The North Face Nowa kolekcja
Stacja badawcza w Litworowym Kotle
Źródło: Biegun zimna Polski — tatrzańskie mrozowiska facebook

Misja „łowców mrozu” w Czerwonych Wierchach ukończona

Poszukiwacze polskiego bieguna zimna zajmujący się badaniami mrozowisk tatrzańskich ukończyli ważną fazę swojego projektu – 20 czerwca postawili dwa planowane punkty pomiarowe w rejonie Czerwonych Wierchów.

Zainstalowane stacje badawcze w Mułowym Kotle i Litworowym Kotle mają za zadanie potwierdzić, że mrozowiska tatrzańskie w masywie Czerwonych Wierchów są polskim biegunem zimna. W badaniach biorą udział amatorzy – „łowcy mrozu”: Arnold Jakubczyk, Kamil Filipowski i Michał Wróbel. Odbywają się one pod kierownictwem doktora Bartosza Czerneckiego z Zakładu Meteorologii i Klimatologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz pod opieką pracowników naukowych TPN.

„Uznaliśmy, że te kotły w Tatach to może być supermrozowisko w skali Polski, a nawet całej Europy. W 2015 roku przez krótki okres podjęliśmy próbę, żeby upewnić się, czy mieliśmy rację i nie myliśmy się. To rzeczywiście silne mrozowisko, prawdopodobnie najsilniejsze w Polsce, choć nie przez cały rok. Takie mrozowisko jak Litworowy Kocioł i prawdopodobnie także Mułowy Kocioł może konkurować z Glattalp w Alpach Szwajcarskich, gdzie zanotowano temperaturę -52,5 stopni” - powiedział „Gazecie Krakowskiej” Arnold Jakubczyk.

Na przełomie grudnia i stycznia badacze poinformowali o swoim odkryciu polskiego bieguna zimna i zajęli się załatwianiem formalności związanych z rozpoczęciem badań. Założyli też zarzutkę społeczną na zakup sprzętu meteorologicznego i pokrycie kosztów badań i ewentualnych napraw.

Autorzy projektu obiecują regularne relacje z badań i prezentowanie danych z pomiarów. Zebrane przez nich dane mają być podstawą do powstania pracy naukowej.

Trzymamy kciuki za powodzenie projektu!

Źródło: Biegun zimna Polski — tatrzańskie mrozowiska facebook, Poczuj Magię Gór!, Gazeta Krakowska

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówPiotr Krzyżowski podczas poprzedniej wyprawy w Karakorum 31 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Ratownicy GOPR na Broad Peak oraz K2Na profilu społecznościowym Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego pojawiły się dobre wieści z Karakorum.
niebieski szlak Zazadnia - Wiktorówki 27 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Krótkie zamknięcie niebieskiego szlaku na WiktorówkiTatrzański Park Narodowy informuje o zamknięciu niebieskiego szlaku turystycznego na odcinku Zazadnia – Wiktorówki (w obu kierunkach).
Dolina pod Reglami 16 październik 2022
Sylwia Pachota-Rura
Zamknięty fragment Drogi pod ReglamiTatrzański Park Narodowy informuje, że od 18 października do odwołania, zamknięty będzie fragment Drogi pod Reglami na odcinku: Dolina Białego...
Śnieg w Karkonoszach - wrzesień 2022 30 wrzesień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Trudne warunki turystyczne w KarkonoszachNad Karkonoszami przeszła śnieżyca. Ratownicy Karkonoskiej Grupy GOPR przestrzegają, że warunki w górach są trudne i przed wyjściem należy...
Akcja ratunkowa Grupy Krakonoskiej GOPR 11 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Nie ma planów wprowadzenia płatnych akcji ratowniczych w górachTemat konieczności ponoszenia kosztów akcji ratowniczych w górach przez poszkodowanych powraca często w opinii publicznej, szczególnie po...
Tatry 9 wrzesień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Warunki na szlakach w TatrachPo opadach deszczu na szlakach w wielu miejscach jest mokro i bardzo ślisko, szczególnie w miejscach zacienionych. Tatrzański park Narodowy...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje