Platforma widokowa na górze Sobień
Źródło: Źródło: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie

Lepszy widok z Sobienia na Bieszczady

Na górze Sobień w Bieszczadach leśnicy odnowili mostki, barierki oraz platformę widokową. Prace naprawcze trwały kilkanaście dni, dzięki nim turyści zyskali lepszy widok na Bieszczady.

Turyści zmierzający w Bieszczady trasą z Sanoka przez Załuż do Leska przejeżdżają obok niepozornej góry Sobień, która wznosi się tuż nad zakolem Sanu. Jej stoki są rezerwatem przyrody, a szczyt wieńczą ruiny zamku Kmitów. Przez ostatnich kilkanaście dni trwały tam prace rekonstrukcyjne urządzeń turystycznych, które wykonywało Nadleśnictwo Lesko.

Nadleśniczy Nadleśnictwa Lesko Zbigniew Pawłowski wylicza: „Odnowiliśmy mostki i barierki na trasie wiodącej do ruin, ale najważniejsze z punktu widzenia bezpieczeństwa było odnowienie platformy widokowej i zabezpieczenie na nowo miejsc, gdzie z ruin osypują się kamienie, bo pejzaż Bieszczadów widziany z Sobienia przyciąga co roku dziesiątki tysięcy turystów”.

Góra Sobień liczy zaledwie 5,43 ha. W 1970 roku została uznana za rezerwat przyrody. Prawdopodobnie kilkaset lat temu była pozbawiona leśnej roślinności, jednak czas i warunki klimatyczne sprawiły, że występują tu dziś interesujące zbiorowiska leśne. Najciekawszym jest grąd w odmianie wschodniokarpackiej z sałatnicą leśną i bluszczykiem kosmatym. W runie można tu oglądać ziarnopłon wiosenny, świerząbek korzenny, obrazki plamiste a na niewielkiej powierzchni również trybulę lśniącą.

Północną część rezerwatu zajmuje podgórska forma buczyny karpackiej z paprotnikiem kolczystym, żywcem gruczołowatym i żywokostem lekarskim. Z kolei u podnóża góry występują zbiorowiska łęgowe: wikliny nadrzeczne i nadrzeczna olszyna górska z właściwą im różnorodnością gatunkową. Odzwierciedlają one pełną gamę warunków ekologicznych: od borów do lasów i od zbiorowisk kserotermicznych po łęgi.

Na zarośniętym lasem wzgórzu, nad Sanem zachowały się fragmenty murów obronnych, szczątki budynków i ślady wałów przedzamcza. To właśnie za ruiną zamku wybudowano drewniany taras, z którego rozpościera się szeroki widok na zakole Sanu, w dalszej perspektywie na Lesko, a przy dobrej widoczności można dostrzec nawet Bieszczady. Wejście do ruin zamku wiedzie przez wieżę, do której zbudowane zostały drewniane schody. W ruinach stosunkowo dobrze zachowała się kamieniarka okienna w dolnej kondygnacji. Teren, na którym znajdują się ruiny, należy do rezerwatu „Góra Sobień”.

Źródło: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówNa stokach Kilimandżaro zainstalowano szybki internet 19 sierpień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Szybki internet na stokach KilimandżaroWspinacze będą mogli dokumentować w czasie rzeczywistym swoje wyprawy na Kilimandżaro dzięki szybkiemu internetowi, który na stokach...
Bieszczadzka Grupa GOPR 10 sierpień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Święto Przewodników i Ratowników Górskich 202210 sierpnia obchodzony jest Światowy Dzień Przewodników i Ratowników Górskich, w dniu imienin św. Wawrzyńca, patrona ratowników i...
Tatry w śniegu 27 maj 2022
Sylwia Pachota-Rura
Zmiana pogody w Tatrach. Gwałtowne ochłodzenie, mróz i śnieg.IMGW już od kilku dni informuje, że w najbliższy weekend nastąpi gwałtowne ochłodzenie i opady deszczu, a w górach musimy się w tym czasie...
Orla Perć 29 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
W Tatrach trwają remonty szlakówTrwają remonty szlaków w rejonie Orlej Perci. Wymieniana jest nawierzchnia szlaków oraz fragmenty sztucznych ułatwień, wskazanych przez TOPR.
Jubileusz 70-lecia GOPR 20 wrzesień 2022
Sylwia Pachota-Rura
GOPR dba o bezpieczeństwo w górach od 70 latW Bielsku-Białej odbyły się uroczyste obchody Jubileuszu 70-lecia utworzenia Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz 70-lecia Grupy...
Bartara Prymakowska triumfuje na 21 World Masters Mountain Running Championship 5 wrzesień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Kolejny sukces Barbary PrymakowskiejW sobotę w Clonmel w Irlandii odbyły się Mistrzostwa Świata w biegach górskich na dystansie 9 km. Tarnowianka wygrała w kategorii K79 i po raz...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje