The North Face Nowa kolekcja
Andrzej Bargiel wraca na Mount Everest w ramach projektu Hic Sunt Leones
Źródło: Andrzej Bargiel Facebook

Andrzej Bargiel wraca na Mount Everest z projektem Hic Sunt Leones

Po trzech latach od nieudanej wyprawy na Mount Everest (8 848 m n.p.m.) Andrzej Bargiel wraca na najwyższą górę świata, by podjąć drugą próbę zjazdu ze szczytu na nartach. Dzisiaj na konferencji prasowej poinformował o najbliższych planach dotyczących swojej wyprawy w Himalaje.

Już jutro nasz utytułowany skialpinista wylatuje z ekipą do Katmandu, skąd wyruszy w swoją drugą wyprawę na Mount Everest. Celem jest zdobycie szczytu i zjazd z niego bez korzystania z dodatkowego tlenu. Team Andrzeja uzupełniają: znakomity alpinista i himalaista Janusz Gołąb, który będzie jego partnerem wspinaczkowym, brat Andrzeja Bartek Bargiel – operator drona, hiszpański filmowiec Carlos Llerandi oraz fotograf Bartek Pawlikowski.

Wyprawa rusza jesienią, ponieważ po monsunie w Himalajach jest więcej śniegu, który przykrywa wszystkie szczeliny, skały i lodowe fragmenty, więc zjazd będzie bezpieczniejszy niż w sezonie letnim.

W obozie pod Mount Everest ekipa spędzi ok. 3 tygodni, co powinny wystarczyć im na aklimatyzację. Próba zdobycia szczytu i zjazdu odbędzie się między 20 a 30 września. Bargiel ocenia, że przy dobrych warunkach sam zjazd, do którego będzie używał nart skiturowych (172 cm długości), potrwa od 3 do 5 godzin. Najtrudniejszym wyzwaniem będzie rzadkie powietrze – Bargiel po raz pierwszy będzie przebywał na tak dużej wysokości bez dodatkowego tlenu i nie wie, jak zachowa się jego organizm.

W 2019 roku nasz skialpinista spędził w bazie pod Everestem trzy tygodnie, przygotowując się do wejścia na szczyt, jednak warunki pogodowe były tak trudne, że postanowił się wycofać i odłożyć projekt.

Rok wcześniej Bargiel jako pierwszy i dotychczas jedyny człowiek w historii zjechał z drugiego pod względem wysokości szczytu Ziemi – K2 (8 611 m). Jeśli uda mu się ten sam wyczyn z Mount Everest, nie będzie co prawda pierwszym, który tego dokonał, ale zostanie pierwszym, który zjechał bez korzystania z dodatkowego tlenu.

Wszystkie te wyprawy odbywają się w ramach trwającego od 2013 roku autorskiego projektu Andrzeja Bargiela Hic Sunt Leones, który zakłada eksplorację narciarską najwyższych szczytów Ziemi.

Trzymamy kciuki za powodzenie nowej wyprawy!

Źródło: Andrzej Bargiel Facebook

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówKask Salewa Piuma 3.0 19 maj 2023
Redakcja OutdooroweABC
Kaski wspinaczkowe. Trzy najciekawsze nowości prosto ze sklepowych półekChoć wiosna coś nie może wystartować, my wiemy, że sezon wspinaczkowy w skałach już się zaczął. Pewne też jest to, że odpowiedzialna i...
Tatry latem 7 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Warunki na szlakach w TatrachPo nocnych intensywnych opadach deszczu, wszystkie szlaki w Tatrach są mokre i śliskie, a na odcinkach leśnych zalega błoto. W wyższych partiach...
Grzegorz Soczomski 22 kwiecień 2022
Grzegorz Soczomski
Grzbietem w siną dalKarkonosze w ciągu ostatnich paru lat stały się areną kilku dużych imprez biegowych. Wśród rozgrywanych tam zawodów wymienić można choćby...
Śmigłowiec HZS 4 styczeń 2023
Lilianna Błazenek
Horská záchranná služba podsumowała 2022 rok – smutny bilansHorská záchranná služba opublikowała podsumowanie 2022 roku w Tatrach Słowackich. Poprzedni rok okazał się niestety rekordowo tragiczny pod...
Egzamin dla kandydatów do Grupy Bieszczadzkiej GOPR 9 grudzień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Grupa Bieszczadzka GOPR zaprasza w swoje szeregiEgzamin dla kandydatów na ratowników Grupy Bieszczadzkiej GOPR odbędzie się w dniach 7-8 stycznia 2023 r. Do tego czasu chętni do wstąpienia w...
Morskie Oko w Tatrach 20 wrzesień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Tatrzański Park Narodowy podsumował tegoroczne wakacjeW lipcu i sierpniu na tatrzańskie szlaki weszło około 1 mln 700 tys. turystów, czyli o prawie 100 tys. osób mniej niż w ubiegłym roku. Od...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje