The North Face Nowa kolekcja
Żmija zygzakowata
Źródło: Pixabay.com

W Bieszczadach podczas wędrówek górskich można spotkać żmije

W Bieszczadach i Beskidzie Niskim panują bardzo dobre warunki do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej. Jednak jak informuje ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Zdzisław Dębicki - w trakcie wędrówek górskich można spotkać żmije.

Jak zaznaczył ratownik dyżurny: „Rano na termometrach w Cisnej i Ustrzykach Górnych były trzy stopnie Celsjusza. W ciągu dnia temperatura powietrza będzie rosła. Jest słonecznie i bezwietrznie lub wieje słaby wiatr. W górach panuje bardzo dobra widoczność”.

GOPR przypomina, że na wycieczki górskie trzeba zabrać ze sobą m.in. kaloryczne przekąski, napoje oraz naładowany telefon komórkowy (z zainstalowaną aplikacją „Ratunek”).

Ratownik GOPR informuje, że otrzymali pierwsze sygnały o tym, że na niektórych, przede wszystkim nasłonecznionych szlakach górskich, można spotkać wygrzewające się w słońcu żmije.

Na tym terenie można spotkać trzy odmiany barwne żmij zygzakowatych: brązowe, srebrzyste i czarne, których wspólnymi cechami rozpoznawczymi są: zygzak na grzbiecie, znak „X” na głowie oraz pionowa źrenica oka.

Aby uniknąć ukąszenia przez żmiję zygzakowatą przede wszystkim powinniśmy:

  • zakładać obuwie z cholewą za kostkę z grubą podeszwą. Unikajmy też miejsc oznaczonych przez leśników jako żmijowiska,
  • nie dotykać spotkanych żmij, tylko wycofać się powoli i bez paniki (żmije są objęte ochroną),
  • sprawdzać dokładnie, gdzie siadamy – ulubionym miejscem odpoczynku żmij są słoneczne polany.

Dzięki zachowaniu zasad bezpieczeństwa możliwe jest uniknięcie konfrontacji z tym jadowitym symbolem Bieszczad.

Jeżeli jednak zostaniemy ukąszeni, należy jak najszybciej oddalić się z miejsca zdarzenia, gdyż żmija może próbować zaatakować ponownie i koniecznie skierować się do najbliższej placówki medycznej.

Źródło: Dziennik.pl

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówBroad Peak film 31 sierpień 2022
Lilianna Błazenek
Niecodzienny pomysł Netflixa na promocję filmu „Broad Peak”Już 14 września na platformie streamingowej Netflix pojawi się ich najnowsza, długo oczekiwana polska produkcja „Broad Peak”. Netflix...
Piotr Krzyżowski podczas poprzedniej wyprawy w Karakorum 31 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Ratownicy GOPR na Broad Peak oraz K2Na profilu społecznościowym Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego pojawiły się dobre wieści z Karakorum.
Ścianka wspinaczkowa 17 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
PZA zatwierdził nowy format zawodów w konkurencji boulderingPowstał nowy format zawodów pod nazwą bouldering zespołów mieszanych (boulder mixed team). Zgodnie z zapisami przepisów wspinaczki sportowej...
Akcja ratunkowa Grupy Krakonoskiej GOPR 11 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Nie ma planów wprowadzenia płatnych akcji ratowniczych w górachTemat konieczności ponoszenia kosztów akcji ratowniczych w górach przez poszkodowanych powraca często w opinii publicznej, szczególnie po...
Ratownik-Horskiej-záchrannej-služby 19 grudzień 2022
Lilianna Błazenek
Tatry Słowackie: będą prewencyjnie wyzwalać lawinyZapobiegając zagrożeniom lawinowym i ich niebezpiecznym skutkom, w dwóch miejscach w Tatrach Słowackich szczególnie narażonych na występowanie...
Szkolenie z jazdy na nartach biegowych dla początkujących 28 grudzień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Biegówki w Zębie z panoramą Tatr dla początkujących!Polar Sport Adventures zaprasza na jednodniowe szkolenia z jazdy na biegówkach, czyli aktywną niedzielę w najlepszym wydaniu.

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje