Andrzej Bargiel wraca na Mount Everest w ramach projektu Hic Sunt Leones
Źródło: Andrzej Bargiel Facebook

Andrzej Bargiel wraca na Mount Everest z projektem Hic Sunt Leones

Po trzech latach od nieudanej wyprawy na Mount Everest (8 848 m n.p.m.) Andrzej Bargiel wraca na najwyższą górę świata, by podjąć drugą próbę zjazdu ze szczytu na nartach. Dzisiaj na konferencji prasowej poinformował o najbliższych planach dotyczących swojej wyprawy w Himalaje.

Już jutro nasz utytułowany skialpinista wylatuje z ekipą do Katmandu, skąd wyruszy w swoją drugą wyprawę na Mount Everest. Celem jest zdobycie szczytu i zjazd z niego bez korzystania z dodatkowego tlenu. Team Andrzeja uzupełniają: znakomity alpinista i himalaista Janusz Gołąb, który będzie jego partnerem wspinaczkowym, brat Andrzeja Bartek Bargiel – operator drona, hiszpański filmowiec Carlos Llerandi oraz fotograf Bartek Pawlikowski.

Wyprawa rusza jesienią, ponieważ po monsunie w Himalajach jest więcej śniegu, który przykrywa wszystkie szczeliny, skały i lodowe fragmenty, więc zjazd będzie bezpieczniejszy niż w sezonie letnim.

W obozie pod Mount Everest ekipa spędzi ok. 3 tygodni, co powinny wystarczyć im na aklimatyzację. Próba zdobycia szczytu i zjazdu odbędzie się między 20 a 30 września. Bargiel ocenia, że przy dobrych warunkach sam zjazd, do którego będzie używał nart skiturowych (172 cm długości), potrwa od 3 do 5 godzin. Najtrudniejszym wyzwaniem będzie rzadkie powietrze – Bargiel po raz pierwszy będzie przebywał na tak dużej wysokości bez dodatkowego tlenu i nie wie, jak zachowa się jego organizm.

W 2019 roku nasz skialpinista spędził w bazie pod Everestem trzy tygodnie, przygotowując się do wejścia na szczyt, jednak warunki pogodowe były tak trudne, że postanowił się wycofać i odłożyć projekt.

Rok wcześniej Bargiel jako pierwszy i dotychczas jedyny człowiek w historii zjechał z drugiego pod względem wysokości szczytu Ziemi – K2 (8 611 m). Jeśli uda mu się ten sam wyczyn z Mount Everest, nie będzie co prawda pierwszym, który tego dokonał, ale zostanie pierwszym, który zjechał bez korzystania z dodatkowego tlenu.

Wszystkie te wyprawy odbywają się w ramach trwającego od 2013 roku autorskiego projektu Andrzeja Bargiela Hic Sunt Leones, który zakłada eksplorację narciarską najwyższych szczytów Ziemi.

Trzymamy kciuki za powodzenie nowej wyprawy!

Źródło: Andrzej Bargiel Facebook

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówChodźże na rower z Polar Sport Strefa Outdoor 20 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Chodźże na rower z Polar Sport Strefa OutdoorPolar Sport Strefa Outdooru zaprasza w niedzielę 24 lipca na pierwsze tego typu wydarzenie w tym sezonie w Krakowie, które powstało ze...
Oznaczenia TANAP o ograniczeniach na trasach 24 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
TANAP przestrzega turystów przed wędrówką w rejon Łomnickiego StawuW opublikowanym w sobotę komunikacie Słowacki Tatrzański Park Narodowy prosi turystów o wstrzymanie się z wycieczkami na trasie pomiędzy...
Polar Sport SKITUR im. Basi German 8 luty 2023
Marcin Kijowski
XVIII Polar Sport Skitour w Zawoi: będą foki, raki i czekany25 lutego już po raz XVIII sklep górski Polar Sport zaprasza pod Mosorny Groń w Zawoi na doroczne skiturowe święto. Na zawodników i kibiców...
Garmin Ultra Race Gdańsk 2022 1 grudzień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Finał cyklu Garmin Ultra Race 2022 w GdańskuW sobotę (3 grudnia) odbędzie się finał tegorocznego cyklu Garmin Ultra Race. Biegacze przemierzą ścieżki Trójmiejskiego Parku...
Giewont 29 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Turysta porażony piorunem na GiewoncieW środę kilka minut po godzinie 17 do centrali Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego dotarło zgłoszenie o porażeniu piorunem...
Koszenie górskich łąk w słowackich Tatrach 22 sierpień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Koszenie górskich łąk w słowackich TatrachSłowacki park narodowy poinformował, że ostatnich dniach pogoda dopisywała i udało się zakończyć wszystkie niezbędne prace na górskich...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje