Wypadek na Jastrzębiej Turni w Tatrach Wysokich
Źródło: HZS / facebook

Polscy taternicy ranni w Tatrach Wysokich, na pomoc ruszyli ratownicy HZS

5 czerwca popołudniem Horska Zachranna Sluzba otrzymała prośbę o udzielenie pomocy dwóm polskim taternikom, którzy ulegli wypadkowi na Jastrzębiej Turni w Tatrach Wysokich.

W górnej części drogi wspinaczkowej Machnik-Preyzner odpadł jeden z taterników, zranił się w nogę i nie mógł samodzielnie kontynuować wspinaczki. W wyniku tego zdarzenia jego towarzysz doznał urazu w okolicy oczu i był w szoku. Ze względu na potrzebę przyspieszenia akcji ratowniczej, ratownicy HZS otrzymali wsparcie załogi śmigłowca, udzielili pierwszej pomocy taternikom, ewakuowali ich i przetransportowali do szpitala w Popradzie.

Z kolei wieczorem ratownicy HZS za pośrednictwem polskiego TOPR-u otrzymali prośbę o pomoc dla 34-letniej Polki, która uszkodziła nogę podczas zejścia w Dolinie Złomisk w Tatrach Wysokich. Na pomoc turystce wyjechało dziesięciu ratowników HZS. Ratownicy udzielili pierwszej pomocy rannej, która znajdowała się w rejonie Złomiska Rówień. Następnie ratownicy górscy przy pomocy noszy przetransportowali ją drogą lądową w okolice Popradzkiego Stawu, skąd terenowa straż pożarna przetransportowała ranną na parking w dolinie. Z parkingu, na którym turystka zaparkowała swój samochód, została odtransportowana do szpitala. Akcja ratunkowa zakończyła się nad ranem.

Źródło: HZS

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówTransport ciała turysty w Tatrach 17 październik 2022
Lilianna Błazenek
Kolejny tragiczny weekend w Tatrach. Zginęło pięć osóbŚmiertelny wypadek turysty na Orlej Perci, o którym pisaliśmy w piątek, był niestety dopiero początkiem kolejnej czarnej serii w Tatrach,...
niebieski szlak Zazadnia - Wiktorówki 27 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Krótkie zamknięcie niebieskiego szlaku na WiktorówkiTatrzański Park Narodowy informuje o zamknięciu niebieskiego szlaku turystycznego na odcinku Zazadnia – Wiktorówki (w obu kierunkach).
Tatry - widok na Rysy 6 wrzesień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Planowane zamknięcie szlaku na RysyUWAGA! Tatrzański Park Narodowy podał komunikat o zamknięcie szlaku na Rysy w Tatrach w związku z operacją wymiany łańcuchów asekuracyjnych.
20. Krakowski Festiwal Górski 2022 16 listopad 2022
Sylwia Pachota-Rura
Już wkrótce 20. edycja Krakowskiego Festiwalu Górskiego!Za kilka tygodni rozpocznie się Krakowski Festiwal Górski! To unikalne wydarzenie łączące kulturalne, sportowe i turystyczne aspekty Gór już...
Elnaz Rekabi 19 październik 2022
Lilianna Błazenek
Irańska wspinaczka Elnaz Rekabi wystartowała na zawodach bez hidżabu. Co dalej?Irańska zawodniczka Elnaz Rekabi, która w niedawno zakończonych Mistrzostwach Azji w Seulu wystartowała bez hidżabu, wróciła dziś do kraju....
Egzamin dla kandydatów do Grupy Bieszczadzkiej GOPR 9 grudzień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Grupa Bieszczadzka GOPR zaprasza w swoje szeregiEgzamin dla kandydatów na ratowników Grupy Bieszczadzkiej GOPR odbędzie się w dniach 7-8 stycznia 2023 r. Do tego czasu chętni do wstąpienia w...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje