Geoportal TATRY
Źródło: Geoportal TATRY

Geoportal TATRY ze zdjęciami 3D i lotniczymi oraz zbiorowisk roślinnych

Tatrzański Park Narodowy uzupełnił swój geoportal o kolejną porcję danych. Serwis rozbudowano o możliwość przeglądania szczegółowych danych fotogrametrycznych.

Nowo wprowadzony moduł teledetekcji lotniczej oparty jest na technologii ObliView. Znajdują się w nim między innymi ortofotomapy TPN z różnych okresów. Najstarsze mapy sięgają lat 1977 i 1955, a najnowsza pochodzi z roku 2020 r. Znajdziemy tu także lotnicze zdjęcia ukośne wykonane w czterech podstawowych kierunkach.

Częścią modułu teledetekcji jest też trójwymiarowy model typu mesh, dzięki któremu swobodnie wizualizować w przeglądarce internetowej, bez konieczności instalowania jakichkolwiek wtyczek. Jeśli chodzi o dane wysokościowe, udostępniono również dwuwymiarowe wizualizacje numerycznych modeli terenu, pokrycia terenu oraz zieleni, które bazują na lotniczym skanowaniu laserowym parku.

W module z pokryciem terenu i roślinnością znajdziemy m.in. mapy: górnej granicy lasu, typów pokrycia terenu, gatunków lasotwórczych oraz siedlisk Natura 2000. Zamieszczono również mapę potencjalnych zbiorowisk roślinnych przygotowanej na potrzeby projektu planu ochrony 2016.

Serwis i prezentowane w nim produkty fotogrametryczne opracowano w ramach „Inwentaryzacja i ocena stanu zasobów przyrodniczych w Tatrzańskim Parku Narodowym przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii teledetekcyjnych”. Celem projektu było zarówno pozyskanie materiałów, jak i przetworzenie ich do postaci różnorodnych map tematycznych, które także są dostępne na stronach Geoportalu Tatry.

Źródło: Geoforum.pl

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówObserwatorium i restauracja na Śnieżce 2 sierpień 2022
Sylwia Pachota-Rura
10 sierpnia bez opłat za wstęp do Karkonoskiego Parku NarodowegoW dniu św. Wawrzyńca na Śnieżce odbywa się nabożeństwo w intencji wszystkich ludzi, którzy związali swe zawodowe życie z górami. W tym...
Fjällräven Polar 12 październik 2022
Sylwia Pachota-Rura
Już niebawem startuje rekrutacja na Fjällräven Polar 2023300 km arktycznej dziczy, 20 członków drużyny z całego świata, 180 wykwalifikowanych psów zaprzęgowych i podróż, której nigdy nie...
Zejście lawiny pod Baranimi Rogami 10 maja 2022 roku 10 sierpień 2022
Lilianna Błazenek
Odnaleziono kamerę z nagraniem wypadku lawinowego z 10 maja 2022 rokuTurysta z Polski znalazł kamerę GoPro, która należała do narciarzy porwanych przez lawinę pod Baranimi Rogami w Tatrach Słowackich 10 maja...
Szkolenie z jazdy na nartach biegowych dla początkujących 28 grudzień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Biegówki w Zębie z panoramą Tatr dla początkujących!Polar Sport Adventures zaprasza na jednodniowe szkolenia z jazdy na biegówkach, czyli aktywną niedzielę w najlepszym wydaniu.
Kozy na wzgórzu zamkowym Czorsztyn 19 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Pieniński Park Narodowy zainwestował w… kozyNa wzgórzu zamkowym w Czorsztynie znajdującym się na obszarze Pienińskiego Parku Narodowego pojawiło się stado kóz karpackich — gatunku...
Skaning naziemny zasięgu czoła lodowca Paierlbreen 25 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
58. wyprawa polarna Uniwersytetu Śląskiego na SpitsbergenNaukowcy z Uniwersytetu Śląskiego wyruszyli na Spitsbergen. To już kolejna wyprawa polarna śląskich badaczy, którzy zajmują się tematyką...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje