Horská záchranná služba
Źródło: Horská záchranná služba / facebook

Horská záchranná služba podsumowała sezon letni w Tatrach Słowackich: zginęło więcej osób niż w zeszłym roku

Horská záchranná služba opublikowała na swojej stronie internetowej raport podsumowujący sezon letni 2022 w Tatrach Słowackich. Liczba interwencji ratowników była podobna jak w analogicznym okresie w zeszłym roku, jednak wypadków śmiertelnych było już dużo więcej.

Sezon letni w Tatrach u naszych południowych sąsiadów trwa zwyczajowo od 15 czerwca do 31 października. W tym roku Horská záchranná služba udzieliła pomocy w 480 przypadkach (w 2021 roku było 478 interwencji). Najwięcej działań odbyło się po upadkach turystów, następnie z powodu nagłego pogorszenia stanu zdrowia. Kolejną przyczyną akcji ratowniczych były utknięcia w górach oraz zagubienia. Lipiec i sierpień były miesiącami, w których ratownicy górscy na Słowacji mieli najwięcej pracy.

Operatorzy HZS odebrali łącznie 548 telefonicznych zgłoszeń alarmowych. Nie wszystkie przypadki wymagały jednak dysponowania ratowników górskich w miejsce wypadku. Operatorzy byli w stanie pomóc dzwoniącym, zwłaszcza gdy ci zgłosili zagubienie, w nawigacji przez telefon. Dzięki temu aż 68 razy obyło się bez konieczności wysyłania służb.

Ratownicy HZS najczęściej w tym sezonie pomagali swoim rodakom – w 235 przypadkach, polskim turystom – 63 razy i Czechom – 62 razy. Pozostałe przypadki interwencji dotyczyły turystów z 12 innych krajów.

Niestety w okresie od 15 czerwca do 31 października 2022 r. służby ratownicze musiały również interweniować w 25 wypadkach śmiertelnych. To sporo więcej niż w zeszłym roku, kiedy to w tym samym okresie zginęło 16 osób.

W podsumowaniu raportu Horská záchranná služba zwraca uwagę, że na bezpieczne poruszanie się w górach ma nie tylko wpływ szereg czynników naturalnych, ale także czynnik ludzki. Podczas działań w terenie górskim ważna jest przede wszystkim sama profilaktyka – sumienne zaplanowanie wędrówki, przygotowanie jej i obserwacja pogody znacznie zmniejszają ryzyko wypadku. Portale hzs.sk, laviny.sk i serwisy pogodowe będą tu bardzo pomocne. Zima powoli puka do naszych drzwi, więc wybierając się w góry, nie możemy zapomnieć o niezbędnym zimowym sprzęcie, ciepłym i zapasowym ubraniu, źródle światła czy też naładowanym telefonie komórkowym. HZS przypomina również o wykupieniu ubezpieczenia górskiego na wypadek konieczności interwencji służb ratowniczych. Bez ubezpieczenia, konsekwencje finansowe związane z ewentualnymi działaniami ratowniczo-poszukiwawczymi po słowackiej stronie Tatr mogą być bardzo dotkliwe.

W nagłych wypadkach w Tatrach Słowackich działa numer alarmowy 18300.

Źródło: Horská záchranná služba

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówMonika Witkowska 22 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Polka zdobyła K2! Czekaliśmy na to 36 latMonika Witkowska nad ranem weszła na szczyt K2 jako druga Polka w historii po Wandzie Rutkiewicz. Góra czekała 36 lat na kolejną naszą...
Dolina pod Reglami 16 październik 2022
Sylwia Pachota-Rura
Zamknięty fragment Drogi pod ReglamiTatrzański Park Narodowy informuje, że od 18 października do odwołania, zamknięty będzie fragment Drogi pod Reglami na odcinku: Dolina Białego...
Egzamin dla kandydatów do Grupy Bieszczadzkiej GOPR 9 grudzień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Grupa Bieszczadzka GOPR zaprasza w swoje szeregiEgzamin dla kandydatów na ratowników Grupy Bieszczadzkiej GOPR odbędzie się w dniach 7-8 stycznia 2023 r. Do tego czasu chętni do wstąpienia w...
szkolenie TPN Tatry od kuchni 25 maj 2022
Sylwia Pachota-Rura
TPN organizuje szkolenie dla twórców internetowychTatrzański Park Narodowy zaprasza twórców internetowych na szkolenie „Tatry od kuchni”, które odbędzie się 28 maja.
Akcja ratunkowa TOPR pod Rysami 2 styczeń 2023
Lilianna Błazenek
Tragiczne wieści z Tatr: 21-latka zginęła spadając 1000 metrów z RysówKoniec roku w Tatrach niestety okazał się tragiczny. W piątek 30 grudnia 21-letnia turystka poślizgnęła się przy schodzeniu z Rysów i spadła...
La Mytique 17 marzec 2022
Grzegorz Łopata
Jak podbijaliśmy Wyspę PiratówLa Mytique, czyli słynny GR20 to najdłuższy szlak górski Korsyki i jeden z najtrudniejszych w Europie. Liczy ok. 180 kilometrów, a liczba...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje