpinistami i wspinaczami. W tym roku gośćmi Festiwalu będą mi.in. legenda brytyjskiego alpinizmu Mick Fowler, nasz wybitny alpinista i himalaista Adam Bielecki, zdobywczyni dziesięciu ośmiotysięczników Dorota Rasińska-Samoćko, znakomity baskijski wspinacz i himalaista Alex Txikon oraz nasza mistrzyni olimpijska Justyna Kowalczyk-Tekieli z mężem, świetnym alpinistą – Kacprem Tekieli.

Festiwal będzie obfitował w różnego rodzaju warsztaty z tematyki górskiej, m.in. warsztaty wspinaczkowe, sprzętowe, pierwszej pomocy, zachowań w górach, suplementacji czy dobrego przygotowania do bezpiecznych, górskich wędrówek. Dzieci i młodzież zdobędą mnóstwo przydatnej teoretycznej i praktycznej wiedzy podczas Warsztatów Młodego Podróżnika.

Organizatorzy zadbają również o aktywność fizyczną uczestników Festiwalu – odbędą się zawody sportowe, m.in. biegi, zawody wspinaczkowe czy speleomistrzostwa Polski w technikach jaskiniowych. W planie jest także 5 wycieczek na szczyty zaliczające się do Korony Gór Polski.

Nie zabraknie również wydarzeń kulturalnych: odbędą się liczne wystawy oraz dwa koncerty, na których wystąpią zespoły Kult i Happysad.

Uczestnictwo w Festiwal w Lądku-Zdroju to również doskonała okazja do zaopatrzenia się w najwyższej jakości sprzęt górski w dobrych cenach. Festiwalowa strefa Expo to jedna z najbardziej rozbudowanych tego typu stref w Polsce – ponad 70 wystawców prezentujących swoje oferty.

Źródło: Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówKolej linowa na Kasprowy Wierch 30 maj 2022
Sylwia Pachota-Rura
Ruszyła kolej linowa na Kasprowy WierchW dniach 9 – 24 maja kolejka na Kasprowy Wierch była nieczynna ze względu na realizowany przegląd techniczny urządzeń. Zakończono prace i...
Tatry w chmurach 15 wrzesień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Warunki w Tatrach — komunikat turystyczny TPN z 15 września 2022 r.Dzisiaj w Tatrach spodziewane są opady deszczu, z kolei od soboty zapowiadane jest ochłodzenie. Na początku przyszłego tygodnia prognozowane są...
Niemieccy turyści dotarli rowerami nad Wielicki Staw w słowackich Tatrach i nad jego brzegiem rozbili obóz 27 sierpień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Kontrole turystów w słowackich Tatrach po serii śmiertelnych wypadków Strażnicy słowackiego Tatrzańskiego Parku Narodowego (TANAP) wraz z ratownikami górskimi Horskiej Záchrannej Služby (HZS) prowadzą akcję...
Lidia Juchniewicz w trakcie 3 sierpień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Lidzbarczanka wjechała rowerem na szczyt Ziemi"Everesting" to wyzwanie polegające na powtórzeniach podjazdu na dowolne wzniesienie, aby przekroczyć całkowitą sumę przewyższeń 8848...
Zima w Bieszczadach 24 sierpień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Czy w Cisnej powstanie wyciąg narciarski?Pomysł budowy wyciągu narciarskiego powstał jeszcze w latach 90. W masywie Jasła panują bardzo dobre warunki śniegowe i terenowe. Pomysł...
Garmin Ultra Race Gdańsk 2022 1 grudzień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Finał cyklu Garmin Ultra Race 2022 w GdańskuW sobotę (3 grudnia) odbędzie się finał tegorocznego cyklu Garmin Ultra Race. Biegacze przemierzą ścieżki Trójmiejskiego Parku...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje