The North Face Nowa kolekcja
Lawina w masywie Marmolada w Dolomitach
Źródło: Corpo Nazionale Soccorso Alpino e Speleologico - CNSAS

Tragedia w Dolomitach: lawina zabiła 6 wspinaczy, 19 nadal poszukiwanych

Co najmniej sześć osób nie żyje, dziewięć jest rannych a dziewiętnaście zaginionych po zejściu potężnej lawiny skalnej, którą spowodowało oderwanie się fragmentu lodowca we włoskich Dolomitach w masywie Marmolada. Ranni, w tym dwie osoby w stanie krytycznym, zostali zabrani do szpitali w pobliskich miastach Belluno, Treviso, Trento i Bolzano.

Jak poinformowała alpejska jednostka ratownicza, ogromna masa lodu oderwała się w pobliżu Punta Rocca, na trasie, którą zwykle wędrowcy i wspinacze docierają na szczyt.

Po niedzielnym zejściu skalno-lodowej lawiny nadal trwa akcja ratownicza, w którą zaangażowane są helikoptery, drony i psy ratownicze. Warunki pogodowe są dobre, ale niestety istnieje niebezpieczeństwo wystąpienia kolejnych osunięć.

Nie do końca wiadomo, co spowodowało zejście lawiny. Najbardziej prawdopodobną przyczyną jest panująca w tym rejonie od wielu dni wysoka temperatura, która mogła spowodować topnienie lodowca i oderwanie się jego fragmentu zwanego serakiem. W ostatnim czasie temperatury na szczycie lodowca sięgały 10°C, co jest zjawiskiem całkowicie anormalnym.

Reinhold Messner, wybitny włoski alpinista, powiedział gazecie La Republica, że lodowiec cofa się od kilku lat z powodu globalnego ocieplenia. Zauważył, że zostało już bardzo niewiele lodu. Lodowce czasami zapadają się „z powodu grawitacji”, ale stwierdził, że przyczyną cofania się lodowca „jest globalne ciepło, które powoduje topnienie lodowców”.

Marmolada to najwyższy masyw Dolomitów (3343 m n.p.m.). Północna część masywu to strome zbocze, pokryte rozległym, z dala widocznym lodowcem Ghiacciaio della Marmolada, który jest jedynym dużym lodowcem w Dolomitach.

Źródło: BBC

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówAkcja TOPR - śmiertelny wypadek na Orlej Perci 14 październik 2022
Sylwia Pachota-Rura
Śmiertelny wypadek na Orlej PerciPo godzinie 12 ratownicy TOPR otrzymali zgłoszenie od trójki turystów o upadku jednego z nich z Pościeli Jasińskiego do Doliny Pańszczycy.
Lawina kamienna w Tatrach Wysokich 21 czerwiec 2022
Lilianna Błazenek
Potężna lawina kamienna w Tatrach WysokichTo był prawdziwie dramatyczny początek sezonu turystycznego w Słowackich Tatrach nad Zielonym Stawem Kieżmarskim. W piątek wieczorem, około...
Akcja TOPR na szlaku na Rysy 21 październik 2022
Sylwia Pachota-Rura
Kolejny śmiertelny wypadek na RysachTatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe poinformowało o kolejnym w ostatnich dniach wypadku śmiertelnym na Rysach. Turysta nie przeżył...
Szlak turystyczny w Bieszczadach 6 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Wszystkie szlaki w Bieszczadach są dostępne dla turystówBieszczadzki Park Narodowy informuje turystów, że wszystkie szlaki i ścieżki na terenie BdPN są dostępne do zwiedzania. Jednocześnie BdPN...
Akcja GOPR Beskidy w Jaskini Malinowskiej 29 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Wypadek w Jaskini MalinowskiejW czwartkowe przedpołudnie ratownicy GOPR otrzymali zgłoszenie o wypadku 63-letniego turysty, który poślizgnął się na drabince w Jaskini...
Niedźwiedź w Pienińskim Parku Narodowym 7 październik 2022
Sylwia Pachota-Rura
Uwaga! Niedźwiedź na terenie Pienińskiego Parku NarodowegoPieniński Park Narodowy podał komunikat o niedźwiedziu zaobserwowanym na terenie Parku. Turyści proszeni są o zachowanie szczególnej...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje