Ratownicy GOPR na szkoleniu z ratownictwa w rwących rzekach górskich
Źródło: Maciej Moskwa / Grupa Podhalańska GOPR

Ratownicy GOPR szkolili się z ratownictwa w rwących rzekach górskich

Kilka dni temu w Szczawnicy na terenie działania Grupy Podhalańskiej GOPR odbył się centralny kurs ratownictwa na rzekach górskich.

Szkolenie było bardzo intensywne – w ciągu pięciu dni ratownicy poznawali specyfikę działań ratowniczych w trakcie powodzi i działań ratunkowych w rwącej rzece górskiej. Ratownictwo to praca zespołowa i bardzo ważne jest doświadczenie. W trakcie kilku dni zajęcia szkoleniowych ratownicy uczyli się i zdobywali doświadczenie w poruszaniu się w środowisku wodnym, na co należy zwracać szczególną uwagę, na co są narażeni oraz poznawali zagrożenia, które mogą wystąpić w rwącym nurcie rzeki. Brak doświadczenia podczas akcji ratunkowej w warunkach może mieć ogromny wpływ na powodzenie akcji ratunkowej.

W szkoleniu uczestniczyło łącznie dwunastu ratowników i pięciu instruktorów z sześciu regionalnych grup ratowniczych: Grupy Beskidzkiej GOPR, Grupy Jurajskiej GOPR, Grupy Krynickiej GOPR, Grupy Karkonoskiej GOPR, Grupy Podhalańskiej GOPR i Grupy Sudeckiej GOPR.

Ratownicy GOPR działają w różnorodnym terenie, stąd muszą być przygotowani na pracę w każdych warunkach, stąd potrzeba różnorodnych szkoleń. Kilka dni temu ratownicy Grupy Bieszczadzkiej GOPR uczestniczyli w szkoleniu wysokościowym i doskonalili umiejętności ewakuacyjno-desantowe, które mogą być wykorzystane w trakcie akcji ratowniczych.

Źródło: Podhalańska Grupa GOPR

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówTygrys w Parku Narodowym Połoniny na Słowacji 6 wrzesień 2022
Lilianna Błazenek
Tygrys uciekł z prywatnego zoo w Ukrainie – niepokój w BieszczadachWładze we wschodniej Słowacji wezwały mieszkańców do zachowania ostrożności po tym, jak na obszarze przygranicznym w Parku Narodowym...
Akcja TOPR - śmiertelny wypadek na Orlej Perci 14 październik 2022
Sylwia Pachota-Rura
Śmiertelny wypadek na Orlej PerciPo godzinie 12 ratownicy TOPR otrzymali zgłoszenie od trójki turystów o upadku jednego z nich z Pościeli Jasińskiego do Doliny Pańszczycy.
Śnieżka 25 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Zmiana organizacji ruchu na ŚnieżceKarkonoski Park Narodowy poinformował, że od przyszłego tygodnia nastąpi zmiana organizacji ruchu na Śnieżce. Pracownicy KPN planują...
XXVII Ogólnopolskie Zawody w Ratownictwie Górskim 7 wrzesień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Ratownicy z całej Polski rywalizowali w Górach StołowychNa Szczelińcu Wielkim w Górach Stołowych w dniach 3-4 września 2022 r. odbyły się XXVII Ogólnopolskie Zawody w Ratownictwie Górskim.
Ratownicy TOPR pomagają turystom na Zadnim Gerlachu 19 wrzesień 2022
Lilianna Błazenek
Wspólna akcja TOPR i HZS: na ratunek turystom w głębokiej hipotermiiW niedzielę rano ratownicy TOPR pomogli Horskiej Záchrannej Službie uratować parę turystów z Czech, która utknęła na całą noc w Żlebie...
Szkolenie z jazdy na nartach biegowych dla początkujących 28 grudzień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Biegówki w Zębie z panoramą Tatr dla początkujących!Polar Sport Adventures zaprasza na jednodniowe szkolenia z jazdy na biegówkach, czyli aktywną niedzielę w najlepszym wydaniu.

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje