Stacja badawcza w Litworowym Kotle
Źródło: Biegun zimna Polski — tatrzańskie mrozowiska facebook

Misja „łowców mrozu” w Czerwonych Wierchach ukończona

Poszukiwacze polskiego bieguna zimna zajmujący się badaniami mrozowisk tatrzańskich ukończyli ważną fazę swojego projektu – 20 czerwca postawili dwa planowane punkty pomiarowe w rejonie Czerwonych Wierchów.

Zainstalowane stacje badawcze w Mułowym Kotle i Litworowym Kotle mają za zadanie potwierdzić, że mrozowiska tatrzańskie w masywie Czerwonych Wierchów są polskim biegunem zimna. W badaniach biorą udział amatorzy – „łowcy mrozu”: Arnold Jakubczyk, Kamil Filipowski i Michał Wróbel. Odbywają się one pod kierownictwem doktora Bartosza Czerneckiego z Zakładu Meteorologii i Klimatologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz pod opieką pracowników naukowych TPN.

„Uznaliśmy, że te kotły w Tatach to może być supermrozowisko w skali Polski, a nawet całej Europy. W 2015 roku przez krótki okres podjęliśmy próbę, żeby upewnić się, czy mieliśmy rację i nie myliśmy się. To rzeczywiście silne mrozowisko, prawdopodobnie najsilniejsze w Polsce, choć nie przez cały rok. Takie mrozowisko jak Litworowy Kocioł i prawdopodobnie także Mułowy Kocioł może konkurować z Glattalp w Alpach Szwajcarskich, gdzie zanotowano temperaturę -52,5 stopni” - powiedział „Gazecie Krakowskiej” Arnold Jakubczyk.

Na przełomie grudnia i stycznia badacze poinformowali o swoim odkryciu polskiego bieguna zimna i zajęli się załatwianiem formalności związanych z rozpoczęciem badań. Założyli też zarzutkę społeczną na zakup sprzętu meteorologicznego i pokrycie kosztów badań i ewentualnych napraw.

Autorzy projektu obiecują regularne relacje z badań i prezentowanie danych z pomiarów. Zebrane przez nich dane mają być podstawą do powstania pracy naukowej.

Trzymamy kciuki za powodzenie projektu!

Źródło: Biegun zimna Polski — tatrzańskie mrozowiska facebook, Poczuj Magię Gór!, Gazeta Krakowska

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówNowy sklep firmowy Salewa w Krakowie 8 luty 2023
Marcin Kijowski
Nowy sklep firmowy Salewa w KrakowieOd soboty Salewa ma nowy salon firmowy w Krakowie. Sklep powstał na pierwszym piętrze Galerii Krakowskiej, w samym centrum miasta. Wypełniają go...
Andrzej Wilczkowski „Wilk” 17 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Alpinista Andrzej Wilczkowski nie żyjeZmarł Andrzej Wilczkowski „Wilk” - łódzki taternik, alpinista, polarnik. Był także autorem książek o tematyce górskiej, akademickim...
szkolenie TPN Tatry od kuchni 25 maj 2022
Sylwia Pachota-Rura
TPN organizuje szkolenie dla twórców internetowychTatrzański Park Narodowy zaprasza twórców internetowych na szkolenie „Tatry od kuchni”, które odbędzie się 28 maja.
Dolina Chochołowska 28 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Mateusz Waligóra wyrusza na wędrówkę po polskich Tatrach28 czerwca swoją kolejną wyprawę rozpoczyna podróżnik Mateusz Waligóra, znany między innymi z marszów przez pustynię czy ekspedycji...
Szerpowie Nadziei w Tatrach 31 sierpień 2022
Lilianna Błazenek
„Szerpowie Nadziei” spełniają marzenia wysoko w TatrachJuż w najbliższy weekend po raz drugi „Szerpowie Nadziei” spełnią marzenia tych, którzy bez nich nie byliby w stanie wziąć udziału w...
Wyprawa na Huascaran 19 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Wyprawa ekipy Andrzeja Myrty na Huascarán przerwana przez wypadekAndrzej Myrta, radomski podróżnik i alpinista wraz z ekipą wyruszyli 1 czerwca z Berlina do Limy, aby zdobyć Huascarán w Andach Peruwiańskich.

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje