The North Face Nowa kolekcja
Wulkan Kluczewska Sopka
Źródło: canva.com

Tragedia na Kamczatce: zginęło osiem osób, trwają poszukiwania ocalałych

Co najmniej osiem osób zginęło w wyniku upadku podczas wspinaczki na najwyższy aktywny wulkan Eurazji Kluczewska Sopka, znajdujący się we wschodniej części Rosji, na półwyspie kamczackim – podaje Reuters za agencją Interfax.

Wypadek wydarzył się w minioną sobotę. Początkowo informowano o sześciu ofiarach, które zginęły w wyniku upadku na wysokości ok. 4200 m. Dzisiaj lokalni urzędnicy potwierdzili kolejne dwa zgony. Pomimo wznowienia poszukiwań w niedzielę, ze względu na złą pogodę ratownicy nie są w stanie dotrzeć jeszcze do czterech wspinaczy.

We wtorek grupa 12 Rosjan rozpoczęła wyprawę, której celem był szczyt wulkanu Kluczewska Sopka o wysokości 4754 m. W grupie było dwóch przewodników. Cztery dni później nadeszły informacje o wypadku, w którym najpierw zginęły cztery osoby, a krótko potem kolejne dwie. Dziś już wiadomo o przynajmniej ośmiu ofiarach tragedii. Jeden z przewodników podobno złamał nogę, a stan pozostałych osób nie jest znany. Według lokalnych mediów dwóch wspinaczy schroniło się w obozie na wysokości 3300 m n.p.m., a kolejni dwaj są w namiocie na wysokości 4000 m.

Próba dotarcia do ocalałych podjęta w niedzielę zakończyła się fiaskiem, ponieważ silny wiatr uniemożliwił lądowanie helikoptera z ekipą poszukiwawczo-ratowniczą. Śmigłowiec miał wylądować na wysokości ok. 3300 m, ale z powodu wichury o sile 30 m/s nie był w stanie tego zrobić, mimo dwóch prób podjętych w odstępie kilku godzin.

Poszukiwania miały zostać wznowione dzisiaj, jeżeli tylko pozwolą na to warunki pogodowe.

Ratownicy ostrzegają, że góra, zbudowana ze skał wulkanicznych zmieszanych ze śniegiem i lodem jest szczególnie niebezpieczna dla wspinaczy ze względu na swoją wysokość oraz ryzyko wybuchu wulkanu.

Kluczewska Sopka, której symetryczny stożek wznosi się wysoko nad półwyspem kamczackim, jest częścią obszaru sejsmicznego zwanego Wulkanami Kamczatki, który został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To największy i najbardziej aktywny wulkan w Eurazji i jednocześnie najwyższy szczyt Kamczatki.

Źródło: reuters.com

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówPierwszy stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach 21 wrzesień 2022
Lilianna Błazenek
Mimo lata w kalendarzu, w Tatrach zagrożenie lawinowe I stopniaW kalendarzu nadal lato, a w Tatrach spadło już tyle śniegu, że Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ogłosiło wczoraj pierwszy stopień...
Nocna akcja HZS w Tatrach Bielskich 23 październik 2022
Sylwia Pachota-Rura
Poszukiwania zaginionego polskiego turysty w Tatrach SłowackichW Tatrach Bielskich trwają poszukiwania zaginionego Polaka, który zaginął w sobotę.
Akcja ratunkowa TOPR - transport na noszach turystki z Przełęczy Karb 3 październik 2022
Sylwia Pachota-Rura
Ratownicy TOPR podsumowali pierwszy październikowy weekendW miniony weekend ratownicy TOPR pomogli ośmiu poszkodowanym turystom. Najwięcej pracy mieli w sobotę, kiedy w Tatrach było sporo turystów, a...
Dolina pod Reglami 16 październik 2022
Sylwia Pachota-Rura
Zamknięty fragment Drogi pod ReglamiTatrzański Park Narodowy informuje, że od 18 października do odwołania, zamknięty będzie fragment Drogi pod Reglami na odcinku: Dolina Białego...
Polar Sport Run 2022 14 wrzesień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Trwają zapisy na Polar Sport Run Memoriał im. Wojtka Kozuba 2022Organizatorzy zapraszają do zapisów na kolejną edycję kultowej imprezy z najlepszym polarsportowym klimatem, czyli trzeci Polar Sport Run i po...
PKL Kasprowy Wierch 4 październik 2022
Sylwia Pachota-Rura
Rozpoczynają się jesienne przeglądy kolejek górskich w ośrodkach PKLW ośrodkach turystycznych Polskich Kolei Linowych ruszają niebawem zaplanowane, jesienne przeglądy techniczne. Pierwszy z nich rozpocznie się...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje