Od zachodu po wschód — Beskidzki Festiwal Podróżników
Tegoroczna, czwarta już, edycja Beskidzkiego Festiwalu Podróżników będzie miała dwie odsłony: część pierwsza odbędzie się w schronisku Soszów w Beskidzie Śląskim (23-25.09), druga zaś – na Cyrli w Beskidzie Sądeckim (7-9.10).
I rzecz nie tylko w tym, że festiwalowych prelekcji będzie można słuchać niemal od zachodu słońca do jego wschodu. Taka formuła jest odpowiedzią na zapotrzebowanie uczestników, dla których jeden weekend na podróżnicze opowieści to stanowczo za mało.
Soszów, Beskid Śląski
To właśnie tu, w gościnnych progach schroniska Soszów rozpocznie się tegoroczny maraton prelekcji podróżniczych. Kontrasty, wielokulturowy świat, setki kilometrów najróżniejszych dróg – tego wszystkiego będzie można tu zakosztować na przemian z soszowską kuchnią, znaną nie tylko wyjadaczom wędrującym Głównym Szlakiem Beskidzkim, przy którym położone jest schronisko.
Cyrla, Beskid Sądecki
Oprócz niezwykłej atmosfery z Soszowem Cyrlę łączy jeszcze znakomita kuchnia. Specjały gospodarzy tego beskidzkiego schroniska już od dawna mamią zarówno podróżników, jak i niedzielnych turystów. Tym razem warto wpaść tu nie tylko na obiad, ale też rozsmakować się w opowieściach (z) drogi.
Podobnie jak na Soszowie i tu nie zabraknie ciekawych podróżniczych osobistości. Na Cyrli będzie można posłuchać m.in. Łukasza Supergana, znanego z długodystansowych przejść. Przedstawicielami (nie tylko) lokalnego podwórka będą Kuba Zygmunt, w kręgach blogowego środowiska podróżniczego znany jako Sądecki Włóczykij, który choć sądecki, to jedną nogą estoński, oraz Kozice Piwniczańskie (Dorota i Grzegorz Śmigowscy) ze swoim niesłabnącym apetytem na podróżnicze życie. Nie zabraknie także i autorów przewodników (Leszek Piekło, Martin Martinger), będzie to więc doskonała okazja, by porozmawiać z nimi bezpośrednio. Pojawi się i vloger Roman Fan Polszy (Roman Maximov) ze swoimi opowieściami z kraju, którego (oficjalnie) nie ma – z Naddniestrza.
Prelekcje odbędą się przed schroniskiem, pod gołym niebem, lub w dużym namiocie w przypadku niesprzyjającej pogody.
Festiwal organizuje fundacja „Z miłości do gór”. Wstęp na festiwal jest bezpłatny, ale warto pamiętać, iż te górskie spotkania można przypłacić złapaniem podróżniczego bakcyla i Wasze życie już nigdy nie będzie takie samo. Jednak z pewnością się Wam spodoba!