TPN komunikat turystyczny z 24 marca 2023 r. Jakie warunki w najbliższy weekend w Tatrach?
Tatry zimą to piękny i niepowtarzalny widok, ale także duże wyzwanie dla turystów. Zmienne warunki pogodowe i śniegowe mogą stwarzać zagrożenie dla życia i zdrowia, dlatego należy zachować szczególną ostrożność i przygotować się odpowiednio do wycieczki.
Warunki na szlakach w wyższych partiach Tatr są mocno zróżnicowane. W godzinach porannych śnieg jest twardy i zmrożony, po południu robi się mokry i przepadający, a miejscami jest wytopiony do warstwy skał. Takie warunki wymagają dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej, posiadania odpowiedniego sprzętu (raki, czekan, kask, lawinowe ABC - wraz z umiejętnością posługiwania się nim) oraz bardzo dobrej oceny lokalnego zagrożenia lawinowego w terenie.
Zagrożenie lawinowe jest jednym z największych niebezpieczeństw zimą w górach. Lawiny mogą zaskoczyć nawet doświadczonych turystów i narciarzy, dlatego należy zawsze sprawdzać aktualny stopień zagrożenia lawinowego na stronie TOPR (Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego) lub w schroniskach górskich. Stopień zagrożenia lawinowego jest określany na skali od 1 do 5 i oznacza prawdopodobieństwo wystąpienia lawin oraz ich wielkość i siłę. Im wyższy stopień zagrożenia, tym większe ryzyko i trudniejsze warunki.
Na niżej położonych szlakach i drogach dojściowych do schronisk również panują zmienne warunki - miejscami wystają kamienie i asfalt, gdzie indziej występują oblodzenia i zmrożony śnieg (zalecamy zabrać raczki i kijki, ponieważ jest ślisko), a na niektórych szlakach bocznych - mokry i grząski śnieg. Na takich szlakach łatwo można się poślizgnąć, upaść lub zgubić orientację. Dlatego należy wybierać sprawdzone i oznakowane trasy, a także mieć ze sobą mapę, kompas lub GPS, lawinowe ABC
Zimą w Tatrach trzeba również pamiętać o odpowiednim ubiorze i wyposażeniu. Temperatura powietrza może być bardzo niska, a wiatr silny i zmienny. Dlatego należy ubierać się warstwowo, tak aby zapewnić sobie ciepło i komfort termiczny. Warstwa podstawowa powinna być wykonana z materiału oddychającego i odprowadzającego wilgoć (np. wełna merino), warstwa środkowa powinna zapewniać izolację termiczną (np. polar lub puch), a warstwa zewnętrzna powinna chronić przed wiatrem i wilgocią (np. membrana). Nie należy zapominać o czapce, rękawiczkach, szaliku lub kominiarce oraz okularach przeciwsłonecznych lub goglach.
Wyposażenie powinno być dostosowane do planowanej trasy i aktywności. Niezbędne są buty górskie z grubą podeszwą i dobrą izolacją, plecak z pokrowcem przeciwdeszczowym lub workiem foliowym na środek, latarka czołowa.
Aktualne informacje znajdziecie na stronie: https://tpn.pl/zwiedzaj
Zagrożenie lawinowe: https://lawiny.topr.pl