The North Face Nowa kolekcja
27. Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady
Źródło: 27. Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady Facebook

Odliczamy godziny do rozpoczęcia 27. Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdroju!

Najstarszy, największy i najbardziej znany festiwal górski w Polsce startuje już jutro w Lądku-Zdroju i potrwa do niedzieli. Organizatorzy jak zwykle przygotowali dla uczestników mnóstwo atrakcji, m.in. pokazy filmów górskich, spotkania z interesującymi ludźmi gór, warsztaty, prelekcje, koncerty, wystawy, a także zawody sportowe.

Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady od lat przyciąga swoją wyjątkową atmosferą pasjonatów gór, którzy co roku wyjeżdżają z Lądka-Zdroju bogatsi o nowe przyjaźnie, przeżycia i piękne górskie historie. Tegoroczna, 27. edycja potrwa od 8 do 11 września. Organizatorzy na tę okazję przygotowali rozległe miasteczko festiwalowe.

Jak co roku, ważnym punktem programu będzie Festiwal Filmów Górskich, podczas którego będzie można obejrzeć kilkadziesiąt tytułów zgłoszonych i zakwalifikowanych do konkursu filmowego. Właśnie podczas Festiwalu wiele filmów będzie miało swoją premierę. W trakcie gali zwieńczającej Festiwal zostaną zaprezentowani zwycięzcy w kilku kategoriach oraz zdobywcy Grand Prix. Dla widzów przewidziano 4 sale kinowe z ponad 3200 miejscami siedzącymi. Osoby, które nie będą obecne na Festiwalu w Lądku-Zdroju, będą mogły, po wykupieniu dostępu, obejrzeć 15 filmów festiwalowych online.

Innym stałym i istotnym punktem programu jest Festiwal Literatury Górskiej. Poranne rozmowy na trawie, wspólne czytanie, spotkania autorskie oraz gala ogólnopolskiego konkursu książkowego to atrakcje przygotowane w tym roku przez organizatorów w ramach Festiwalu Literatury. Będzie również można uzupełnić swoją bibliotekę o ciekawe pozycje książkowe dostępne w festiwalowej księgarni, gdzie przewidziano także spotkania z autorami książek.

Program Festiwalu wypełnią również prelekcje i spotkania z wybitnymi światowymi himalaistami, alpinistami i wspinaczami. W tym roku gośćmi Festiwalu będą mi.in. legenda brytyjskiego alpinizmu Mick Fowler, nasz wybitny alpinista i himalaista Adam Bielecki, zdobywczyni dziesięciu ośmiotysięczników Dorota Rasińska-Samoćko, znakomity baskijski wspinacz i himalaista Alex Txikon oraz nasza mistrzyni olimpijska Justyna Kowalczyk-Tekieli z mężem, świetnym alpinistą – Kacprem Tekieli.

Festiwal będzie obfitował w różnego rodzaju warsztaty z tematyki górskiej, m.in. warsztaty wspinaczkowe, sprzętowe, pierwszej pomocy, zachowań w górach, suplementacji czy dobrego przygotowania do bezpiecznych, górskich wędrówek. Dzieci i młodzież zdobędą mnóstwo przydatnej teoretycznej i praktycznej wiedzy podczas Warsztatów Młodego Podróżnika.

Organizatorzy zadbają również o aktywność fizyczną uczestników Festiwalu – odbędą się zawody sportowe, m.in. biegi, zawody wspinaczkowe czy speleomistrzostwa Polski w technikach jaskiniowych. W planie jest także 5 wycieczek na szczyty zaliczające się do Korony Gór Polski.

Nie zabraknie również wydarzeń kulturalnych: odbędą się liczne wystawy oraz dwa koncerty, na których wystąpią zespoły Kult i Happysad.

Uczestnictwo w Festiwal w Lądku-Zdroju to również doskonała okazja do zaopatrzenia się w najwyższej jakości sprzęt górski w dobrych cenach. Festiwalowa strefa Expo to jedna z najbardziej rozbudowanych tego typu stref w Polsce – ponad 70 wystawców prezentujących swoje oferty.

Źródło: Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówWidok z kamery internetowej TOPR na Morskie Oko 16 grudzień 2022
Lilianna Błazenek
W Tatrach jeszcze niebezpiecznej. Ogłoszono lawinową trójkęPogoda w Tatrach znacznie się pogorszyła. TOPR ogłosił już trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Warunki do uprawiania turystyki w wyższych...
Ścianka wspinaczkowa 17 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
PZA zatwierdził nowy format zawodów w konkurencji boulderingPowstał nowy format zawodów pod nazwą bouldering zespołów mieszanych (boulder mixed team). Zgodnie z zapisami przepisów wspinaczki sportowej...
Mateusz Waligóra wyrusza samotnie na biegun południowy 9 listopad 2022
Sylwia Pachota-Rura
Mateusz Waligóra wyrusza na biegun południowy!W połowie listopada polarnik Mateusz Waligóra samotnie rozpocznie marsz w kierunku bieguna południowego. Przed nim 1200 km wędrówki przez...
Stacja badawcza w Litworowym Kotle 22 czerwiec 2022
Lilianna Błazenek
Misja „łowców mrozu” w Czerwonych Wierchach ukończonaPoszukiwacze polskiego bieguna zimna zajmujący się badaniami mrozowisk tatrzańskich ukończyli ważną fazę swojego projektu – 20 czerwca...
Obserwatorium i restauracja na Śnieżce 2 sierpień 2022
Sylwia Pachota-Rura
10 sierpnia bez opłat za wstęp do Karkonoskiego Parku NarodowegoW dniu św. Wawrzyńca na Śnieżce odbywa się nabożeństwo w intencji wszystkich ludzi, którzy związali swe zawodowe życie z górami. W tym...
La Mytique 17 marzec 2022
Grzegorz Łopata
Jak podbijaliśmy Wyspę PiratówLa Mytique, czyli słynny GR20 to najdłuższy szlak górski Korsyki i jeden z najtrudniejszych w Europie. Liczy ok. 180 kilometrów, a liczba...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje