11. edycja akcji Czyste Tatry - podsumowanie
Za nami 11.edycja akcji Czyste Tatry. Deszczowa pogoda nie przeszkodziła ponad trzem tysiącom wolontariuszy, którzy w ostatnią sobotę posprzątali najwyższe polskie góry. Akcja odbyła się po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią
Ze szlaków zniesiono aż 352 kilogramów śmieci i posegregowano na odpowiednie frakcje:
- plastik i tworzywa sztuczne (113,1 kg),
- szkło (63,9 kg),
- odpady bio (13,5 kg),
- odpady zmieszane (129,6 kg),
- papier (13,4 kg)
- pozostałe śmieci (18,5 kg).
Dodatkowo przez dwa dni w miasteczku edukacyjno-ekologicznym na Górnej Równi Krupowej w Zakopanem mieszkańcy Podhala, turyści i miłośnicy gór uczestniczyli w warsztatach i konkursach ekologicznych, a w piątkowy wieczór bawili się na występach Marcina Dańca i zespołu Zakopower.
W akcję Czyste Tatry zaangażowało się jak zawsze wielu ambasadorów – tatrzańskie szlaki przyjechali sprzątać m.in. Joanna Jabłczyńska, Ada Palka, Aleksandra Kutz i Mateusz Ligocki. W miasteczku na Górnej Równi Krupowej odbył się także Eko MeetUp, czyli spotkanie fanów z grupą ponad 30 znanych influencerów, youtuberów i tiktokerów.
Tatrzański Park Narodowy od pierwszej edycji współtworzy akcję Czyste Tatry. Aurelia Reinholz-Rusek z działu edukacji TPN zapewnia, że: "Leży nam na sercu dobro całych Tatr i sprzątamy je praktycznie codziennie, nie tylko dla milionów ludzi, którzy odwiedzają nas każdego roku, ale przede wszystkim dla mieszkańców gór – dla zwierząt. Szczególnie chcę podziękować naszym wolontariuszom, którzy często wykorzystują swoje urlopy, żeby przyjechać sprzątać szlaki. Edukacja ekologiczna polega także na tym, żeby jak najmniej śmieci wyprodukować, żeby nie kupować wciąż nowych rzeczy, tylko wykorzystywać te, które mamy. Cieszę się, że dzięki akcji Czyste Tatry śmieci w górach jest wyraźnie mniej. Dbajmy o to, co mamy!"
Źródło: Stowarzyszenie Czysta Polska