Transport ciała turysty w Tatrach
Źródło: Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe facebook

Kolejny tragiczny weekend w Tatrach. Zginęło pięć osób

Śmiertelny wypadek turysty na Orlej Perci, o którym pisaliśmy w piątek, był niestety dopiero początkiem kolejnej czarnej serii w Tatrach, zarówno polskich, jak i słowackich. W piątek zginęły jeszcze dwie osoby, a w sobotę jedna po słowackiej stronie Tatr, w niedzielę natomiast odnaleziono ciało mężczyzny poniżej Mięguszowieckiej Przełęczy pod Chłopkiem.

W piątek w godzinach popołudniowych ratownicy Horskiej záchrannej služby zostali poproszeni o pomoc dla 58-letniego słowackiego turysty, który poślizgnął się podczas schodzenia z Kieżmarskiego Szczytu i spadł stromym zboczem w kierunku Doliny Skalistej. Jego koledzy stracili z nim kontakt wzrokowy. Na miejsce wypadku wysłano śmigłowiec. Ze względu na niekorzystne warunki pogodowe i słabą widoczność, ratownicy zostali wysadzeni z pokładu śmigłowca i rozpoczęli poszukiwania turysty pieszo. Zaklinowane ciało zostało znalezione w żlebie opadającym w stronę doliny. Niestety podczas upadku mężczyzna doznał śmiertelnych obrażeń.

Jeszcze w trakcie trwania akcji ratunkowej na Kieżmarskim Szczycie nadeszła informacja, że jedna osoba spadła z rejonu turni Kogutek w stronę Chaty pod Rysami. Tam również został zadysponowany śmigłowiec, który ze względu na słabą widoczność nie mógł zbliżyć się do ofiary wypadku. Ratownicy HZS zostali wysadzeni w rejonie Żabich Stawów Mięguszowieckich, skąd pieszo dotarli do rannego turysty. Na miejscu udzielili mężczyźnie pierwszej pomocy medycznej, a następnie przenieśli go do Chaty pod Rysami. Niestety tam stan zdrowia poszkodowanego się pogorszył, a resuscytacja krążeniowo-oddechowa nie przyniosła rezultatu. Mężczyzna zmarł.

W sobotę nadeszły kolejne tragiczne wieści z Tatr Słowackich. Na linię alarmową Horskiej záchrannej služby przyszło zgłoszenie z prośbą o pomoc 36-letniemu mężczyźnie, który podczas schodzenia z Bystrej Ławki nagle stracił przytomność. Zanim na miejsce przyleciał śmigłowiec ratunkowy, mężczyzna był reanimowany przez świadków zdarzenia zgodnie z instrukcjami operatora pogotowia. Akcję reanimacyjną przejął lekarz i ratownicy, którzy dotarli na miejsce śmigłowcem. Mimo ogromnych wysiłków, mężczyzny nie udało się uratować.

W sobotę w godzinach wieczornych Centrala TOPR otrzymała zgłoszenie od rodziny o braku kontaktu z jednym z jej członków, mimo że jego telefon był ciągle aktywny. Mężczyzna w piątek udał się do Morskiego Oka. Zgłaszający zasugerowali, że turysta mógł udać się na samotną wycieczkę w rejon Przełęczy Pod Chłopkiem oraz Mięguszowieckiego Szczytu Czarnego.

Zaraz po otrzymaniu zgłoszenia do Morskiego Oka udała się 6-osobowa grupa ratowników wyposażona w drony oraz urządzenie do poszukiwania telefonów komórkowych. Przed godziną 22.00 ratownicy znajdujący się w Mięguszowieckim Kotle natrafili na plecak, a następnie na ciało poszukiwanego turysty. Przyczyną śmierci mężczyzny był upadek z dużej wysokości. Ponieważ noc i trudny teren, w jakim znajdowało się ciało, uniemożliwiły natychmiastową akcję, odbyła się ona w niedzielę rano. Tuż po godzinie 8.00 na pokładzie śmigłowca przybyło 6 ratowników, którzy w noszach przy użyciu lin opuścili ciało turysty w bardziej dogodne miejsce, a następnie śmigłowcem przetransportowali je na lądowisko w Zakopanem i przekazali policji.

TOPR nieustannie apeluje o rozwagę przy planowaniu górskich wycieczek i zachęca do rezygnacji z samotnych wyjść, szczególnie wtedy, kiedy w Tatrach panują trudne warunki turystyczne. Takie właśnie warunki panują teraz w wysokich partiach Tatr, szczególnie po stronie północnej. W niektórych miejscach zalega warstwa twardego i zlodowaciałego śniegu, a upadek w takim miejscu może zakończyć się tragicznie.

Źródło: TOPR, HZS

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówPolskie podium Pucharu Świata we wspinaczce sportowej na czas 21 maj 2022
Sylwia Pachota-Rura
Polskie podium w Pucharze Świata we wspinaczce sportowej na czasZa nami kolejna odsłona Pucharu Świata we wspinaczce sportowej na czas w Salt Lake City.  Zawody wygrała Aleksandra Mirosław osiągając już w...
Dolina pod Reglami 16 październik 2022
Sylwia Pachota-Rura
Zamknięty fragment Drogi pod ReglamiTatrzański Park Narodowy informuje, że od 18 października do odwołania, zamknięty będzie fragment Drogi pod Reglami na odcinku: Dolina Białego...
Chodźże na rower z Polar Sport Strefa Outdoor 20 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Chodźże na rower z Polar Sport Strefa OutdoorPolar Sport Strefa Outdooru zaprasza w niedzielę 24 lipca na pierwsze tego typu wydarzenie w tym sezonie w Krakowie, które powstało ze...
Warsztaty z technik ratownictwa jaskiniowego w Tatrach Zachodnich 27 wrzesień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Warsztaty z technik ratownictwa jaskiniowego w Tatrach ZachodnichW dniach od 21 do 23 października 2022 roku Komisja Taternictwa Jaskiniowego PZA organizuje warsztaty z technik ratownictwa jaskiniowego i pierwszej...
Tatry w chmurach 15 wrzesień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Warunki w Tatrach — komunikat turystyczny TPN z 15 września 2022 r.Dzisiaj w Tatrach spodziewane są opady deszczu, z kolei od soboty zapowiadane jest ochłodzenie. Na początku przyszłego tygodnia prognozowane są...
Miejsce upadku turysty z kamery z drona ratowniczego 27 grudzień 2022
Lilianna Błazenek
Wybrał się na Kasprowy Wierch, a lawina ściągnęła go na słowacką stronęDużo szczęścia miał polski turysta, który w Boże Narodzenie wybrał się na samotną wyprawę na Kasprowy Wierch. Został porwany przez lawinę...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje