Skaning naziemny zasięgu czoła lodowca Paierlbreen
Źródło: Centrum Studiów Polarnych UŚ

58. wyprawa polarna Uniwersytetu Śląskiego na Spitsbergen

Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego wyruszyli na Spitsbergen. To już kolejna wyprawa polarna śląskich badaczy, którzy zajmują się tematyką lodowców.

Czteroosobowy zespół, którym kieruje prof. dr hab. Jacek Jania, będzie kontynuował wieloletni monitoring zanikania lodowców w rejonie Polskiej Stacji Polarnej w Hornsundzie pod wpływem intensywnego ocieplania klimatu Arktyki.

Naukowcy będą także realizowali badania nad rekonstrukcją zasięgu lodowców w ciepłych okresach niedawnej przeszłości. Wyniki tego projektu, finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki, pozwolą lepiej prognozować skutki ocieplania południowego Spitsbergenu. Projektem kieruje mgr Aleksandra Osika, której asystuje mgr Dawid Saferna.
Z kolei dr Michał Ciepły i prof. Jacek Jania specjalizują się w problematyce lodowców uchodzących do morza, które są szczególnie wrażliwe na zmiany klimatu. Badają m.in. procesy „cielenia” lodowców (odrywania się gór lodowych). Zespół zajmuje się zagadnieniem ewolucji takich lodowców z „morskich” w kończące się na lądzie.

Bardzo ważnym zadaniem wyprawy są rekonesansowe badania i spotkania z przedstawicielami instytucji norweskich na Svalbardzie w celu przygotowania przyszłorocznych międzynarodowych warsztatów terenowych.

Wyprawę na Spitsbergen zorganizowało Centrum Studiów Polarnych, a kieruje nią prof. Jacek Jania, który w tym roku będzie obchodził 50-lecie rozpoczęcia swoich badań w Arktyce. Kolejna wyprawa polarna Uniwersytetu Śląskiego na Spitsbergen wyruszy jesienią 2022 roku w celu kontynuowania monitoringu zmian środowiska polarnego, w tym oszacowania spływu wody słodkiej do fiordu Hornsund jako nośnika metali ciężkich.

Źródło: Uniwersytet Śląski

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówBabia Góra 20 maj 2022
Sylwia Pachota-Rura
Babiogórski Park Narodowy otwiera Akademicką Perć po zimieW najbliższą sobotę (21 maja) zostanie otwarty dla ruchu turystycznego żółty szlak Akademicka Perć, prowadzący od Górnego Płaju na szczyt...
szkolenie TPN Tatry od kuchni 25 maj 2022
Sylwia Pachota-Rura
TPN organizuje szkolenie dla twórców internetowychTatrzański Park Narodowy zaprasza twórców internetowych na szkolenie „Tatry od kuchni”, które odbędzie się 28 maja.
Śmigłowiec HZS 4 styczeń 2023
Lilianna Błazenek
Horská záchranná služba podsumowała 2022 rok – smutny bilansHorská záchranná služba opublikowała podsumowanie 2022 roku w Tatrach Słowackich. Poprzedni rok okazał się niestety rekordowo tragiczny pod...
Wypas owiec 20 maj 2022
Sylwia Pachota-Rura
Na Jurze rozpoczął się wypas owiecNa Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej ponownie możemy obserwować owce. Aktualnie wypas zwierząt obecnie prowadzony jest u podnóża Zamku w...
Kolosy Gdynia 2023 29 sierpień 2022
Lilianna Błazenek
Kolosy 2023: znamy już termin przyznania nagród za rok 2022Kapituła nagrody podała termin kolejnych, jubileuszowych Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów, na których zostaną...
Tatry 9 wrzesień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Warunki na szlakach w TatrachPo opadach deszczu na szlakach w wielu miejscach jest mokro i bardzo ślisko, szczególnie w miejscach zacienionych. Tatrzański park Narodowy...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje