The North Face Nowa kolekcja
Plakat TPN „Nie strzelaj w sylwestra!”
Źródło: Tatrzański Park Narodowy / facebook

Ważny apel władz Tatrzańskiego Parku Narodowego w sprawie sylwestra

Kolejny rok z rzędu dyrekcja Tatrzańskiego Parku Narodowego wystosowała apel do turystów i mieszkańców Podhala, aby nie używali petard i fajerwerków w sylwestra. To wszystko w trosce o zwierzęta, zarówno te dzikie, zamieszkujące tereny Parku, jak i te domowe, bezdomne i gospodarskie.

Huk i strzały fajerwerków wywołują u zwierząt ogromny stres, dlatego noc sylwestrowa jest dla nich koszmarem. Z tej właśnie troski o zwierzęta zrodziła się coroczna akcja „Nie strzelaj w sylwestra!”, wspierana przez Urząd Miasta Zakopane, który wydał zakaz odpalania fajerwerków, petard, rac, ogni sztucznych i innych materiałów pirotechnicznych na terenie miasta.

Do projektu zapraszani są znani polscy ilustratorzy. Każdego roku akcji towarzyszy inny plakat. Przez kilka lat jej trwania współpracowali z TPN m.in. Krzysztof Kokoryn, Dawid Ryski, Ola Woldańska-Płocińska, Katarzyna Bogucka Nioska, Gosia Herba, Patrycja Rek, Marta Rydz-Domańska czy Gabriela Gorączko.

Autorką tegorocznej grafiki jest Aleksandra Czudżak, która na swoim profilu społecznościowym tak wyjaśnia przesłanie swojej pracy, dołączając tym samym do apelu TPN: „Wyobraźcie sobie, że jesteście świstakiem tatrzańskim. Po intensywnym sezonie zbierania sadła na zimę, kładziecie się do norki. Nadchodzi błogi sen. W tatrzańskim parku narodowym. WTEM! Nad waszymi głowami, ktoś postanawia urządzić sobie hucznego sylwestra swych marzeń.
O tym jest ten plakat. O sfrustrowanym świstaku. O masie zwierząt, które uciekają przed siebie w popłochu, aby uciec przed wszechobecnym hałasem.
Ludzie, nie strzelajcie w sylwestra. Dbajmy o naszą faunę!”

Jak zapewnia TPN, kolekcja wyjątkowych sylwestrowych projektów będzie się powiększać aż do czasu, gdy problem odpalania fajerwerków w Tatrach zupełnie zniknie.

Dyrektor TPN Szymon Ziobrowski wyjaśnia, jak działa na zwierzęta hałas pochodzący z odpalanych fajerwerków: huk wywołuje u zwierząt ogromne przerażenie, a nawet ataki paniki, które mogą okazać się groźne dla ich zdrowia i życia – zdarzało się, że spłoszone zwierzęta, np. kozice, w trakcie ucieczki ulegały śmiertelnym wypadkom.

Edukator TPN Marek Kot w zamieszczonym na profilu Parku nagraniu dodaje, że dźwięk wystrzału niesie się bardzo daleko i jest słyszalny nawet w samym środku Tatr. W momencie wystrzału kozice, jelenie i sarny wpadają w panikę i gnają na oślep, tracą niepotrzebnie energię. Niedźwiedzie budzą się i przez pewien czas tułają się, tracąc bezsensownie tak potrzebną do przetrwania energię. Znane są przypadki wybudzania się hibernujących jeży podczas sylwestrowej kanonady oraz ich śmierci, jeśli petarda spadła na ich kryjówkę. Wystraszone ptaki zrywają się na huk petard w panice i rozbijają o drzewa, linie wysokiego napięcia lub ściany budynków, albo po długim i wyczerpującym locie giną ze zmęczenia. Potwierdzają to badania – „noworoczne liczenia martwych ptaków” – prowadzone w wielu miejscach na świecie, także w Polsce.

Ludzie hucznie świętują koniec starego i rozpoczęcie nowego roku, jednak ten ważny dla ludzi moment dla przyrody nie ma żadnego znaczenia. Poprzez nasze bezmyślne działanie może jej jednak bardzo zaszkodzić. Dobra zabawa może odbyć się bez petard i fajerwerków – nie strzelajmy w sylwestra!

Źródło: Tatrzański Park Narodowy, Aleksandra Czudżak facebook

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówBartara Prymakowska triumfuje na 21 World Masters Mountain Running Championship 5 wrzesień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Kolejny sukces Barbary PrymakowskiejW sobotę w Clonmel w Irlandii odbyły się Mistrzostwa Świata w biegach górskich na dystansie 9 km. Tarnowianka wygrała w kategorii K79 i po raz...
Nirmal Purja i Dean Waldo 18 październik 2022
Lilianna Błazenek
Nirmal Purja cudem przeżył wypadek spadochronowy. Zginął jego instruktorW ubiegły piątek słynny nepalski himalaista Nirmal Purja (Nimsdai) uczestniczył w dramatycznym wypadku spadochronowym, którego nie przeżył...
Projekt nowej kładki rowerowej w Krościenku nad Dunajcem 25 sierpień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Na Dunajcu powstanie nowa kładka rowerowa, która połączy Krościenko ze SzczawnicąDwa brzegi Dunajca w Krościenku nad Dunajcem i Szczawnicy znów zostaną połączone. Stanie się tak za sprawą kładki rowerowej, która została...
Kamil Warchoł na ściance wspinaczkowej 27 maj 2022
Sylwia Pachota-Rura
W AGH powstaje spersonalizowana stopa protezowa do wspinaczki ściankowejStudenckie Koło Naukowe AGH Rapid Prototyping, działające na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki podjęło się ambitnego zadania...
13. Festiwal Biegowy 2022 w Piwnicznej-Zdroju 1 wrzesień 2022
Sylwia Pachota-Rura
9 września startuje 13. Festiwal Biegowy 2022 w Piwnicznej-ZdrojuTrzydniowe wydarzenie sportowe obejmuje blisko 30 konkurencji biegowych i nordic walking, rozgrywanych na trasach o łącznej długości...
Jura Krakowsko-Częstochowska 23 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Czerwony szlak rowerowy na Jurze z poprawionym oznakowaniemZwiązek Gmin Jurajskich wspólnie z Jurajską Grupą GOPR i małopolskim PTTK wspólnie przeprowadzili prace konserwatorskie oraz poprawę...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje