Śmigłowiec LPR w trakcie akcji w Beskidach
Źródło: GOPR Beskidy / facebook

Nie będzie stałej bazy śmigłowca lotniczego pogotowia w Beskidach

Zgodnie ze statystykami, do jednej trzeciej wypadków na terenie górskim dochodzi w Beskidach. Aby ratować zdrowie i życie ludzkie stale wzywane są śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Te jednak na akcje w górach muszą lecieć z odległych baz. Niestety, na razie nie ma co liczyć na utworzenie takiej na Podbeskidziu.

W Beskidach nadal nie stacjonuje śmigłowiec LPR. W tej sprawie interwencję podjęła posłanka z regionu Małgorzata Pępek, która w sprawie konieczności stacjonowania śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w rejonie Beskidów złożyła interpelację do Ministerstwa Zdrowia.

Jak przypomniała, w 2019 roku uruchomiono tymczasową bazę na lotnisku w Kaniowie. Zmiana ta spowodowała, iż szacunkowy czas dotarcia śmigłowca do Bielska-Białej zmniejszył się do 6 minut, a czas dotarcia na akcję ratowniczą w terenie górskim wynosi od 5 do 10 minut.

- Jest to bardzo ważne dla potencjalnych poszkodowanych, szczególnie że Podbeskidzie to w przeważającej części teren górski, gdzie występuje wzmożony ruch turystyczny. Taki stan rzeczy powoduje, że stacjonowanie śmigłowca w tym rejonie jest koniecznością. Nie bez znaczenia jest również fakt, że dyrekcja Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w wywiadzie dla magazynu „Rynek Zdrowia” wskazywała na prowadzone analizy, z których wynika, iż na terenie Polski powinny powstać jeszcze 3-4 bazy — zaznaczyła posłanka Pępek.

Posłanka skierowała do resortu zdrowia pytania, m.in. „dlaczego Podbeskidzie pomimo wielu starań i apeli nadal nie posiada stałej bazy HEMS ze śmigłowcem? Oraz jakie kroki i działania podejmie resort, aby w rejonie Beskidów poszkodowani krócej oczekiwali na transport śmigłowcem?”.

Do jej wniosku ustosunkował się już Waldemar Kraska, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.

- Aktualny stan liczebny floty śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (LPR) nie pozwala na utworzenie dodatkowej, stałej bazy HEMS. Zgodnie ze stanowiskiem LPR, obecnie użytkowane śmigłowce są w pełni wykorzystywane w 22 istniejących bazach oraz na potrzeby szkolenia załóg i zastępowania maszyn podlegających bieżącym przeglądom technicznym. Uwzględniając aktualną lokalizację baz HEMS oraz fakt zabezpieczenia przez obecnie funkcjonujące bazy w Katowicach i Krakowie przeważającej części tego rejonu w ramach podstawowego promienia operacyjnego, wynoszącego 60 km, należy zwrócić uwagę, że rejon Bielsko-Białej nie jest obszarem, który w pierwszej kolejności wymagałby utworzenia tam nowej, stałej bazy — stwierdził przedstawiciel resortu.

Jak dodał: „LPR nieustannie podejmuje działania zmierzające do zakupu nowych śmigłowców ratunkowych, które stworzyłyby możliwość wskazania potencjalnie nowych lokalizacji. Te z kolei powinny być poprzedzone dogłębną analizą uwarunkowań i okoliczności uzasadniających ich utworzenie”.

- Tworzenie nowej bazy HEMS to również konieczność zapewnienia właściwych warunków dla realizacji działań przez Śmigłowcową Służbę Ratownictwa Medycznego wraz z infrastrukturą złożoną z hangaru oraz płyty przedhangarowej, strefy startu i lądowania śmigłowca, pomieszczeń medycznych, technicznych, operacyjnych oraz zaplecza administracyjno-socjalnego. Powyższe wprost implikuje konieczność zabezpieczenia środków finansowych umożliwiających nabycie nieruchomości, realizację inwestycji budowlanej oraz pokrycie kosztów zatrudnienia niezbędnej kadry i działalności bieżącej — wyjaśnił Kraska.

Zatem w Beskidach nadal bez zmian – nie będzie stałej bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Źródło: https://www.bielsko.info

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówmapa szlaku Zazadnia - Wiktorówki 21 maj 2022
Sylwia Pachota-Rura
Szlak Zazadnia - Wiktorówki zamknięty do odwołaniaTatrzański Park Narodowy informuje od zamknięciu niebieskiego szlaku turystycznego na odcinku Zazadnia – Wiktorówki (w obu kierunkach). Szlak...
Nowości w mapach Google 30 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Ważne dla turystów nowości w Mapach Google Popularna aplikacja Mapy Google doczekała się właśnie kilku nowości, które z pewnością okażą się przydatne dla turystów i rowerzystów.
9 listopad 2023
Redakcja OutdooroweABC
Wspinanie, przygoda i Chris Sharma na horyzoncieZbliża się 21. Krakowski Festiwal Górski, który odbędzie się w tradycyjnej formule w dniach 2-3 grudnia w Centrum Kongresowym ICE Kraków....
Andrzej Bargiel wraca na Mount Everest w ramach projektu Hic Sunt Leones 24 sierpień 2022
Lilianna Błazenek
Andrzej Bargiel wraca na Mount Everest z projektem Hic Sunt LeonesPo trzech latach od nieudanej wyprawy na Mount Everest (8 848 m n.p.m.) Andrzej Bargiel wraca na najwyższą górę świata, by podjąć drugą...
Miejsce upadku turysty z kamery z drona ratowniczego 27 grudzień 2022
Lilianna Błazenek
Wybrał się na Kasprowy Wierch, a lawina ściągnęła go na słowacką stronęDużo szczęścia miał polski turysta, który w Boże Narodzenie wybrał się na samotną wyprawę na Kasprowy Wierch. Został porwany przez lawinę...
100 lat schroniska PTTK na Stożku 14 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Okrągły jubileusz schroniska na Stożku!9 lipca odbyły się uroczystości jubileuszowe przy schronisku na Stożku. Najstarsze istniejące polskie schronisko w Beskidzie Śląskim...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje