Śmigłowiec HZS
Źródło: Horská záchranná služba / facebook

Horská záchranná služba podsumowała 2022 rok – smutny bilans

Horská záchranná služba opublikowała podsumowanie 2022 roku w Tatrach Słowackich. Poprzedni rok okazał się niestety rekordowo tragiczny pod względem liczby wypadków śmiertelnych w górach.

Koniec roku to czas podsumowań. Horská záchranná služba przedstawiła raport o wypadkach, jakie miały miejsce w roku ubiegłym – bilans niestety okazał się bardzo smutny. W 2022 roku zginęło w Tatrach Słowackich aż 56 osób, podczas gdy w ostatnich latach liczba zgonów nigdy nie przekraczała 40 rocznie.

Z analizy danych z poszczególnych pasm górskich wynika, że tradycyjnie najwięcej zgonów było w Tatrach Wysokich – 23. To najwyższa liczba w ostatnich latach. Ponadprzeciętną liczbę wypadków śmiertelnych odnotowano także w Małej Fatrze.

Jak zauważają słowaccy ratownicy, niektórych wypadków można było uniknąć i powinny one posłużyć jako lekcja na przyszłość dla turystów wybierających się w góry. W poprzednim roku było kilka takich zdarzeń, kiedy wędrowcy zapuszczali się w odsłonięty teren poza wyznaczonymi szlakami, mając niewystarczający sprzęt lub doświadczenie. Niestety skończyły się one tragicznie.

Tak było w przypadku pierwszego tragicznego zdarzenia minionego roku (7 stycznia), w którym, w wyniku upadku z dużej wysokości, zginęło trzech polskich turystów, schodzących z Gerlacha. Chociaż byli wyposażeni w standardowy zimowy sprzęt wspinaczkowy, nie był on w dobrym stanie, a przez to nie nadawał się do bezpiecznego poruszania się w warunkach, jakie w tym czasie panowały w górach. Poza tym poruszali się poza klasyczną trasą, nie mając odpowiedniego doświadczenia. Połączenie tych czynników miało fatalne skutki.

Kolejną przyczyną śmiertelnych wypadków były poślizgnięcia się na śniegu i lodzie, a latem upadki na skalistym, momentami wręcz wspinaczkowym terenie, poza oznakowanymi szlakami, nie tylko w Tatrach Wysokich.

Pogoda również była jedną z przyczyn wypadków w górach – od rażenia piorunem zginął polski turysta pod Krywaniem w Tatrach Wysokich, a w Małej Fatrze turysta z Czech doznał poważnych obrażeń. Ratownicy zalecają przy tej okazji śledzenie ostrzeżeń pogodowych, szczególnie latem, kiedy burze zdarzają się najczęściej.

Lawiny śnieżne, które również są związane z pogodą, były przyczyną pięciu zgonów w 2022 roku. 20 stycznia pod śniegiem życie stracił młody skialpinista. Wypadek z września, w którym zginęło polskie małżeństwo przewodników górskich, był szczególnie wyjątkowy, głównie ze względu na czas, w którym się wydarzył. Ekstremalnie zimna pogoda z obfitymi opadami śniegu stworzyła zagrożenie lawinowe nawet podczas astronomicznego lata. Ten wypadek przypomniał również, że czasami nawet spore doświadczenie i wiedza to za mało, by poradzić sobie z trudnymi i nieoczekiwanymi sytuacjami w górach. Kolejny wypadek lawinowy miał już miejsce na początku meteorologicznej zimy w pobliżu przełęczy Czerwona Ławka — zginęło dwóch turystów, którzy wybrali się na wędrówkę, mimo ostrzeżeń o fatalnej pogodzie. W ostatnich latach lawiny dotykały głównie skialpinistów, ale jak widać, stanowią również realne zagrożenie dla górskich wędrowców i wspinaczy.

Jak zaznaczają ratownicy HZS w swoim raporcie, wypadki w górach zdarzają się nie tylko turystom i osobom wyjeżdżającym w góry w celach rekreacyjnych, ale również ludziom, którzy w górach mieszkają lub pracują. Zginęli na przykład robotnicy leśni w Wielkiej Fatrze, pasterze w Małej Fatrze oraz pracownik ośrodka narciarskiego w Zverovce. W Wielkiej Fatrze miała także miejsce katastrofa lotnicza – w wyniku zderzenia dwóch szybowców śmierć ponieśli ich piloci, w tym Polak. Niestety, cztery resuscytacje prowadzone we współpracy ze służbami medycznymi zakończyły się śmiercią ratowanych. Kilka akcji poszukiwawczych we współpracy ze słowacką policją i strażą pożarną również miało tragiczny finał.

Źródło: Horská záchranná služba

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówRatownik HZS zaatakowany przez niedźwiedzia 16 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Atak niedźwiedzia w Wielkiej FatrzePopołudniem 15 czerwca niedźwiedź zaatakował ratownika górskiego Horskiej Zachrannej Służby. Mężczyzna instynktownie wspiął się na...
Szkolenie TPN 8 sierpień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Sierpniowe szkolenia w Tatrach dla twórców internetowychTatrzański Park Narodowy zaprasza twórców internetowych szukających nowych inspiracji i tematów na dwie wyjątkowe wyprawy. To kolejne szkolenia...
Zamglone Tatry 23 sierpień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Tatrzański Park Narodowy ostrzega - w Tatrach jest mokro i błotniścieIntensywne opady deszczu spowodowały, że na wszystkich szlakach jest bardzo mokro. W reglowych partiach Tatr występuje dużo błota, a na szlakach...
Rozpoczęcie sezonu narciarskiego na Górce Szczęśliwickiej w Warszawie 5 październik 2022
Sylwia Pachota-Rura
Ruszył sezon narciarski w Warszawie!Od początku października można korzystać ze stoku narciarskiego na Górce Szczęśliwickiej. W ubiegły weekend odbyła się inauguracja sezonu...
Maratonmtb.pl 2022 Do-met Bukowsko 22 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Do-met Maratonmtb Bukowsko 2022 już w ten weekendW najbliższą niedzielę odbędzie się święto górskiej jazdy na rowerze w gminie Bukowsko. To już czwarta edycja cyklu Maratonmtb.pl 2022 na...
Kolej linowa na Kasprowy Wierch 30 maj 2022
Sylwia Pachota-Rura
Ruszyła kolej linowa na Kasprowy WierchW dniach 9 – 24 maja kolejka na Kasprowy Wierch była nieczynna ze względu na realizowany przegląd techniczny urządzeń. Zakończono prace i...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje