Geoportal TATRY ze zdjęciami 3D i lotniczymi oraz zbiorowisk roślinnych
Tatrzański Park Narodowy uzupełnił swój geoportal o kolejną porcję danych. Serwis rozbudowano o możliwość przeglądania szczegółowych danych fotogrametrycznych.
Nowo wprowadzony moduł teledetekcji lotniczej oparty jest na technologii ObliView. Znajdują się w nim między innymi ortofotomapy TPN z różnych okresów. Najstarsze mapy sięgają lat 1977 i 1955, a najnowsza pochodzi z roku 2020 r. Znajdziemy tu także lotnicze zdjęcia ukośne wykonane w czterech podstawowych kierunkach.
Częścią modułu teledetekcji jest też trójwymiarowy model typu mesh, dzięki któremu swobodnie wizualizować w przeglądarce internetowej, bez konieczności instalowania jakichkolwiek wtyczek. Jeśli chodzi o dane wysokościowe, udostępniono również dwuwymiarowe wizualizacje numerycznych modeli terenu, pokrycia terenu oraz zieleni, które bazują na lotniczym skanowaniu laserowym parku.
W module z pokryciem terenu i roślinnością znajdziemy m.in. mapy: górnej granicy lasu, typów pokrycia terenu, gatunków lasotwórczych oraz siedlisk Natura 2000. Zamieszczono również mapę potencjalnych zbiorowisk roślinnych przygotowanej na potrzeby projektu planu ochrony 2016.
Serwis i prezentowane w nim produkty fotogrametryczne opracowano w ramach „Inwentaryzacja i ocena stanu zasobów przyrodniczych w Tatrzańskim Parku Narodowym przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii teledetekcyjnych”. Celem projektu było zarówno pozyskanie materiałów, jak i przetworzenie ich do postaci różnorodnych map tematycznych, które także są dostępne na stronach Geoportalu Tatry.
Źródło: Geoforum.pl