Gwiezdne Bieszczady zapraszają miłośników nocnych obserwacji astronomicznych!
Jeszcze kilka lata temu w Europie nie było żadnego takiego obszaru, gdzie nocą można było obserwować gwiazdy w naturalnych ciemnościach. Obecnie znajdziemy już kilkanaście takich miejsc. Są to przestrzenie różnego typu, ale łączy je jedno — rozgwieżdżone niebo oraz ludzie, którzy chcą zachować i podziwiać piękno tego nieba.
Każdy z zachowanych obszarów ciemnego nieba ma jeden podstawowy cel – powstrzymanie światła „zalewającego” noc, które jest jedną z najpoważniejszych form zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Obszary ciemnego nieba doskonale nadają się do przekazywania wiedzy w przyjemny sposób i mówienia o zanieczyszczeniu światłem.
Bieszczady to wyjątkowe miejsce w Polsce, które stało się synonimem dzikiej przyrody. To również jedno z ostatnich miejsc w Europie, gdzie wciąż występuje prawdziwie ciemne niebo, wolne od zanieczyszczeń sztucznym światłem i pozwalające na niezapomniane przeżycia podczas obserwacji astronomicznych.
Gwiezdne niebo wymaga ochrony, tak jak i inne elementy bieszczadzkiej przyrody. Aby je chronić, władze gminy Lutowiska, instytucje, stowarzyszenia i miłośnicy astronomii w marcu 2013 roku powołały do życia Park Gwiezdnego Nieba „Bieszczady”. U podstaw działania PGN leży propagowanie ochrony środowiska nocnego przed nadmiernym światłem oraz popularyzacja astronomii i turystyki astronomicznej.
Powierzchnia parku to 113 846, 41 ha, mieści się na obszarach polskiej części Rezerwatu Biosfery „Karpaty Wschodnie”, czyli: Bieszczadzkiego Parku Narodowego, Parku Krajobrazowego Doliny Sanu oraz Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego.
PGN „Bieszczady” jest drugim co do wielkości obszarem ochrony nocnego nieba w Europie, zaraz po rezerwacie gwieździstego nieba Brecon Beacons International Dark Sky Reserve w Wielkiej Brytanii oraz drugim tego typu parkiem w Polsce (po Izerskim Parku Ciemnego Nieba w Sudetach).
Park Gwiaździstego Nieba „Bieszczady” wraz z Parkiem Ciemnego Nieba „Poloniny” na Słowacji tworzą największy w Europie obszar ochrony nocnego nieba o łącznej wielkości 162 365.42 ha. Jest to również obszar o najlepszej jakości nocnego nieba, z najmniejszym zanieczyszczeniem sztucznym światłem.
Miłośników astronomii i problematyki nocnego nieba PGN zaprasza na pokazy astronomiczne, prelekcje i spotkania. Pokazy księżyca rozpoczynają się 15 lipca, na pokazy Drogi Mlecznej Park zaprasza od 18 lipca. Pokazy będą organizowane w każdą pogodną noc.
Źródło: Park Gwiezdnego Nieba „Bieszczady”