The North Face Nowa kolekcja
Rozgwieżdżone niebo
Źródło: Pixabay

Gwiezdne Bieszczady zapraszają miłośników nocnych obserwacji astronomicznych!

Jeszcze kilka lata temu w Europie nie było żadnego takiego obszaru, gdzie nocą można było obserwować gwiazdy w naturalnych ciemnościach. Obecnie znajdziemy już kilkanaście takich miejsc. Są to przestrzenie różnego typu, ale łączy je jedno — rozgwieżdżone niebo oraz ludzie, którzy chcą zachować i podziwiać piękno tego nieba.

Każdy z zachowanych obszarów ciemnego nieba ma jeden podstawowy cel – powstrzymanie światła „zalewającego” noc, które jest jedną z najpoważniejszych form zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Obszary ciemnego nieba doskonale nadają się do przekazywania wiedzy w przyjemny sposób i mówienia o zanieczyszczeniu światłem.

Bieszczady to wyjątkowe miejsce w Polsce, które stało się synonimem dzikiej przyrody. To również jedno z ostatnich miejsc w Europie, gdzie wciąż występuje prawdziwie ciemne niebo, wolne od zanieczyszczeń sztucznym światłem i pozwalające na niezapomniane przeżycia podczas obserwacji astronomicznych.

Gwiezdne niebo wymaga ochrony, tak jak i inne elementy bieszczadzkiej przyrody. Aby je chronić, władze gminy Lutowiska, instytucje, stowarzyszenia i miłośnicy astronomii w marcu 2013 roku powołały do życia Park Gwiezdnego Nieba „Bieszczady”. U podstaw działania PGN leży propagowanie ochrony środowiska nocnego przed nadmiernym światłem oraz popularyzacja astronomii i turystyki astronomicznej.
Powierzchnia parku to 113 846, 41 ha, mieści się na obszarach polskiej części Rezerwatu Biosfery „Karpaty Wschodnie”, czyli: Bieszczadzkiego Parku Narodowego, Parku Krajobrazowego Doliny Sanu oraz Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego.

PGN „Bieszczady” jest drugim co do wielkości obszarem ochrony nocnego nieba w Europie, zaraz po rezerwacie gwieździstego nieba Brecon Beacons International Dark Sky Reserve w Wielkiej Brytanii oraz drugim tego typu parkiem w Polsce (po Izerskim Parku Ciemnego Nieba w Sudetach).

Park Gwiaździstego Nieba „Bieszczady” wraz z Parkiem Ciemnego Nieba „Poloniny” na Słowacji tworzą największy w Europie obszar ochrony nocnego nieba o łącznej wielkości 162 365.42 ha. Jest to również obszar o najlepszej jakości nocnego nieba, z najmniejszym zanieczyszczeniem sztucznym światłem.

Miłośników astronomii i problematyki nocnego nieba PGN zaprasza na pokazy astronomiczne, prelekcje i spotkania. Pokazy księżyca rozpoczynają się 15 lipca, na pokazy Drogi Mlecznej Park zaprasza od 18 lipca. Pokazy będą organizowane w każdą pogodną noc.

Źródło: Park Gwiezdnego Nieba „Bieszczady”

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówHilaree Nelson 28 wrzesień 2022
Lilianna Błazenek
Manaslu: trwają poszukiwania zaginionej skialpinistki Hilaree NelsonOd poniedziałku nie ma kontaktu z amerykańską skialpinistką Hilaree Nelson, która zaginęła w trakcie zjazdu na nartach po zdobyciu szczytu...
27. Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady 7 wrzesień 2022
Lilianna Błazenek
Odliczamy godziny do rozpoczęcia 27. Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdroju!Najstarszy, największy i najbardziej znany festiwal górski w Polsce startuje już jutro w Lądku-Zdroju i potrwa do niedzieli. Organizatorzy jak...
Szlak Hauptmannów 7 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Nowy szlak turystyczny w KarkonoszachW Szklarskiej Porębie powstała nowa propozycja dla turystów – szlak Hauptmannów. Ta trasa turystyczna prowadzi on przez wiele malowniczych...
Broad Peak film 31 sierpień 2022
Lilianna Błazenek
Niecodzienny pomysł Netflixa na promocję filmu „Broad Peak”Już 14 września na platformie streamingowej Netflix pojawi się ich najnowsza, długo oczekiwana polska produkcja „Broad Peak”. Netflix...
Śmigłowiec HZS 2 listopad 2022
Lilianna Błazenek
Tragiczny koniec poszukiwań polskiego turysty w Tatrach Słowackich. Odnaleziono ciałoPotwierdziły się niestety najgorsze przypuszczenia w sprawie polskiego turysty poszukiwanego od 22 października w Tatrach Bielskich na Słowacji....
Mateusz Waligóra wyrusza samotnie na biegun południowy 9 listopad 2022
Sylwia Pachota-Rura
Mateusz Waligóra wyrusza na biegun południowy!W połowie listopada polarnik Mateusz Waligóra samotnie rozpocznie marsz w kierunku bieguna południowego. Przed nim 1200 km wędrówki przez...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje