Tatry: odwilż na Święta i trudne warunki dla turystów. W innych górach podobnie
Po fali mrozów i obfitych opadów śniegu, od kilku dni w Tatrach mamy odwilż: panują dodatnie temperatury i wieje silny wiatr. Nadchodzące Święta dla wypoczywających w Zakopanem zapowiadają się niekoniecznie zimowo.
Co prawda na Kasprowym Wierchu mamy aktualnie -2°C, w niższych partiach gór panują już jednak temperatury dodatnie. W Zakopanem termometry wskazują 5°C i najbliższe dni zapowiadają się podobnie – w drugi dzień Świąt temperatura powietrza może jeszcze wzrosnąć. Będzie raczej pochmurnie i deszczowo.
Jak informuje Tatrzański Park Narodowy w swoim najnowszym komunikacie turystycznym, w Tatrach panują trudne warunki do uprawiania turystyki – za sprawą licznych oblodzeń na szlakach jest bardzo ślisko. Pokrywa śnieżna w wyższych partiach gór jest bardzo zróżnicowana — miejscami występują głębsze zaspy śniegu, nawianego przez wiatr, gdzie indziej wystają kamienie. Dodatkowym utrudnieniem w partiach graniowych jest wzmagający się wiatr. Aktualnie w wyższych partiach Tatr obowiązuje lawinowa „dwójka”. Poruszanie się w takich warunkach wymaga bardzo dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz posiadania odpowiedniego sprzętu (raki, czekan, kask, lawinowe ABC: detektor, sonda, łopata) połączonego z umiejętnością posługiwania się nim.
Szlaki w niższych partiach Tatr są mocno oblodzone i jest ślisko. Za sprawą dodatnich temperatur, śnieg jest mokry i przepadający. Jeśli wybieramy się w dolinki lub na szczyty reglowe, powinniśmy zabrać ze sobą raczki oraz kije trekkingowe.
Tatrzańskie stawy zdążyły już zamarznąć, ale warstwa lodu miejscami jest jeszcze cienka. Z powodu odwilży, na Morskim Oku na lodzie pojawiła się woda. TPN apeluje, aby z oczywistych powodów nie wchodzić na zamarznięte tafle.
Podobnie trudne warunki panują w innych naszych górach. W Karkonoszach także obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego, a szlaki turystyczne są oblodzone. W Bieszczadach tylko trochę lepiej: lawinowa „jedynka”, nierównomierna pokrywa śnieżna i miejscami oblodzone szlaki.
Źródło: TPN, TOPR, GOPR