Rozgwieżdżone niebo
Źródło: Pixabay

Gwiezdne Bieszczady zapraszają miłośników nocnych obserwacji astronomicznych!

Jeszcze kilka lata temu w Europie nie było żadnego takiego obszaru, gdzie nocą można było obserwować gwiazdy w naturalnych ciemnościach. Obecnie znajdziemy już kilkanaście takich miejsc. Są to przestrzenie różnego typu, ale łączy je jedno — rozgwieżdżone niebo oraz ludzie, którzy chcą zachować i podziwiać piękno tego nieba.

Każdy z zachowanych obszarów ciemnego nieba ma jeden podstawowy cel – powstrzymanie światła „zalewającego” noc, które jest jedną z najpoważniejszych form zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Obszary ciemnego nieba doskonale nadają się do przekazywania wiedzy w przyjemny sposób i mówienia o zanieczyszczeniu światłem.

Bieszczady to wyjątkowe miejsce w Polsce, które stało się synonimem dzikiej przyrody. To również jedno z ostatnich miejsc w Europie, gdzie wciąż występuje prawdziwie ciemne niebo, wolne od zanieczyszczeń sztucznym światłem i pozwalające na niezapomniane przeżycia podczas obserwacji astronomicznych.

Gwiezdne niebo wymaga ochrony, tak jak i inne elementy bieszczadzkiej przyrody. Aby je chronić, władze gminy Lutowiska, instytucje, stowarzyszenia i miłośnicy astronomii w marcu 2013 roku powołały do życia Park Gwiezdnego Nieba „Bieszczady”. U podstaw działania PGN leży propagowanie ochrony środowiska nocnego przed nadmiernym światłem oraz popularyzacja astronomii i turystyki astronomicznej.
Powierzchnia parku to 113 846, 41 ha, mieści się na obszarach polskiej części Rezerwatu Biosfery „Karpaty Wschodnie”, czyli: Bieszczadzkiego Parku Narodowego, Parku Krajobrazowego Doliny Sanu oraz Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego.

PGN „Bieszczady” jest drugim co do wielkości obszarem ochrony nocnego nieba w Europie, zaraz po rezerwacie gwieździstego nieba Brecon Beacons International Dark Sky Reserve w Wielkiej Brytanii oraz drugim tego typu parkiem w Polsce (po Izerskim Parku Ciemnego Nieba w Sudetach).

Park Gwiaździstego Nieba „Bieszczady” wraz z Parkiem Ciemnego Nieba „Poloniny” na Słowacji tworzą największy w Europie obszar ochrony nocnego nieba o łącznej wielkości 162 365.42 ha. Jest to również obszar o najlepszej jakości nocnego nieba, z najmniejszym zanieczyszczeniem sztucznym światłem.

Miłośników astronomii i problematyki nocnego nieba PGN zaprasza na pokazy astronomiczne, prelekcje i spotkania. Pokazy księżyca rozpoczynają się 15 lipca, na pokazy Drogi Mlecznej Park zaprasza od 18 lipca. Pokazy będą organizowane w każdą pogodną noc.

Źródło: Park Gwiezdnego Nieba „Bieszczady”

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówDolnośląski Festiwal Biegów Górskich 13 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Jubileuszowa edycja Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich14 lipca rozpocznie się 10. edycja tego wyjątkowego biegowego festiwalu w Lądku-Zdroju. W ciągu 4 dni zawodów na 8 trasach pojawi się ponad 4...
Miłka Raulin na Grenlandii 3 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Na nartach przez Grenlandię!Miłka Raulin została drugą i najmłodszą Polką, która zakończyła trawers Grenlandii! Wyprawę rozpoczęła 3 maja w swoje urodziny, do...
Dolina Pięciu Stawów Polskich 29 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Kolejny szlak w Tatrach zamknięty od 1 sierpniaTatrzański Park Narodowy poinformował o kolejnym planowanym zamknięciu fragmentu szlaku od 1 sierpnia. Tym razem chodzi o szlak z Doliny Pięciu...
Dolina Kościeliska 1 sierpień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Aktualne warunki na szlakach w TatrachTatrzański Park Narodowy informuje, że po opadach deszczu, na szlakach w wielu miejscach, szczególnie tych zacienionych, jest mokro. Dodatkowo na...
Tatry 9 wrzesień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Warunki na szlakach w TatrachPo opadach deszczu na szlakach w wielu miejscach jest mokro i bardzo ślisko, szczególnie w miejscach zacienionych. Tatrzański park Narodowy...
Akcja GOPR na Ścieżce Pienińskiej 12 wrzesień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Reanimacja turystki na szlaku w PieninachW sobotę po godz. 19 do ratowników Grupy Podhalańskiej GOPR dotarło zgłoszenie o osobie nieprzytomnej, znajdującej się na Ścieżce...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje