The North Face Nowa kolekcja
Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach
Źródło: Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Facebook

Mimo lata w kalendarzu, w Tatrach zagrożenie lawinowe I stopnia

W kalendarzu nadal lato, a w Tatrach spadło już tyle śniegu, że Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ogłosiło wczoraj pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.

Mimo panującego jeszcze kalendarzowego lata, od kilku dni aura w Tatrach jest iście zimowa. Opady śniegu i niska temperatura sprawiły, że szlaki stały śliskie, a warunki do uprawiania górskiej turystyki znacznie się pogorszyły. W związku z ostatnimi opadami śniegu oraz prognozami meteorologicznymi Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ogłosiło w Tatrach od wysokości 1800 m n.p.m. pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.

Pierwszy, najniższy w pięciostopniowej Klasyfikacji Wielkości Lawin stopień obowiązuje do dzisiaj, 21 września, do godziny 20.00. Ponieważ sytuacja pogodowa jest obecnie bardzo dynamiczna, niewykluczone, że zostanie przedłużony lub nawet podwyższony.

Jak wyjaśnia TOPR na swojej stronie internetowej, pierwszy stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że „pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna. Wyzwolenie lawiny jest na ogół możliwe jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach na bardzo stromych lub ekstremalnych stokach. Możliwe jest samoistne schodzenie małych i średnich lawin. Należy zachować szczególną ostrożność na stokach bardzo stromych lub ekstremalnych”.

Według najnowszych prognoz meteorologicznych w Tatrach spodziewane są dalsze opady śniegu, niskie temperatury oraz porywisty wiatr.

Źródło: Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówSzkolenie z jazdy na nartach biegowych dla początkujących 28 grudzień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Biegówki w Zębie z panoramą Tatr dla początkujących!Polar Sport Adventures zaprasza na jednodniowe szkolenia z jazdy na biegówkach, czyli aktywną niedzielę w najlepszym wydaniu.
Mapa Gorce Ultra-Trail 2022 4 sierpień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Festiwal Biegów Górskich Gorce Ultra-Trail 2022 już w piątekFundacja Run Vegan po raz kolejny zaprasza wszystkich biegaczy do Ochotnicy Dolnej w dniach 5 – 7 sierpnia na wyjątkowe święto biegowe.
Zejście lawiny pod Baranimi Rogami 10 maja 2022 roku 10 sierpień 2022
Lilianna Błazenek
Odnaleziono kamerę z nagraniem wypadku lawinowego z 10 maja 2022 rokuTurysta z Polski znalazł kamerę GoPro, która należała do narciarzy porwanych przez lawinę pod Baranimi Rogami w Tatrach Słowackich 10 maja...
Widmo Brockeny 23 wrzesień 2022
Maciek Mistarz
Widma i inne górskie mamidłaJesień to doskonały czas na górskie wędrówki. Dzień jest jeszcze na tyle długi, że przy wczesnym wyjściu na szlak wciąż można zrobić...
XXVII Ogólnopolskie Zawody w Ratownictwie Górskim 7 wrzesień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Ratownicy z całej Polski rywalizowali w Górach StołowychNa Szczelińcu Wielkim w Górach Stołowych w dniach 3-4 września 2022 r. odbyły się XXVII Ogólnopolskie Zawody w Ratownictwie Górskim.
Pies w Tatrach Słowackich 14 lipiec 2022
Lilianna Błazenek
Czy będzie zakaz wprowadzania psów w Tatry Słowackie?Turyści, wielu również z Polski, coraz chętniej korzystają z możliwości zabierania psów w Tatry Słowackie. Jest to zjawisko powszechne do...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje