Kolosy 2023: znamy już termin przyznania nagród za rok 2022
Kapituła nagrody podała termin kolejnych, jubileuszowych Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów, na których zostaną przyznane prestiżowe Kolosy za 2022 rok. Gdynia będzie gościć wybitnych podróżników oraz miłośników ich dokonań od 24 do 26 marca 2023 roku.
Przyszłoroczne wydarzenie to jubileuszowa, 25.edycja największego w Europie festiwalu podróżniczego, który od 2000 roku odbywa się corocznie w marcu w Gdyni. W trakcie trzydniowej imprezy oprócz prezentacji najciekawszych podróżniczych dokonań w 2022 roku będzie można zobaczyć wystawy oraz wziąć udział w specjalistycznych seminariach i spotkaniach z autorami książek. Oczywiście kulminacyjnym punktem będzie wręczenie honorowych nagród za podróżniczo-eksploracyjne dokonania za 2022 rok – Kolosów, statuetek przedstawiających posągi z Wyspy Wielkanocnej. Szczegółowy program wydarzenia zostanie podany we wrześniu.
Co roku w ramach imprezy wręczanych jest kilka różnych nagród:
Super Kolos – honorowa nagroda przyznawana za całokształt osiągnięć lub w uznaniu wybitnego historycznego dokonania zespołowego. Laureatami Super Kolosa są m.in. Andrzej Zawada, Krzysztof Wielicki, kpt. Krzysztof Baranowski, Piotr Pustelnik oraz Aleksander Doba.
Od roku 2010 nagradzane są osiągnięcia w pięciu równorzędnych kategoriach:
- Podróże
- Żeglarstwo
- Alpinizm
- Eksploracja jaskiń
- Wyczyn roku
Nagroda im. Andrzeja Zawady — istniejąca od roku 2002 nagroda połączona z grantem fundowanym przez prezydenta Gdyni, przyznawana dorocznie autorowi lub autorom najciekawszego zgłoszonego do niej projektu wyprawy. Przy przyznawaniu nagrody istotny jest również dotychczasowy dorobek kandydatów. Laureatami nagrody mogą zostać wyłącznie osoby do 35 roku życia, a grant musi zostać przeznaczony na realizację wyprawy.
Nagroda Wiecznie Młodzi — analogiczna do Nagrody im. Andrzeja Zawady nagroda finansowa fundowana przez prezydenta Gdyni dla laureatów, którzy przekroczyli 65. rok życia.
Nagroda Specjalna Kolosów — honorowa nagroda, którą od roku 2004 Kapituła Kolosów wręcza w uznaniu dokonań ważnych dla środowiska podróżniczego, a wykraczających poza kategorie, w jakich przyznawane są Kolosy.
Nagroda im. Macieja Kuczyńskiego – nagroda dla autora najciekawszej debiutanckiej książki o tematyce podróżniczej wydanej w roku poprzedzającym jej przyznanie. Jej patronem jest Maciej Kuczyński, zmarły latem 2019 roku wieloletni członek Kapituły Kolosów, wybitny speleolog i znakomity pisarz. Laureat otrzymuje statuetkę i ufundowany przez Andrzeja Ciszewskiego, członka Kapituły Kolosów, czek w wysokości pięciu tysięcy złotych.
Przyznawane są również dwie nagrody niezależne od werdyktów Kapituły: nagroda dziennikarzy oraz nagroda publiczności za najlepszą prezentację oraz najlepszą fotografię towarzyszącej Kolosom wystawy FotoGlob.
Kluczowe, stałe gremium nagrody to Kapituła Kolosów, które wybiera Super Kolosa, laureatów Kolosów za dokonania roku oraz laureatów Nagrody im. Andrzeja Zawady, Nagrody Wiecznie Młodzi i nagród specjalnych. Honorowa Kapituła Kolosów to gremium doradcze Kapituły, która wspólnie z nią wybiera Super Kolosa.
Od roku 2009 Kapitułę wspomaga również Rada Kolosów, powoływana corocznie przez organizatora nagród w porozumieniu z Kapitułą. Osoby zasiadające w Radzie wybierają laureatów Kolosów za dokonania roku, głosując każdy w swojej kategorii.
Źródło: Kolosy