The North Face Nowa kolekcja
Tatry Słowackie
Źródło: TANAP / facebook

Tatry Słowackie nie będą już darmowe

Tatrzański Park Narodowy na Słowacji planuje wprowadzenie płatnych biletów wstępu na szlaki. Na razie nie wiadomo, w jaki sposób będą uiszczane opłaty za wejście na teren słowackich Tatr.

Wprowadzenie opłat planowane jest jeszcze tym sezonie, na razie jednak będzie obowiązywać dobrowolna opłata, czyli zapłacimy tyle, ile uznamy za stosowne. Regularna cena za wstęp w Tatry Słowackie zacznie obowiązywać najprawdopodobniej dopiero w przyszłym roku.

Przedstawiciele TANAP-u podali, że finalnie cena biletu dla turystów nie będzie wygórowana – opłata wyniesie około 2 - 4 euro. Środki pozyskane ze sprzedaży biletów będą przeznaczone między innymi na poprawę infrastruktury turystycznej i informacyjnej.

Dla polskich turystów to bardzo ważna informacja, gdyż dotychczas bardzo chętnie i tłumnie korzystali ze słowackich szlaków — wejście na teren słowackich Tatr było całkowicie darmowe.

Słowacki TANAP wzoruje się m.in. na polskim modelu opłat, choć wprowadza zmiany stopniowo, zaczynając od dobrowolnej kwoty. Tymczasem wchodząc na tatrzańskie szlaki po polskiej stronie granicy, ponosimy opłatę wysokości 8 zł od osoby dorosłej i 4 zł od osoby niepełnoletniej.

Jak powiedział Gazecie Krakowskiej pracownik TANAP-u: „Pieniądze, które zwiedzający zdecyduje się przeznaczyć, planujemy przekazać przede wszystkim na poprawę sieci turystycznej i informacyjnej. O dokładnym terminie, w którym chcielibyśmy rozpocząć pobieranie darmowych opłat, poinformujemy z wyprzedzeniem. Wszystko jednak zależy od tego, jak uda nam się rozwiązać kwestie techniczne. Chcemy bowiem, aby każdy zainteresowany mógł sprawdzić, na jaki cel zostały wykorzystane jego środki”.

Od przyszłego roku opłaty będą obowiązywać nie tylko osoby wędrujące po szlakach, ale także chętnych do zrobienia sesji zdjęciowej w słowackich Tatrach – tutaj także słowacki TANAP korzysta z modelu opłat, który obowiązuje już na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Na terenie TPN-u obowiązuje opłata za sesję ślubną wysokości 150 zł. Pracownicy TANAP-u planują wprowadzenie opłaty wysokości 100 euro za sesję zdjęciową.
Opłatami za wstęp na teren TANAP-u zostaną objęci turyści, przewodnicy górscy, taternicy oraz sportowcy organizujący i startujący w zawodach na terenie TANAP-u.

Tatrzański Park Narodowy (TANAP) to słowacki odpowiednik polskiego Tatrzańskiego Parku Narodowego. Powstał 1 stycznia 1949 r. i jest najstarszym parkiem narodowym Słowacji. TANAP obejmuje część Tatr Wysokich z Gerlachem, Tatr Zachodnich i całość Tatr Bielskich. Aktualna powierzchnia parku to 74 284 ha.

Źródło: Gazeta Krakowska, TANAP

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówPiotr Krzyżowski podczas poprzedniej wyprawy w Karakorum 31 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Ratownicy GOPR na Broad Peak oraz K2Na profilu społecznościowym Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego pojawiły się dobre wieści z Karakorum.
Kamil Warchoł na ściance wspinaczkowej 27 maj 2022
Sylwia Pachota-Rura
W AGH powstaje spersonalizowana stopa protezowa do wspinaczki ściankowejStudenckie Koło Naukowe AGH Rapid Prototyping, działające na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki podjęło się ambitnego zadania...
Andrzej Wilczkowski „Wilk” 17 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Alpinista Andrzej Wilczkowski nie żyjeZmarł Andrzej Wilczkowski „Wilk” - łódzki taternik, alpinista, polarnik. Był także autorem książek o tematyce górskiej, akademickim...
Karkonoski Park Narodowy 13 październik 2022
Sylwia Pachota-Rura
Zostań przewodnikiem Karkonoskiego Parku NarodowegoKarkonoski Park Narodowy organizuje pierwsze w tym roku szkolenie dla przewodników górskich sudeckich w ramach programu edukacyjnego „Przewodnik...
World Games 2022 w Birmingham 15 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Medal Polki we wspinaczce sportowej na World Games 2022 w BirminghamW Birmingham odbywają się igrzyska dyscyplin nieolimpijskich – World Games 2022. Liczba dyscyplin na tej imprezie sportowej przekracza...
Niedźwiedź brunatny 11 lipiec 2022
Lilianna Błazenek
Wywieziona w Bieszczady niedźwiedzica widziana na ulicach SanokaMłoda niedźwiedzica, którą dwa tygodnie wcześniej uśpiono i wywieziono z gminy Solina w głąb Bieszczad, była widziana w zeszłym tygodniu na...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje