TPN logotyp
Źródło: TPN

TPN komunikat turystyczny z 24 marca 2023 r. Jakie warunki w najbliższy weekend w Tatrach?

Tatry zimą to piękny i niepowtarzalny widok, ale także duże wyzwanie dla turystów. Zmienne warunki pogodowe i śniegowe mogą stwarzać zagrożenie dla życia i zdrowia, dlatego należy zachować szczególną ostrożność i przygotować się odpowiednio do wycieczki.

Warunki na szlakach w wyższych partiach Tatr są mocno zróżnicowane. W godzinach porannych śnieg jest twardy i zmrożony, po południu robi się mokry i przepadający, a miejscami jest wytopiony do warstwy skał. Takie warunki wymagają dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej, posiadania odpowiedniego sprzętu (raki, czekan, kask, lawinowe ABC - wraz z umiejętnością posługiwania się nim) oraz bardzo dobrej oceny lokalnego zagrożenia lawinowego w terenie.

Zagrożenie lawinowe jest jednym z największych niebezpieczeństw zimą w górach. Lawiny mogą zaskoczyć nawet doświadczonych turystów i narciarzy, dlatego należy zawsze sprawdzać aktualny stopień zagrożenia lawinowego na stronie TOPR (Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego) lub w schroniskach górskich. Stopień zagrożenia lawinowego jest określany na skali od 1 do 5 i oznacza prawdopodobieństwo wystąpienia lawin oraz ich wielkość i siłę. Im wyższy stopień zagrożenia, tym większe ryzyko i trudniejsze warunki.

Na niżej położonych szlakach i drogach dojściowych do schronisk również panują zmienne warunki - miejscami wystają kamienie i asfalt, gdzie indziej występują oblodzenia i zmrożony śnieg (zalecamy zabrać raczki i kijki, ponieważ jest ślisko), a na niektórych szlakach bocznych - mokry i grząski śnieg. Na takich szlakach łatwo można się poślizgnąć, upaść lub zgubić orientację. Dlatego należy wybierać sprawdzone i oznakowane trasy, a także mieć ze sobą mapę, kompas lub GPS, lawinowe ABC

Zimą w Tatrach trzeba również pamiętać o odpowiednim ubiorze i wyposażeniu. Temperatura powietrza może być bardzo niska, a wiatr silny i zmienny. Dlatego należy ubierać się warstwowo, tak aby zapewnić sobie ciepło i komfort termiczny. Warstwa podstawowa powinna być wykonana z materiału oddychającego i odprowadzającego wilgoć (np. wełna merino), warstwa środkowa powinna zapewniać izolację termiczną (np. polar lub puch), a warstwa zewnętrzna powinna chronić przed wiatrem i wilgocią (np. membrana). Nie należy zapominać o czapce, rękawiczkach, szaliku lub kominiarce oraz okularach przeciwsłonecznych lub goglach.

Wyposażenie powinno być dostosowane do planowanej trasy i aktywności. Niezbędne są buty górskie z grubą podeszwą i dobrą izolacją, plecak z pokrowcem przeciwdeszczowym lub workiem foliowym na środek, latarka czołowa.

Aktualne informacje znajdziecie na stronie: https://tpn.pl/zwiedzaj

Zagrożenie lawinowe: https://lawiny.topr.pl

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówRatownicy GOPR na szkoleniu z ratownictwa w rwących rzekach górskich 18 maj 2022
Sylwia Pachota-Rura
Ratownicy GOPR szkolili się z ratownictwa w rwących rzekach górskichKilka dni temu w Szczawnicy na terenie działania Grupy Podhalańskiej GOPR odbył się centralny kurs ratownictwa na rzekach górskich.
Pociąg na trasie Kraków-Zakopane 8 grudzień 2022
Lilianna Błazenek
Połączenia kolejowe do Zakopanego wracają na świętaTrwa remont kolejowej „zakopianki” na odcinku Skawina – Sucha Beskidzka – Chabówka – Zakopane. Ze względu jednak na zwiększoną liczbę...
Mapa Gorce Ultra-Trail 2022 4 sierpień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Festiwal Biegów Górskich Gorce Ultra-Trail 2022 już w piątekFundacja Run Vegan po raz kolejny zaprasza wszystkich biegaczy do Ochotnicy Dolnej w dniach 5 – 7 sierpnia na wyjątkowe święto biegowe.
Moc Gór Festiwal 2022 7 grudzień 2022
Lilianna Błazenek
18. Moc Gór Festiwal wkrótce w ZakopanemNajbliższy weekend będzie należał do Krakowskiego Festiwalu Górskiego, ale już tydzień później, 16-18 grudnia, odbędzie się osiemnasta...
IC Podhalanin, Źródło: PKP Intercity 9 październik 2024
Rafał Włodarczyk
Latem z Bałtyku w Tatry i Inter City - Podhalanin połączy Świnoujście z ZakopanemW wakacje 2025 miłośnicy gór i morza będą mogli podróżować bezpośrednio z Bałtyku w Tatry dzięki nocnemu pociągowi IC Podhalanin. Trasa...
Szczyrbskie Pleso - start sezonu 2022 8 grudzień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Otwarcie sezonu narciarskiego w Tatrach WysokichOd soboty 10 grudnia narciarze będą mogli szusować na stokach Jeziora Szczyrbskiego w Tatrach Wysokich. Pod koniec listopada rozpoczęło się...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje