Lawina w masywie Marmolada w Dolomitach
Źródło: Corpo Nazionale Soccorso Alpino e Speleologico - CNSAS

Tragedia w Dolomitach: lawina zabiła 6 wspinaczy, 19 nadal poszukiwanych

Co najmniej sześć osób nie żyje, dziewięć jest rannych a dziewiętnaście zaginionych po zejściu potężnej lawiny skalnej, którą spowodowało oderwanie się fragmentu lodowca we włoskich Dolomitach w masywie Marmolada. Ranni, w tym dwie osoby w stanie krytycznym, zostali zabrani do szpitali w pobliskich miastach Belluno, Treviso, Trento i Bolzano.

Jak poinformowała alpejska jednostka ratownicza, ogromna masa lodu oderwała się w pobliżu Punta Rocca, na trasie, którą zwykle wędrowcy i wspinacze docierają na szczyt.

Po niedzielnym zejściu skalno-lodowej lawiny nadal trwa akcja ratownicza, w którą zaangażowane są helikoptery, drony i psy ratownicze. Warunki pogodowe są dobre, ale niestety istnieje niebezpieczeństwo wystąpienia kolejnych osunięć.

Nie do końca wiadomo, co spowodowało zejście lawiny. Najbardziej prawdopodobną przyczyną jest panująca w tym rejonie od wielu dni wysoka temperatura, która mogła spowodować topnienie lodowca i oderwanie się jego fragmentu zwanego serakiem. W ostatnim czasie temperatury na szczycie lodowca sięgały 10°C, co jest zjawiskiem całkowicie anormalnym.

Reinhold Messner, wybitny włoski alpinista, powiedział gazecie La Republica, że lodowiec cofa się od kilku lat z powodu globalnego ocieplenia. Zauważył, że zostało już bardzo niewiele lodu. Lodowce czasami zapadają się „z powodu grawitacji”, ale stwierdził, że przyczyną cofania się lodowca „jest globalne ciepło, które powoduje topnienie lodowców”.

Marmolada to najwyższy masyw Dolomitów (3343 m n.p.m.). Północna część masywu to strome zbocze, pokryte rozległym, z dala widocznym lodowcem Ghiacciaio della Marmolada, który jest jedynym dużym lodowcem w Dolomitach.

Źródło: BBC

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówPożar w Parku Narodowym Czeska Szwajcaria 26 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Trzeci dzień pożaru w Parku Narodowym Czeska SzwajcariaJuż od trzech dni czeska straż pożarna walczy z potężnym pożarem w Parku Narodowym Czeska Szwajcaria. Wskutek pożaru spłonęło kilka domów,...
Ratownicy GOPR na szkoleniu z ratownictwa w rwących rzekach górskich 18 maj 2022
Sylwia Pachota-Rura
Ratownicy GOPR szkolili się z ratownictwa w rwących rzekach górskichKilka dni temu w Szczawnicy na terenie działania Grupy Podhalańskiej GOPR odbył się centralny kurs ratownictwa na rzekach górskich.
Aleksandra Kałucka 14 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
W Innsbrucku rozpoczęły się Akademickie Mistrzostwa Świata we wspinaczce sportowejPolska reprezentacja w silnym składzie z siostrami Natalią i Aleksandrą Kałuckimi na czele będzie walczyć o kolejne medale.
Kolosy Gdynia 2023 29 sierpień 2022
Lilianna Błazenek
Kolosy 2023: znamy już termin przyznania nagród za rok 2022Kapituła nagrody podała termin kolejnych, jubileuszowych Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów, na których zostaną...
Koszenie górskich łąk w słowackich Tatrach 22 sierpień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Koszenie górskich łąk w słowackich TatrachSłowacki park narodowy poinformował, że ostatnich dniach pogoda dopisywała i udało się zakończyć wszystkie niezbędne prace na górskich...
Chatka Puchatka 27 wrzesień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Kultowa nazwa „Chatka Puchatka” zostaje pomimo kontrowersjiW środowisku turystycznym trwa spór o nazwę nowego obiektu Bieszczadzkiego Parku Narodowego, który powstał na Połoninie Wetlińskiej. Część...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje