TPN logotyp
Źródło: TPN

TPN komunikat turystyczny z 24 marca 2023 r. Jakie warunki w najbliższy weekend w Tatrach?

Tatry zimą to piękny i niepowtarzalny widok, ale także duże wyzwanie dla turystów. Zmienne warunki pogodowe i śniegowe mogą stwarzać zagrożenie dla życia i zdrowia, dlatego należy zachować szczególną ostrożność i przygotować się odpowiednio do wycieczki.

Warunki na szlakach w wyższych partiach Tatr są mocno zróżnicowane. W godzinach porannych śnieg jest twardy i zmrożony, po południu robi się mokry i przepadający, a miejscami jest wytopiony do warstwy skał. Takie warunki wymagają dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej, posiadania odpowiedniego sprzętu (raki, czekan, kask, lawinowe ABC - wraz z umiejętnością posługiwania się nim) oraz bardzo dobrej oceny lokalnego zagrożenia lawinowego w terenie.

Zagrożenie lawinowe jest jednym z największych niebezpieczeństw zimą w górach. Lawiny mogą zaskoczyć nawet doświadczonych turystów i narciarzy, dlatego należy zawsze sprawdzać aktualny stopień zagrożenia lawinowego na stronie TOPR (Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego) lub w schroniskach górskich. Stopień zagrożenia lawinowego jest określany na skali od 1 do 5 i oznacza prawdopodobieństwo wystąpienia lawin oraz ich wielkość i siłę. Im wyższy stopień zagrożenia, tym większe ryzyko i trudniejsze warunki.

Na niżej położonych szlakach i drogach dojściowych do schronisk również panują zmienne warunki - miejscami wystają kamienie i asfalt, gdzie indziej występują oblodzenia i zmrożony śnieg (zalecamy zabrać raczki i kijki, ponieważ jest ślisko), a na niektórych szlakach bocznych - mokry i grząski śnieg. Na takich szlakach łatwo można się poślizgnąć, upaść lub zgubić orientację. Dlatego należy wybierać sprawdzone i oznakowane trasy, a także mieć ze sobą mapę, kompas lub GPS, lawinowe ABC

Zimą w Tatrach trzeba również pamiętać o odpowiednim ubiorze i wyposażeniu. Temperatura powietrza może być bardzo niska, a wiatr silny i zmienny. Dlatego należy ubierać się warstwowo, tak aby zapewnić sobie ciepło i komfort termiczny. Warstwa podstawowa powinna być wykonana z materiału oddychającego i odprowadzającego wilgoć (np. wełna merino), warstwa środkowa powinna zapewniać izolację termiczną (np. polar lub puch), a warstwa zewnętrzna powinna chronić przed wiatrem i wilgocią (np. membrana). Nie należy zapominać o czapce, rękawiczkach, szaliku lub kominiarce oraz okularach przeciwsłonecznych lub goglach.

Wyposażenie powinno być dostosowane do planowanej trasy i aktywności. Niezbędne są buty górskie z grubą podeszwą i dobrą izolacją, plecak z pokrowcem przeciwdeszczowym lub workiem foliowym na środek, latarka czołowa.

Aktualne informacje znajdziecie na stronie: https://tpn.pl/zwiedzaj

Zagrożenie lawinowe: https://lawiny.topr.pl

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówMorskie Oko w Tatrach 20 wrzesień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Tatrzański Park Narodowy podsumował tegoroczne wakacjeW lipcu i sierpniu na tatrzańskie szlaki weszło około 1 mln 700 tys. turystów, czyli o prawie 100 tys. osób mniej niż w ubiegłym roku. Od...
Akcja TOPR - śmiertelny wypadek na Orlej Perci 14 październik 2022
Sylwia Pachota-Rura
Śmiertelny wypadek na Orlej PerciPo godzinie 12 ratownicy TOPR otrzymali zgłoszenie od trójki turystów o upadku jednego z nich z Pościeli Jasińskiego do Doliny Pańszczycy.
Śmigłowiec TOPR 1 wrzesień 2022
Lilianna Błazenek
TOPR: w wakacje mniej interwencji, ale więcej ofiar śmiertelnychTatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe przedstawiło podsumowanie swoich działań w trakcie kończących się wakacji. W porównaniu z tym...
Yvon Chouinard 16 wrzesień 2022
Lilianna Błazenek
Od teraz Ziemia jedynym udziałowcem PatagoniiPrawie pół wieku po założeniu firmy Patagonia, producenta odzieży outdoorowej, właściciel marki Yvon Chouinard oddaje swoją firmę, by...
Lipcowy rekord zimna w Polsce 25 lipiec 2022
Lilianna Błazenek
W całej Polsce upały, a w Tatrach rekordowy mróz!Wszystko wskazuje na to, że padł lipcowy rekord zimna w Polsce. Podczas gdy w całym kraju panowały upały, 18 lipca „łowcy mrozu” odnotowali...
Orla Perć 4 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Otwarcie szlaków w rejonie Orlej Perci po remoncieTatrzański Park Narodowy poinformował, że od poniedziałku 4 lipca otwarte zostają odcinki szlaków w rejonie Orlej Perci.

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje