Miłka Raulin na Grenlandii
Źródło: Fanpage Miłki Raulin

Na nartach przez Grenlandię!

Miłka Raulin została drugą i najmłodszą Polką, która zakończyła trawers Grenlandii! Wyprawę rozpoczęła 3 maja w swoje urodziny, do pokonania miała 600-kilometrowy odcinek grenlandzkiego lądolodu z zachodu na wschód wyspy.

Trawers Grenlandii zakończyła po 28 dniach w Dniu Dziecka o godzinie 4:15 lokalnego czasu.
Pokonała ponad 600 km grenlandzkiego lądolodu, poruszając się na nartach i ciągnąc za sobą sanie, które ważyły 94 kg, czyli były prawie dwukrotnie cięższe od niej. Na saniach transportowała m.in. apteczkę, narty, osobny namiot, kuchenkę polową, telefon satelitarny, sprzęt wysokogórski, specjalistyczną odzież i paliwo.

Miłka Raulin była jedyną kobietą w polsko-brytyjsko-szwedzkim zespole. W skład ekipy wchodzili eksploratorzy, zdobywcy Mount Everestu, Korony Ziemi, piloci helikopterów i maratończycy. To była pierwsza ich wspólna wyprawa.
W ciągu ostatnich 30 lat trawersu Grenlandii na nartach dokonało jedynie dziewięć osób z Polski. Miłka zamyka pierwszą dziesiątkę.

Dzienna norma trasy to było 20 km. Każdego dnia zespół mierzył się z różnymi wyzwaniami, przede wszystkim z pogodą – wiatrem, mgłą, dużymi opadami śniegu, wysoką wilgotnością (90%). Z kolei Miłka Raulin od początku wyprawy borykała się z rwą udową, jednak dzielnie kontynuowała swój marsz.

Co ciekawe, aby wziąć udział w wyprawie, uczyła się chodzenia na nartach – to był dla niej nowy rodzaj aktywności fizycznej.

Miłka Raulin jest także najmłodszą Polką, która zdobyła Koronę Ziemi (wszystkie najwyższe szczyty poszczególnych kontynentów).

Źródło: Fanpage Miłki Raulin

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówMorskie Oko w Tatrach 20 wrzesień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Tatrzański Park Narodowy podsumował tegoroczne wakacjeW lipcu i sierpniu na tatrzańskie szlaki weszło około 1 mln 700 tys. turystów, czyli o prawie 100 tys. osób mniej niż w ubiegłym roku. Od...
Akcja TOPR na szlaku na Rysy 21 październik 2022
Sylwia Pachota-Rura
Kolejny śmiertelny wypadek na RysachTatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe poinformowało o kolejnym w ostatnich dniach wypadku śmiertelnym na Rysach. Turysta nie przeżył...
Kozy na wzgórzu zamkowym Czorsztyn 19 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Pieniński Park Narodowy zainwestował w… kozyNa wzgórzu zamkowym w Czorsztynie znajdującym się na obszarze Pienińskiego Parku Narodowego pojawiło się stado kóz karpackich — gatunku...
Nocna akcja HZS w Tatrach Bielskich 23 październik 2022
Sylwia Pachota-Rura
Poszukiwania zaginionego polskiego turysty w Tatrach SłowackichW Tatrach Bielskich trwają poszukiwania zaginionego Polaka, który zaginął w sobotę.
Grzegorz Soczomski 22 kwiecień 2022
Grzegorz Soczomski
Grzbietem w siną dalKarkonosze w ciągu ostatnich paru lat stały się areną kilku dużych imprez biegowych. Wśród rozgrywanych tam zawodów wymienić można choćby...
Śnieg w Karkonoszach - wrzesień 2022 30 wrzesień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Trudne warunki turystyczne w KarkonoszachNad Karkonoszami przeszła śnieżyca. Ratownicy Karkonoskiej Grupy GOPR przestrzegają, że warunki w górach są trudne i przed wyjściem należy...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje