Śmigłowiec LPR w trakcie akcji w Beskidach
Źródło: GOPR Beskidy / facebook

Nie będzie stałej bazy śmigłowca lotniczego pogotowia w Beskidach

Zgodnie ze statystykami, do jednej trzeciej wypadków na terenie górskim dochodzi w Beskidach. Aby ratować zdrowie i życie ludzkie stale wzywane są śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Te jednak na akcje w górach muszą lecieć z odległych baz. Niestety, na razie nie ma co liczyć na utworzenie takiej na Podbeskidziu.

W Beskidach nadal nie stacjonuje śmigłowiec LPR. W tej sprawie interwencję podjęła posłanka z regionu Małgorzata Pępek, która w sprawie konieczności stacjonowania śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w rejonie Beskidów złożyła interpelację do Ministerstwa Zdrowia.

Jak przypomniała, w 2019 roku uruchomiono tymczasową bazę na lotnisku w Kaniowie. Zmiana ta spowodowała, iż szacunkowy czas dotarcia śmigłowca do Bielska-Białej zmniejszył się do 6 minut, a czas dotarcia na akcję ratowniczą w terenie górskim wynosi od 5 do 10 minut.

- Jest to bardzo ważne dla potencjalnych poszkodowanych, szczególnie że Podbeskidzie to w przeważającej części teren górski, gdzie występuje wzmożony ruch turystyczny. Taki stan rzeczy powoduje, że stacjonowanie śmigłowca w tym rejonie jest koniecznością. Nie bez znaczenia jest również fakt, że dyrekcja Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w wywiadzie dla magazynu „Rynek Zdrowia” wskazywała na prowadzone analizy, z których wynika, iż na terenie Polski powinny powstać jeszcze 3-4 bazy — zaznaczyła posłanka Pępek.

Posłanka skierowała do resortu zdrowia pytania, m.in. „dlaczego Podbeskidzie pomimo wielu starań i apeli nadal nie posiada stałej bazy HEMS ze śmigłowcem? Oraz jakie kroki i działania podejmie resort, aby w rejonie Beskidów poszkodowani krócej oczekiwali na transport śmigłowcem?”.

Do jej wniosku ustosunkował się już Waldemar Kraska, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.

- Aktualny stan liczebny floty śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (LPR) nie pozwala na utworzenie dodatkowej, stałej bazy HEMS. Zgodnie ze stanowiskiem LPR, obecnie użytkowane śmigłowce są w pełni wykorzystywane w 22 istniejących bazach oraz na potrzeby szkolenia załóg i zastępowania maszyn podlegających bieżącym przeglądom technicznym. Uwzględniając aktualną lokalizację baz HEMS oraz fakt zabezpieczenia przez obecnie funkcjonujące bazy w Katowicach i Krakowie przeważającej części tego rejonu w ramach podstawowego promienia operacyjnego, wynoszącego 60 km, należy zwrócić uwagę, że rejon Bielsko-Białej nie jest obszarem, który w pierwszej kolejności wymagałby utworzenia tam nowej, stałej bazy — stwierdził przedstawiciel resortu.

Jak dodał: „LPR nieustannie podejmuje działania zmierzające do zakupu nowych śmigłowców ratunkowych, które stworzyłyby możliwość wskazania potencjalnie nowych lokalizacji. Te z kolei powinny być poprzedzone dogłębną analizą uwarunkowań i okoliczności uzasadniających ich utworzenie”.

- Tworzenie nowej bazy HEMS to również konieczność zapewnienia właściwych warunków dla realizacji działań przez Śmigłowcową Służbę Ratownictwa Medycznego wraz z infrastrukturą złożoną z hangaru oraz płyty przedhangarowej, strefy startu i lądowania śmigłowca, pomieszczeń medycznych, technicznych, operacyjnych oraz zaplecza administracyjno-socjalnego. Powyższe wprost implikuje konieczność zabezpieczenia środków finansowych umożliwiających nabycie nieruchomości, realizację inwestycji budowlanej oraz pokrycie kosztów zatrudnienia niezbędnej kadry i działalności bieżącej — wyjaśnił Kraska.

Zatem w Beskidach nadal bez zmian – nie będzie stałej bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Źródło: https://www.bielsko.info

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówWypas owiec 20 maj 2022
Sylwia Pachota-Rura
Na Jurze rozpoczął się wypas owiecNa Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej ponownie możemy obserwować owce. Aktualnie wypas zwierząt obecnie prowadzony jest u podnóża Zamku w...
Kolej linowa na Kasprowy Wierch 30 maj 2022
Sylwia Pachota-Rura
Ruszyła kolej linowa na Kasprowy WierchW dniach 9 – 24 maja kolejka na Kasprowy Wierch była nieczynna ze względu na realizowany przegląd techniczny urządzeń. Zakończono prace i...
Chodźże na rower z Polar Sport Strefa Outdoor 20 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Chodźże na rower z Polar Sport Strefa OutdoorPolar Sport Strefa Outdooru zaprasza w niedzielę 24 lipca na pierwsze tego typu wydarzenie w tym sezonie w Krakowie, które powstało ze...
Oznaczenia TANAP o ograniczeniach na trasach 24 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
TANAP przestrzega turystów przed wędrówką w rejon Łomnickiego StawuW opublikowanym w sobotę komunikacie Słowacki Tatrzański Park Narodowy prosi turystów o wstrzymanie się z wycieczkami na trasie pomiędzy...
Dolina Pięciu Stawów 16 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Uwaga! Planowane jest zamknięcie szlaku na Szpiglasowy WierchW przyszłym tygodniu Tatrzański Park Narodowy planuje rozpoczęcie remontu szlaku ze Szpiglasowej Przełęczy na szczyt Szpiglasowego Wierchu. Po...
Pies w Tatrach Słowackich 14 lipiec 2022
Lilianna Błazenek
Czy będzie zakaz wprowadzania psów w Tatry Słowackie?Turyści, wielu również z Polski, coraz chętniej korzystają z możliwości zabierania psów w Tatry Słowackie. Jest to zjawisko powszechne do...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje