The North Face Nowa kolekcja
Ed Webster nie żyje
Źródło: Ed Webster facebook

Nie żyje Ed Webster, amerykańska legenda wspinania

W wieku 66 lat zmarł nagle na atak serca Ed Webster, pisarz, fotograf, a przede wszystkim wybitny alpinista, który zapisał się na kartach historii wytyczeniem nowej, niezwykle trudnej drogi na wschodniej ścianie Mount Everestu – Kangshung.

Latem 1986 roku Webster otworzył nową drogę na południowo-wschodniej flance Changtse (7543 m n.p.m), na północ od Mount Everestu – solo, bez butli z tlenem. Była to jednak tylko uwertura przed historycznym wejściem dwa lata później.

W 1988 roku Webster wraz z Amerykaninem Robertem Andersonem, Kanadyjczykiem Paulem Teare i Brytyjczykiem Stephenem Venablesem dokonali pierwszego śmiałego wejścia na Everest drogą na ścianie Kangshung, uważaną za najtrudniejszą na najwyższej górze świata. Kiedy w 1921 roku w poszukiwaniu drogi na szczyt legendarny brytyjski himalaista George Mallory dokonał inspekcji ściany, stwierdził, że jest niemożliwa do zdobycia. Kangshung wznosi się stromo na ponad 3000 metrów, jest pokryta lodem, podziurawiona głębokimi szczelinami i wyjątkowo podatna na schodzenie lawin. Co prawda w 1983 roku Amerykanie Carlos Buhler, Kim Momb i Louis Reichardt udowodnili Mallory’emu, że się mylił i pokonali ścianę Kangshung, użyli przy tym jednak butli z tlenem. Zespół Webstera dokonał tego samego bez radia, dodatkowego tlenu i Szerpów. Himalaiści zapłacili jednak za to wysoką cenę — Webster, Anderson i Venables stracili palce u nóg, a dodatkowo Webster, który robił zdjęcia, także opuszki palców.

Przez kolejne lata Ed Webster uczestniczył jeszcze w kilku innych wyprawach w Himalaje.

Webster był także znakomitym wspinaczem skałkowym – wytyczył wiele pionierskich dróg we wschodnich i zachodnich górach Stanów Zjednoczonych oraz na Lofotach w Norwegii. Na podstawie swoich dokonań wspinaczkowych napisał przewodniki po White Mountains i Lofotach. Był także autorem książki „Snow in the Kingdom: My Storm Years on Everest”, dokumentującej historyczne wejście na Everest.

Webster był również wielokrotnie nagradzanym fotografem, a jego prace prezentowano w Rock&Ice, Rolling Stone i New York Times.

Za swoje dokonanie wspinaczkowe otrzymał wiele prestiżowych nagród, m.in. nagrodę American Mountain Foundation w 1988 roku za wybitne osiągnięcia w alpinizmie, nagrodę literacką American Alpine Club w 1990 roku oraz nagrodę Davida H. Soulesa przyznaną przez American Alpine Club w 1994 roku za uratowanie życia partnera wspinaczkowego w Mongolii.

Żródło: Outside Magazine

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówJerzy Kukuczka 24 październik 2022
Lilianna Błazenek
Jerzy Kukuczka: 33 lata temu gigant pozostał na LhotseDziś mijają 33 lata od czasu, gdy nasz najwybitniejszy himalaista Jerzy Kukuczka odpadł z południowej ściany Lhotse i pozostał na zawsze w...
Chodźże na rower z Polar Sport Strefa Outdoor 20 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Chodźże na rower z Polar Sport Strefa OutdoorPolar Sport Strefa Outdooru zaprasza w niedzielę 24 lipca na pierwsze tego typu wydarzenie w tym sezonie w Krakowie, które powstało ze...
projekt „Łączą nas góry” realizowany przez Fundacja Ładne Historie 31 maj 2022
Sylwia Pachota-Rura
W Sudetach startuje kolejna edycja projektu „Łączą nas góry”Fundacja Ładne Historie kolejny raz zaprasza rodziny z osobami z niepełnosprawnościami i wolontariuszy do udziału w projekcie „Łączą nas...
Akcja ratunkowa Grupy Krakonoskiej GOPR 11 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Nie ma planów wprowadzenia płatnych akcji ratowniczych w górachTemat konieczności ponoszenia kosztów akcji ratowniczych w górach przez poszkodowanych powraca często w opinii publicznej, szczególnie po...
Mapa Gorce Ultra-Trail 2022 4 sierpień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Festiwal Biegów Górskich Gorce Ultra-Trail 2022 już w piątekFundacja Run Vegan po raz kolejny zaprasza wszystkich biegaczy do Ochotnicy Dolnej w dniach 5 – 7 sierpnia na wyjątkowe święto biegowe.
TPN logotyp 24 marzec 2023
Redakcja OutdooroweABC
TPN komunikat turystyczny z 24 marca 2023 r. Jakie warunki w najbliższy weekend w Tatrach?Tatry zimą to piękny i niepowtarzalny widok, ale także duże wyzwanie dla turystów. Zmienne warunki pogodowe i śniegowe mogą stwarzać...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje