Sezonowa stacja GOPR na górze Żar
Źródło: Grupa Beskidzka GOPR / facebook

Ratownicy GOPR w stacji sezonowej na Górze Żar

Od 1 czerwca ratownicy Beskidzkiej Grupy GOPR ponownie będą pełnić dyżury weekendowe przy górnej stacji PKL Góra Żar.

Żar to szczyt w Beskidzie Małym, który bardzo dobrym punktem widokowym. Ze szczytu góry rozciąga się panorama na Kotlinę Żywiecką z Jeziorem Żywieckim, wznoszące się nad nią szczyty Beskidu Żywieckiego i Beskidu Śląskiego oraz Grupę Magurki Wilkowickiej.

Okolice góry Żar to świetne miejsce do uprawiania paralotniarstwa i szybownictwa. To także świetnie przygotowane miejsce dla rowerzystów z trasami zjazdowymi o różnym stopniu trudności. Wszystkie te aktywności zaliczane są do sportów ekstremalnych, a wypadki, którym ulegają poszkodowani, często związane są z ciężkimi urazami. Weekendowe dyżury zapewnią bezpieczeństwo turystom i szybką pomoc w razie ew. urazu lub wypadku.

Przygotowując się do dyżurów na tym terenie, ratownicy odbyli już szkolenie topograficzne, aby zapoznać się z trasami zjazdowymi oraz miejscami startu i lądowań paralotniarzy. W tym szkoleniu wzięło udział 32 ratowników GB GOPR.

Źródło: Grupa Beskidzka GOPR

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówPodium kobiet w dwuboju (boulderig + prowadzenie) na Mistrzostwach Europy w Monachium 2022 18 sierpień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Janja Garnbret najlepsza w dwuboju na Mistrzostwach Europy Monachium 2022Za nami oficjalna premiera nowego formatu na mistrzostwach – dwuboju, czyli boulderingu i prowadzenia. W Monachium najlepszą zawodniczką okazała...
XXVII Ogólnopolskie Zawody w Ratownictwie Górskim 7 wrzesień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Ratownicy z całej Polski rywalizowali w Górach StołowychNa Szczelińcu Wielkim w Górach Stołowych w dniach 3-4 września 2022 r. odbyły się XXVII Ogólnopolskie Zawody w Ratownictwie Górskim.
Hilaree Nelson 28 wrzesień 2022
Lilianna Błazenek
Smutne wieści z Nepalu: odnaleziono ciało Hilaree NelsonNiestety sprawdziły się najgorsze obawy dotyczące zaginionej w trakcie zjazdu na nartach z Manaslu Hilaree Nelson. Ciało skialpinistki...
Ratownik-Horskiej-záchrannej-služby 19 grudzień 2022
Lilianna Błazenek
Tatry Słowackie: będą prewencyjnie wyzwalać lawinyZapobiegając zagrożeniom lawinowym i ich niebezpiecznym skutkom, w dwóch miejscach w Tatrach Słowackich szczególnie narażonych na występowanie...
Odnaleziony plecak 23 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Ratownicy TOPR proszą o pomocW dniu 21 lipca Turysta schodzący z Rysów do Morskiego Oka poniżej „grzędy” odnalazł czarny plecak firmy MILLET oraz kask wspinaczkowy.
szkolenie TPN Tatry od kuchni 22 lipca 17 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Śladami tatrzańskich lodowców – szkolenie TPN dla twórców internetowychTatrzański Park Narodowy zaprasza twórców internetowych na kolejne szkolenie z cyklu „Tatry od kuchni”.

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje