The North Face Nowa kolekcja
Horská záchranná služba
Źródło: Horská záchranná služba / facebook

Horská záchranná služba podsumowała sezon letni w Tatrach Słowackich: zginęło więcej osób niż w zeszłym roku

Horská záchranná služba opublikowała na swojej stronie internetowej raport podsumowujący sezon letni 2022 w Tatrach Słowackich. Liczba interwencji ratowników była podobna jak w analogicznym okresie w zeszłym roku, jednak wypadków śmiertelnych było już dużo więcej.

Sezon letni w Tatrach u naszych południowych sąsiadów trwa zwyczajowo od 15 czerwca do 31 października. W tym roku Horská záchranná služba udzieliła pomocy w 480 przypadkach (w 2021 roku było 478 interwencji). Najwięcej działań odbyło się po upadkach turystów, następnie z powodu nagłego pogorszenia stanu zdrowia. Kolejną przyczyną akcji ratowniczych były utknięcia w górach oraz zagubienia. Lipiec i sierpień były miesiącami, w których ratownicy górscy na Słowacji mieli najwięcej pracy.

Operatorzy HZS odebrali łącznie 548 telefonicznych zgłoszeń alarmowych. Nie wszystkie przypadki wymagały jednak dysponowania ratowników górskich w miejsce wypadku. Operatorzy byli w stanie pomóc dzwoniącym, zwłaszcza gdy ci zgłosili zagubienie, w nawigacji przez telefon. Dzięki temu aż 68 razy obyło się bez konieczności wysyłania służb.

Ratownicy HZS najczęściej w tym sezonie pomagali swoim rodakom – w 235 przypadkach, polskim turystom – 63 razy i Czechom – 62 razy. Pozostałe przypadki interwencji dotyczyły turystów z 12 innych krajów.

Niestety w okresie od 15 czerwca do 31 października 2022 r. służby ratownicze musiały również interweniować w 25 wypadkach śmiertelnych. To sporo więcej niż w zeszłym roku, kiedy to w tym samym okresie zginęło 16 osób.

W podsumowaniu raportu Horská záchranná služba zwraca uwagę, że na bezpieczne poruszanie się w górach ma nie tylko wpływ szereg czynników naturalnych, ale także czynnik ludzki. Podczas działań w terenie górskim ważna jest przede wszystkim sama profilaktyka – sumienne zaplanowanie wędrówki, przygotowanie jej i obserwacja pogody znacznie zmniejszają ryzyko wypadku. Portale hzs.sk, laviny.sk i serwisy pogodowe będą tu bardzo pomocne. Zima powoli puka do naszych drzwi, więc wybierając się w góry, nie możemy zapomnieć o niezbędnym zimowym sprzęcie, ciepłym i zapasowym ubraniu, źródle światła czy też naładowanym telefonie komórkowym. HZS przypomina również o wykupieniu ubezpieczenia górskiego na wypadek konieczności interwencji służb ratowniczych. Bez ubezpieczenia, konsekwencje finansowe związane z ewentualnymi działaniami ratowniczo-poszukiwawczymi po słowackiej stronie Tatr mogą być bardzo dotkliwe.

W nagłych wypadkach w Tatrach Słowackich działa numer alarmowy 18300.

Źródło: Horská záchranná služba

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówLipcowy rekord zimna w Polsce 25 lipiec 2022
Lilianna Błazenek
W całej Polsce upały, a w Tatrach rekordowy mróz!Wszystko wskazuje na to, że padł lipcowy rekord zimna w Polsce. Podczas gdy w całym kraju panowały upały, 18 lipca „łowcy mrozu” odnotowali...
Nocna akcja HZS w Tatrach Bielskich 23 październik 2022
Sylwia Pachota-Rura
Poszukiwania zaginionego polskiego turysty w Tatrach SłowackichW Tatrach Bielskich trwają poszukiwania zaginionego Polaka, który zaginął w sobotę.
Jura Krakowsko-Częstochowska 23 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Czerwony szlak rowerowy na Jurze z poprawionym oznakowaniemZwiązek Gmin Jurajskich wspólnie z Jurajską Grupą GOPR i małopolskim PTTK wspólnie przeprowadzili prace konserwatorskie oraz poprawę...
Nirmal Purja i Dean Waldo 18 październik 2022
Lilianna Błazenek
Nirmal Purja cudem przeżył wypadek spadochronowy. Zginął jego instruktorW ubiegły piątek słynny nepalski himalaista Nirmal Purja (Nimsdai) uczestniczył w dramatycznym wypadku spadochronowym, którego nie przeżył...
Biwak Fourche na Mont Maudit 26 sierpień 2022
Lilianna Błazenek
Zmian klimatu ciąg dalszy: osuwisko zniszczyło biwak Fourche w masywie Mont BlancBiwak Fourche w masywie Mont Blanc, znany także jako schron Alberico-Borgna, został w tym tygodniu zniszczony przez osuwisko skalne. Na szczęście...
Góra Kanczendzonga o świcie 11 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Dorota Rasińska-Samoćko - cztery ośmiotysięczniki w ciągu miesiącaPolska himalaistka w ciągu jednego miesiąca (od 28 kwietnia do 28 maja) dokonała wejść na cztery ośmiotysięczniki w Nepalu. Tych osiągnięć...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje