Śmigłowiec HZS
Źródło: Horská záchranná služba / facebook

Tragiczny koniec poszukiwań polskiego turysty w Tatrach Słowackich. Odnaleziono ciało

Potwierdziły się niestety najgorsze przypuszczenia w sprawie polskiego turysty poszukiwanego od 22 października w Tatrach Bielskich na Słowacji. Jego ciało zostało wczoraj zlokalizowane przez słowackich ratowników górskich.

W sobotę 22 października w godzinach wieczornych za pośrednictwem TOPR-u dotarło do Horskiej záchrannej služby zgłoszenie o zaginięciu 53-letniego turysty z Polski, który wybrał się na szlak ze Zdziaru na Przełęcz pod Kopą, skąd miał zejść znakowaną na niebiesko trasą do Tatrzańskiej Jaworzyny. U celu o umówionej godzinie czekał na niego znajomy, który miał zabrać go do domu. Kiedy mężczyzna nie pojawił się o uzgodnionej porze i nie było z nim kontaktu telefonicznego, znajomy zawiadomił Horską záchranną službę.

Na prośbę HZS sprawdzono lokalizację telefonu komórkowego zaginionego. Udało się potwierdzić, że między 14.00 a 15.00 turysta przebywał na Słowacji. W nocy w teren wysłano dwóch ratowników HZS, którzy przeszli szlak turystyczny z Tatrzańskiej Jaworzyny na Przełęcz pod Kopą. Poszukiwania okazały się jednak bezskuteczne.

Przez kolejne dni trwała zakrojona na szeroką skalę akcja poszukiwawcza, w której wykorzystano śmigłowce, drony oraz psy ratownicze, niestety bez powodzenia.

31 października późnym wieczorem nastąpił przełom w poszukiwaniach. Turysta z Polski skontaktował się z Horską záchranną službą z informacją, że w okolicy Płaczliwej Skały znalazł kartę kredytową i część sprzętu turystycznego zaginionego mężczyzny. Wczoraj rano 12 ratowników górskich z psami i dronami rozpoczęło poszukiwania w tym rejonie. W godzinach popołudniowych udało im się zlokalizować ciało mężczyzny w jednym ze żlebów opadających spod Płaczliwej Skały. Ze względu na lokalizację zwłok na wysokości około 1900 m n.p.m. w trudno dostępnym i eksponowanym terenie, transport ciała śmigłowcem zostanie zorganizowany dopiero dzisiaj.

Źródło: HZS

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówRunmageddon 2022 w Bielawie w Górach Sowich 8 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Runmageddon po raz pierwszy trafi w Góry Sowie!Najpopularniejszy w Polsce bieg z przeszkodami po raz pierwszy odbędzie się w Bielawie w Górach Sowich. Zawodnicy spotkają się na trasach...
Nocna wyprawa ratowników TOPR na Rysy 11 październik 2022
Sylwia Pachota-Rura
Kolejny śmiertelny wypadek w Tatrach!Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe podało informację o kolejnej nocnej wyprawie ratowników na Rysy, która zakończyła się o godzinie...
Prognoza podosy w górach 14 luty 2023
Redakcja OutdooroweABC
Wybierasz się w góry? Lepiej sprawdź prognozy pogody Weekend w górach zapowiada się ekstremalnie. Jeśli mieliście w planach wycieczki wysoko w Tatry, zajrzyjcie koniecznie w prognozy pogody. Szykuje...
Mikołaj Adamczyk 20 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Przedszkolak z Bielska Białej wyrusza w Himalaje po kolejny ośmiotysięcznikMikołaj Adamczyk — siedmiolatek z Bielska-Białej kolejny już raz będzie zdobywał najwyższe góry świata. Tym razem w planach baza pod...
mapa szlaku Zazadnia - Wiktorówki 21 maj 2022
Sylwia Pachota-Rura
Szlak Zazadnia - Wiktorówki zamknięty do odwołaniaTatrzański Park Narodowy informuje od zamknięciu niebieskiego szlaku turystycznego na odcinku Zazadnia – Wiktorówki (w obu kierunkach). Szlak...
Wulkan Kluczewska Sopka 6 wrzesień 2022
Lilianna Błazenek
Kamczatka: tylko troje ocalałych na Kluczewskiej SopceTylko troje wspinaczy z dwunastoosobowej wyprawy na wulkan Kluczewska Sopka przeżyło tragiczną ekspedycję.

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje