Horská záchranná služba podsumowała sezon letni w Tatrach Słowackich: zginęło więcej osób niż w zeszłym roku
Horská záchranná služba opublikowała na swojej stronie internetowej raport podsumowujący sezon letni 2022 w Tatrach Słowackich. Liczba interwencji ratowników była podobna jak w analogicznym okresie w zeszłym roku, jednak wypadków śmiertelnych było już dużo więcej.
Sezon letni w Tatrach u naszych południowych sąsiadów trwa zwyczajowo od 15 czerwca do 31 października. W tym roku Horská záchranná služba udzieliła pomocy w 480 przypadkach (w 2021 roku było 478 interwencji). Najwięcej działań odbyło się po upadkach turystów, następnie z powodu nagłego pogorszenia stanu zdrowia. Kolejną przyczyną akcji ratowniczych były utknięcia w górach oraz zagubienia. Lipiec i sierpień były miesiącami, w których ratownicy górscy na Słowacji mieli najwięcej pracy.
Operatorzy HZS odebrali łącznie 548 telefonicznych zgłoszeń alarmowych. Nie wszystkie przypadki wymagały jednak dysponowania ratowników górskich w miejsce wypadku. Operatorzy byli w stanie pomóc dzwoniącym, zwłaszcza gdy ci zgłosili zagubienie, w nawigacji przez telefon. Dzięki temu aż 68 razy obyło się bez konieczności wysyłania służb.
Ratownicy HZS najczęściej w tym sezonie pomagali swoim rodakom – w 235 przypadkach, polskim turystom – 63 razy i Czechom – 62 razy. Pozostałe przypadki interwencji dotyczyły turystów z 12 innych krajów.
Niestety w okresie od 15 czerwca do 31 października 2022 r. służby ratownicze musiały również interweniować w 25 wypadkach śmiertelnych. To sporo więcej niż w zeszłym roku, kiedy to w tym samym okresie zginęło 16 osób.
W podsumowaniu raportu Horská záchranná služba zwraca uwagę, że na bezpieczne poruszanie się w górach ma nie tylko wpływ szereg czynników naturalnych, ale także czynnik ludzki. Podczas działań w terenie górskim ważna jest przede wszystkim sama profilaktyka – sumienne zaplanowanie wędrówki, przygotowanie jej i obserwacja pogody znacznie zmniejszają ryzyko wypadku. Portale hzs.sk, laviny.sk i serwisy pogodowe będą tu bardzo pomocne. Zima powoli puka do naszych drzwi, więc wybierając się w góry, nie możemy zapomnieć o niezbędnym zimowym sprzęcie, ciepłym i zapasowym ubraniu, źródle światła czy też naładowanym telefonie komórkowym. HZS przypomina również o wykupieniu ubezpieczenia górskiego na wypadek konieczności interwencji służb ratowniczych. Bez ubezpieczenia, konsekwencje finansowe związane z ewentualnymi działaniami ratowniczo-poszukiwawczymi po słowackiej stronie Tatr mogą być bardzo dotkliwe.
W nagłych wypadkach w Tatrach Słowackich działa numer alarmowy 18300.
Źródło: Horská záchranná služba