The North Face Nowa kolekcja
Skaning naziemny zasięgu czoła lodowca Paierlbreen
Źródło: Centrum Studiów Polarnych UŚ

58. wyprawa polarna Uniwersytetu Śląskiego na Spitsbergen

Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego wyruszyli na Spitsbergen. To już kolejna wyprawa polarna śląskich badaczy, którzy zajmują się tematyką lodowców.

Czteroosobowy zespół, którym kieruje prof. dr hab. Jacek Jania, będzie kontynuował wieloletni monitoring zanikania lodowców w rejonie Polskiej Stacji Polarnej w Hornsundzie pod wpływem intensywnego ocieplania klimatu Arktyki.

Naukowcy będą także realizowali badania nad rekonstrukcją zasięgu lodowców w ciepłych okresach niedawnej przeszłości. Wyniki tego projektu, finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki, pozwolą lepiej prognozować skutki ocieplania południowego Spitsbergenu. Projektem kieruje mgr Aleksandra Osika, której asystuje mgr Dawid Saferna.
Z kolei dr Michał Ciepły i prof. Jacek Jania specjalizują się w problematyce lodowców uchodzących do morza, które są szczególnie wrażliwe na zmiany klimatu. Badają m.in. procesy „cielenia” lodowców (odrywania się gór lodowych). Zespół zajmuje się zagadnieniem ewolucji takich lodowców z „morskich” w kończące się na lądzie.

Bardzo ważnym zadaniem wyprawy są rekonesansowe badania i spotkania z przedstawicielami instytucji norweskich na Svalbardzie w celu przygotowania przyszłorocznych międzynarodowych warsztatów terenowych.

Wyprawę na Spitsbergen zorganizowało Centrum Studiów Polarnych, a kieruje nią prof. Jacek Jania, który w tym roku będzie obchodził 50-lecie rozpoczęcia swoich badań w Arktyce. Kolejna wyprawa polarna Uniwersytetu Śląskiego na Spitsbergen wyruszy jesienią 2022 roku w celu kontynuowania monitoringu zmian środowiska polarnego, w tym oszacowania spływu wody słodkiej do fiordu Hornsund jako nośnika metali ciężkich.

Źródło: Uniwersytet Śląski

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówTatry Słowackie 8 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Tatry Słowackie nie będą już darmoweTatrzański Park Narodowy na Słowacji planuje wprowadzenie płatnych biletów wstępu na szlaki. Na razie nie wiadomo, w jaki sposób będą...
Maraton MTB w Krynicy-Zdroju 24-25 września 23 wrzesień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Finał Maratonu MTB w Krynicy-ZdrojuJuż w ten weekend organizatorzy zapraszają do Krynicy na dwudniową, finałową edycję cyklu imprez Maratonmtb.pl 2022. Zawody odbędą się na...
Ratownicy TOPR pomagają turystom na Zadnim Gerlachu 19 wrzesień 2022
Lilianna Błazenek
Wspólna akcja TOPR i HZS: na ratunek turystom w głębokiej hipotermiiW niedzielę rano ratownicy TOPR pomogli Horskiej Záchrannej Službie uratować parę turystów z Czech, która utknęła na całą noc w Żlebie...
Pożar w Parku Narodowym Czeska Szwajcaria 26 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Trzeci dzień pożaru w Parku Narodowym Czeska SzwajcariaJuż od trzech dni czeska straż pożarna walczy z potężnym pożarem w Parku Narodowym Czeska Szwajcaria. Wskutek pożaru spłonęło kilka domów,...
Tatry w chmurach 15 wrzesień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Warunki w Tatrach — komunikat turystyczny TPN z 15 września 2022 r.Dzisiaj w Tatrach spodziewane są opady deszczu, z kolei od soboty zapowiadane jest ochłodzenie. Na początku przyszłego tygodnia prognozowane są...
Pożar Gorczańskiej Chaty 30 październik 2022
Sylwia Pachota-Rura
Spłonęło schronisko w Ochotnicy Górnej29 października, w wyniku pożaru spaleniu uległa Gorczańska Chata w Ochotnicy Górnej. Pożar został zaobserwowany na dachu około godziny 21.

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje