Tatry Słowackie
Źródło: TANAP / facebook

Tatry Słowackie nie będą już darmowe

Tatrzański Park Narodowy na Słowacji planuje wprowadzenie płatnych biletów wstępu na szlaki. Na razie nie wiadomo, w jaki sposób będą uiszczane opłaty za wejście na teren słowackich Tatr.

Wprowadzenie opłat planowane jest jeszcze tym sezonie, na razie jednak będzie obowiązywać dobrowolna opłata, czyli zapłacimy tyle, ile uznamy za stosowne. Regularna cena za wstęp w Tatry Słowackie zacznie obowiązywać najprawdopodobniej dopiero w przyszłym roku.

Przedstawiciele TANAP-u podali, że finalnie cena biletu dla turystów nie będzie wygórowana – opłata wyniesie około 2 - 4 euro. Środki pozyskane ze sprzedaży biletów będą przeznaczone między innymi na poprawę infrastruktury turystycznej i informacyjnej.

Dla polskich turystów to bardzo ważna informacja, gdyż dotychczas bardzo chętnie i tłumnie korzystali ze słowackich szlaków — wejście na teren słowackich Tatr było całkowicie darmowe.

Słowacki TANAP wzoruje się m.in. na polskim modelu opłat, choć wprowadza zmiany stopniowo, zaczynając od dobrowolnej kwoty. Tymczasem wchodząc na tatrzańskie szlaki po polskiej stronie granicy, ponosimy opłatę wysokości 8 zł od osoby dorosłej i 4 zł od osoby niepełnoletniej.

Jak powiedział Gazecie Krakowskiej pracownik TANAP-u: „Pieniądze, które zwiedzający zdecyduje się przeznaczyć, planujemy przekazać przede wszystkim na poprawę sieci turystycznej i informacyjnej. O dokładnym terminie, w którym chcielibyśmy rozpocząć pobieranie darmowych opłat, poinformujemy z wyprzedzeniem. Wszystko jednak zależy od tego, jak uda nam się rozwiązać kwestie techniczne. Chcemy bowiem, aby każdy zainteresowany mógł sprawdzić, na jaki cel zostały wykorzystane jego środki”.

Od przyszłego roku opłaty będą obowiązywać nie tylko osoby wędrujące po szlakach, ale także chętnych do zrobienia sesji zdjęciowej w słowackich Tatrach – tutaj także słowacki TANAP korzysta z modelu opłat, który obowiązuje już na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Na terenie TPN-u obowiązuje opłata za sesję ślubną wysokości 150 zł. Pracownicy TANAP-u planują wprowadzenie opłaty wysokości 100 euro za sesję zdjęciową.
Opłatami za wstęp na teren TANAP-u zostaną objęci turyści, przewodnicy górscy, taternicy oraz sportowcy organizujący i startujący w zawodach na terenie TANAP-u.

Tatrzański Park Narodowy (TANAP) to słowacki odpowiednik polskiego Tatrzańskiego Parku Narodowego. Powstał 1 stycznia 1949 r. i jest najstarszym parkiem narodowym Słowacji. TANAP obejmuje część Tatr Wysokich z Gerlachem, Tatr Zachodnich i całość Tatr Bielskich. Aktualna powierzchnia parku to 74 284 ha.

Źródło: Gazeta Krakowska, TANAP

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówIlya Markov 22 marzec 2022
Redakcja OutdooroweABC
Co robicie w zimie? Biegamy!Na Uralu, skąd pochodzę mróz czasami dochodzi do 40 stopni. I trzeba sobie radzić w takich warunkach. W końcu jesteśmy sportowcami, nie...
Drużynowe Mistrzostwa Polski w Boulderingu Kraków 2022 4 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Za nami pierwsze Drużynowe Mistrzostwa Polski w boulderingu!W niedzielę rozegrano pierwsze Drużynowe Mistrzostwa Polski w boulderingu w nowym formacie – Boulder Mixed Team (bouldering zespołów...
Trasy biegowe w Kościelisku 22 grudzień 2022
Lilianna Błazenek
Sezon na biegówki pod Tatrami oficjalnie otwartyIX Puchar Kościeliska, który odbył się 18 grudnia, oficjalnie zainaugurował sezon na narty biegowe w okolicy, uważanej przez wielu amatorów...
Dolina Pięciu Stawów 16 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Uwaga! Planowane jest zamknięcie szlaku na Szpiglasowy WierchW przyszłym tygodniu Tatrzański Park Narodowy planuje rozpoczęcie remontu szlaku ze Szpiglasowej Przełęczy na szczyt Szpiglasowego Wierchu. Po...
Akcja HZS w Tatrach Wysokich piorun trafił polskich turystów 16 sierpień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Piorun poraził polskich turystów w Tatrach Wysokich. Jeden z nich nie żyjePopołudniem 15 sierpnia słowaccy ratownicy z Horskiej Záchrannej Služby otrzymali prośbę o pomoc na niebieskim szlaku turystycznym pod...
Kolosy Gdynia 2023 29 sierpień 2022
Lilianna Błazenek
Kolosy 2023: znamy już termin przyznania nagród za rok 2022Kapituła nagrody podała termin kolejnych, jubileuszowych Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów, na których zostaną...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje