Wulkan Kluczewska Sopka
Źródło: canva.com

Kamczatka: tylko troje ocalałych na Kluczewskiej Sopce

Tylko troje wspinaczy z dwunastoosobowej wyprawy na wulkan Kluczewska Sopka przeżyło tragiczną ekspedycję.

Wczoraj informowaliśmy o ośmiu ofiarach śmiertelnych wyprawy na szczyt wulkanu Kluczewska Sopka na Kamczatce. Zeszłej nocy niestety okazało się, że jeden z dwóch przewodników, który przetrwał sobotni wypadek zmarł z powodu hipertermii. Przewodnik złamał nogę i nie mógł się samodzielnie poruszać. Utknął na wysokości około 4 100 m.

Ośmioosobowa ekipa ratownicza została wczoraj dotransportowana śmigłowcem na wysokość 1663 m. Dzisiaj wczesnym rankiem rosyjskie źródła potwierdziły, że ratownicy dotarli do trójki ocalałych, jednej kobiety i dwóch mężczyzn. Ratownicy odnaleźli troje wspinaczy w schronie na Przełęczy Wulkanologów. Schron to mała chatka znajdująca się na wysokości 3300 m, która była wykorzystywana przez wspinaczy jako obóz. Ocalali mieli gaz i prowiant.

Śmigłowce przetransportowały ocalonych do wsi Klucze u podnóża Kluczewskiej Sopki, skąd służby ratunkowe przewiozą ich do szpitala w Pietropawłowsku. Wiadomo, że uratowany przewodnik ma odmrożenia na rękach i stopach.

Ratownicy pozostają na razie na wulkanie, próbując wymyślić, jak ewakuować ciała, które znajdują się na wysokości 4 158 m.

Przez weekend na górze czekały na pomoc dwie grupy ocalałych. Jedna, czteroosobowa grupa (dwóch przewodników i dwóch klientów) znajdowała się na wysokości 4 100 m. Druga, dwuosobowa, nie wykonała ostatniego ataku szczytowego w sobotę rano i została w obozie wysokości 3 300 m, co najprawdopodobniej uratowało im życie. Niestety, trzy osoby z grupy, która znajdowała się wyżej, zmarły w ciągu weekendu z powodu hipotermii. Jednemu z przewodników udało się wczoraj zejść do obozu poniżej.

Z dziesięciorga wspinaczy, którzy dokonali w sobotę ataku szczytowego, dziewięcioro zginęło. Czterech zginęło od razu w wyniku upadku, a pozostali zmarli w ciągu następnych dni z powodu odniesionych obrażeń lub hipotermii. Nadal nie ma informacji, co było przyczyną wypadku.

Źródło: explorersweb.com

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówniebieski szlak Zazadnia - Wiktorówki 27 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Krótkie zamknięcie niebieskiego szlaku na WiktorówkiTatrzański Park Narodowy informuje o zamknięciu niebieskiego szlaku turystycznego na odcinku Zazadnia – Wiktorówki (w obu kierunkach).
Broad Peak film 27 lipiec 2022
Lilianna Błazenek
Jest już zwiastun wyczekiwanego filmu „Broad Peak”Właśnie doczekaliśmy się pierwszego zwiastuna filmu „Broad Peak”! Netflix prezentuje trailer filmu, którego bohaterem jest nasz legendarny...
Pure Powder Tour 2022 10 październik 2022
Sylwia Pachota-Rura
Startuje Pure Powder Tour 2022!Już 14 października w Krakowie rusza VIII edycja cyklu Pure Powder Tour – festiwali dedykowanych entuzjastom jazdy na nartach i snowboardzie poza...
Polscy turyści pod wpływem substancji halucynogennych 24 październik 2022
Lilianna Błazenek
Tatry Słowackie: polscy turyści poczęstowania na szlaku… grzybkami halucynogennymi!O bardzo nietypową interwencję została poproszona Horská záchranná služba w sobotę w godzinach wieczornych. Obsługa hotelu górskiego hotelu...
Moc Gór Festiwal 2022 7 grudzień 2022
Lilianna Błazenek
18. Moc Gór Festiwal wkrótce w ZakopanemNajbliższy weekend będzie należał do Krakowskiego Festiwalu Górskiego, ale już tydzień później, 16-18 grudnia, odbędzie się osiemnasta...
Szkolenie dla twórców internetowych Tatry od kuchni 28 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
TPN zaprasza na podglądanie kozic i świstakówTatrzański park Narodowy zaprasza twórców internetowych zainteresowanych przyrodą Tatr na kolejne szkolenie z cyklu „Tatry od kuchni”.

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje