Śmigłowiec LPR w trakcie akcji w Beskidach
Źródło: GOPR Beskidy / facebook

Nie będzie stałej bazy śmigłowca lotniczego pogotowia w Beskidach

Zgodnie ze statystykami, do jednej trzeciej wypadków na terenie górskim dochodzi w Beskidach. Aby ratować zdrowie i życie ludzkie stale wzywane są śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Te jednak na akcje w górach muszą lecieć z odległych baz. Niestety, na razie nie ma co liczyć na utworzenie takiej na Podbeskidziu.

W Beskidach nadal nie stacjonuje śmigłowiec LPR. W tej sprawie interwencję podjęła posłanka z regionu Małgorzata Pępek, która w sprawie konieczności stacjonowania śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w rejonie Beskidów złożyła interpelację do Ministerstwa Zdrowia.

Jak przypomniała, w 2019 roku uruchomiono tymczasową bazę na lotnisku w Kaniowie. Zmiana ta spowodowała, iż szacunkowy czas dotarcia śmigłowca do Bielska-Białej zmniejszył się do 6 minut, a czas dotarcia na akcję ratowniczą w terenie górskim wynosi od 5 do 10 minut.

- Jest to bardzo ważne dla potencjalnych poszkodowanych, szczególnie że Podbeskidzie to w przeważającej części teren górski, gdzie występuje wzmożony ruch turystyczny. Taki stan rzeczy powoduje, że stacjonowanie śmigłowca w tym rejonie jest koniecznością. Nie bez znaczenia jest również fakt, że dyrekcja Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w wywiadzie dla magazynu „Rynek Zdrowia” wskazywała na prowadzone analizy, z których wynika, iż na terenie Polski powinny powstać jeszcze 3-4 bazy — zaznaczyła posłanka Pępek.

Posłanka skierowała do resortu zdrowia pytania, m.in. „dlaczego Podbeskidzie pomimo wielu starań i apeli nadal nie posiada stałej bazy HEMS ze śmigłowcem? Oraz jakie kroki i działania podejmie resort, aby w rejonie Beskidów poszkodowani krócej oczekiwali na transport śmigłowcem?”.

Do jej wniosku ustosunkował się już Waldemar Kraska, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.

- Aktualny stan liczebny floty śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (LPR) nie pozwala na utworzenie dodatkowej, stałej bazy HEMS. Zgodnie ze stanowiskiem LPR, obecnie użytkowane śmigłowce są w pełni wykorzystywane w 22 istniejących bazach oraz na potrzeby szkolenia załóg i zastępowania maszyn podlegających bieżącym przeglądom technicznym. Uwzględniając aktualną lokalizację baz HEMS oraz fakt zabezpieczenia przez obecnie funkcjonujące bazy w Katowicach i Krakowie przeważającej części tego rejonu w ramach podstawowego promienia operacyjnego, wynoszącego 60 km, należy zwrócić uwagę, że rejon Bielsko-Białej nie jest obszarem, który w pierwszej kolejności wymagałby utworzenia tam nowej, stałej bazy — stwierdził przedstawiciel resortu.

Jak dodał: „LPR nieustannie podejmuje działania zmierzające do zakupu nowych śmigłowców ratunkowych, które stworzyłyby możliwość wskazania potencjalnie nowych lokalizacji. Te z kolei powinny być poprzedzone dogłębną analizą uwarunkowań i okoliczności uzasadniających ich utworzenie”.

- Tworzenie nowej bazy HEMS to również konieczność zapewnienia właściwych warunków dla realizacji działań przez Śmigłowcową Służbę Ratownictwa Medycznego wraz z infrastrukturą złożoną z hangaru oraz płyty przedhangarowej, strefy startu i lądowania śmigłowca, pomieszczeń medycznych, technicznych, operacyjnych oraz zaplecza administracyjno-socjalnego. Powyższe wprost implikuje konieczność zabezpieczenia środków finansowych umożliwiających nabycie nieruchomości, realizację inwestycji budowlanej oraz pokrycie kosztów zatrudnienia niezbędnej kadry i działalności bieżącej — wyjaśnił Kraska.

Zatem w Beskidach nadal bez zmian – nie będzie stałej bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Źródło: https://www.bielsko.info

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówŚwinica w Tatrach Wysokich 15 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Poważny wypadek taterników na ŚwinicyWakacje to okres, kiedy ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego mają bardzo dużo pracy. W czwartkowe popołudnie doszło do...
Pociąg na trasie Kraków-Zakopane 8 grudzień 2022
Lilianna Błazenek
Połączenia kolejowe do Zakopanego wracają na świętaTrwa remont kolejowej „zakopianki” na odcinku Skawina – Sucha Beskidzka – Chabówka – Zakopane. Ze względu jednak na zwiększoną liczbę...
Lawina w masywie Marmolada w Dolomitach 4 lipiec 2022
Lilianna Błazenek
Tragedia w Dolomitach: lawina zabiła 6 wspinaczy, 19 nadal poszukiwanychCo najmniej sześć osób nie żyje, dziewięć jest rannych a dziewiętnaście zaginionych po zejściu potężnej lawiny skalnej, którą...
Zamknięty szlak na Małą Świstówkę 13 wrzesień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Zamknięty szlak na Małą ŚwistówkęTatranský národný park poinformował o tymczasowym zamknięciu niebieskiego szlaku ze Startu na Małą Świstówkę w słowackich Tatrach...
Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach 21 wrzesień 2022
Lilianna Błazenek
Mimo lata w kalendarzu, w Tatrach zagrożenie lawinowe I stopniaW kalendarzu nadal lato, a w Tatrach spadło już tyle śniegu, że Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ogłosiło wczoraj pierwszy stopień...
Kask Black Diamond Capitan 23 sierpień 2022
Lilianna Błazenek
Black Diamond Capitan: kask do zadań specjalnychJak ważna jest rola kasku dla wspinacza, nie trzeba nikogo przekonywać. Jakkolwiek piękna i satysfakcjonująca, wspinaczka to sport podwyższonego...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje