The North Face Nowa kolekcja
Miłka Raulin na Grenlandii
Źródło: Fanpage Miłki Raulin

Na nartach przez Grenlandię!

Miłka Raulin została drugą i najmłodszą Polką, która zakończyła trawers Grenlandii! Wyprawę rozpoczęła 3 maja w swoje urodziny, do pokonania miała 600-kilometrowy odcinek grenlandzkiego lądolodu z zachodu na wschód wyspy.

Trawers Grenlandii zakończyła po 28 dniach w Dniu Dziecka o godzinie 4:15 lokalnego czasu.
Pokonała ponad 600 km grenlandzkiego lądolodu, poruszając się na nartach i ciągnąc za sobą sanie, które ważyły 94 kg, czyli były prawie dwukrotnie cięższe od niej. Na saniach transportowała m.in. apteczkę, narty, osobny namiot, kuchenkę polową, telefon satelitarny, sprzęt wysokogórski, specjalistyczną odzież i paliwo.

Miłka Raulin była jedyną kobietą w polsko-brytyjsko-szwedzkim zespole. W skład ekipy wchodzili eksploratorzy, zdobywcy Mount Everestu, Korony Ziemi, piloci helikopterów i maratończycy. To była pierwsza ich wspólna wyprawa.
W ciągu ostatnich 30 lat trawersu Grenlandii na nartach dokonało jedynie dziewięć osób z Polski. Miłka zamyka pierwszą dziesiątkę.

Dzienna norma trasy to było 20 km. Każdego dnia zespół mierzył się z różnymi wyzwaniami, przede wszystkim z pogodą – wiatrem, mgłą, dużymi opadami śniegu, wysoką wilgotnością (90%). Z kolei Miłka Raulin od początku wyprawy borykała się z rwą udową, jednak dzielnie kontynuowała swój marsz.

Co ciekawe, aby wziąć udział w wyprawie, uczyła się chodzenia na nartach – to był dla niej nowy rodzaj aktywności fizycznej.

Miłka Raulin jest także najmłodszą Polką, która zdobyła Koronę Ziemi (wszystkie najwyższe szczyty poszczególnych kontynentów).

Źródło: Fanpage Miłki Raulin

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówWorld Games 2022 w Birmingham 15 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Medal Polki we wspinaczce sportowej na World Games 2022 w BirminghamW Birmingham odbywają się igrzyska dyscyplin nieolimpijskich – World Games 2022. Liczba dyscyplin na tej imprezie sportowej przekracza...
Włóczykij na Beskidzkim Szlaku 22 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Włóczykij na Beskidzkim Szlaku wyrusza na wędrówkę, aby pomóc HaniJuż jutro Przemysław Możdżeń ze Starego Wiśnicza wyruszy na liczący 520 kilometrów Główny Szlak Beskidzki. Planuje pokonać trasę w 19...
Hilaree Nelson 28 wrzesień 2022
Lilianna Błazenek
Manaslu: trwają poszukiwania zaginionej skialpinistki Hilaree NelsonOd poniedziałku nie ma kontaktu z amerykańską skialpinistką Hilaree Nelson, która zaginęła w trakcie zjazdu na nartach po zdobyciu szczytu...
Mnich w Tatrach 17 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Śmiertelny wypadek w Tatrach. Odnaleziono ciało poszukiwanego turystyRatownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego prowadzili w piątek nocne poszukiwania turysty, który wieczorem nie wrócił z wyprawy...
Tatry 9 wrzesień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Warunki na szlakach w TatrachPo opadach deszczu na szlakach w wielu miejscach jest mokro i bardzo ślisko, szczególnie w miejscach zacienionych. Tatrzański park Narodowy...
Stacja badawcza w Litworowym Kotle 22 czerwiec 2022
Lilianna Błazenek
Misja „łowców mrozu” w Czerwonych Wierchach ukończonaPoszukiwacze polskiego bieguna zimna zajmujący się badaniami mrozowisk tatrzańskich ukończyli ważną fazę swojego projektu – 20 czerwca...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje