Rozgwieżdżone niebo
Źródło: Pixabay

Gwiezdne Bieszczady zapraszają miłośników nocnych obserwacji astronomicznych!

Jeszcze kilka lata temu w Europie nie było żadnego takiego obszaru, gdzie nocą można było obserwować gwiazdy w naturalnych ciemnościach. Obecnie znajdziemy już kilkanaście takich miejsc. Są to przestrzenie różnego typu, ale łączy je jedno — rozgwieżdżone niebo oraz ludzie, którzy chcą zachować i podziwiać piękno tego nieba.

Każdy z zachowanych obszarów ciemnego nieba ma jeden podstawowy cel – powstrzymanie światła „zalewającego” noc, które jest jedną z najpoważniejszych form zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Obszary ciemnego nieba doskonale nadają się do przekazywania wiedzy w przyjemny sposób i mówienia o zanieczyszczeniu światłem.

Bieszczady to wyjątkowe miejsce w Polsce, które stało się synonimem dzikiej przyrody. To również jedno z ostatnich miejsc w Europie, gdzie wciąż występuje prawdziwie ciemne niebo, wolne od zanieczyszczeń sztucznym światłem i pozwalające na niezapomniane przeżycia podczas obserwacji astronomicznych.

Gwiezdne niebo wymaga ochrony, tak jak i inne elementy bieszczadzkiej przyrody. Aby je chronić, władze gminy Lutowiska, instytucje, stowarzyszenia i miłośnicy astronomii w marcu 2013 roku powołały do życia Park Gwiezdnego Nieba „Bieszczady”. U podstaw działania PGN leży propagowanie ochrony środowiska nocnego przed nadmiernym światłem oraz popularyzacja astronomii i turystyki astronomicznej.
Powierzchnia parku to 113 846, 41 ha, mieści się na obszarach polskiej części Rezerwatu Biosfery „Karpaty Wschodnie”, czyli: Bieszczadzkiego Parku Narodowego, Parku Krajobrazowego Doliny Sanu oraz Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego.

PGN „Bieszczady” jest drugim co do wielkości obszarem ochrony nocnego nieba w Europie, zaraz po rezerwacie gwieździstego nieba Brecon Beacons International Dark Sky Reserve w Wielkiej Brytanii oraz drugim tego typu parkiem w Polsce (po Izerskim Parku Ciemnego Nieba w Sudetach).

Park Gwiaździstego Nieba „Bieszczady” wraz z Parkiem Ciemnego Nieba „Poloniny” na Słowacji tworzą największy w Europie obszar ochrony nocnego nieba o łącznej wielkości 162 365.42 ha. Jest to również obszar o najlepszej jakości nocnego nieba, z najmniejszym zanieczyszczeniem sztucznym światłem.

Miłośników astronomii i problematyki nocnego nieba PGN zaprasza na pokazy astronomiczne, prelekcje i spotkania. Pokazy księżyca rozpoczynają się 15 lipca, na pokazy Drogi Mlecznej Park zaprasza od 18 lipca. Pokazy będą organizowane w każdą pogodną noc.

Źródło: Park Gwiezdnego Nieba „Bieszczady”

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułów 13 wrzesień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Finał konkursu na Książkę Górską Roku 2022Zakończyła się kolejna edycja Konkursu na Książkę Górską Roku, organizowanego w ramach Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady i Festiwalu...
Wyprawa na Huascaran 19 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Wyprawa ekipy Andrzeja Myrty na Huascarán przerwana przez wypadekAndrzej Myrta, radomski podróżnik i alpinista wraz z ekipą wyruszyli 1 czerwca z Berlina do Limy, aby zdobyć Huascarán w Andach Peruwiańskich.
Śmigłowiec w górach 20 grudzień 2022
Lilianna Błazenek
Władze TANAP-u zawiadamiają policję w sprawie lotów polskich śmigłowców nad TatramiDyrekcja Słowackiego Tatrzańskiego Parku Narodowego złożyła doniesienie na policję dotyczące organizowanych ze strony polskiej lotów...
Egzamin dla kandydatów do Grupy Bieszczadzkiej GOPR 9 grudzień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Grupa Bieszczadzka GOPR zaprasza w swoje szeregiEgzamin dla kandydatów na ratowników Grupy Bieszczadzkiej GOPR odbędzie się w dniach 7-8 stycznia 2023 r. Do tego czasu chętni do wstąpienia w...
Ograniczenia na Słowacji 24 maj 2023
Redakcja OutdooroweABC
W słowackie Tatry od dziś z utrudnieniami na granicy Słowacja wprowadziła dziś czasowe kontrole na granicach. Spodziewać się trzeba kontroli dokumentów i po raz pierwszy od wielu lat kolejek na...
Salewa Store Gdańsk w Galerii Bałtyckiej 23 maj 2023
Marcin Kijowski
Nowy salon firmowy marki SalewaSalewa rusza na podbój Trójmiasta. W sobotę, 20 maja, Salewa otworzyła swój nowy salon firmowy w Gdańsku. Elegancki sklep znajduje się na...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje