58. wyprawa polarna Uniwersytetu Śląskiego na Spitsbergen
Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego wyruszyli na Spitsbergen. To już kolejna wyprawa polarna śląskich badaczy, którzy zajmują się tematyką lodowców.
Czteroosobowy zespół, którym kieruje prof. dr hab. Jacek Jania, będzie kontynuował wieloletni monitoring zanikania lodowców w rejonie Polskiej Stacji Polarnej w Hornsundzie pod wpływem intensywnego ocieplania klimatu Arktyki.
Naukowcy będą także realizowali badania nad rekonstrukcją zasięgu lodowców w ciepłych okresach niedawnej przeszłości. Wyniki tego projektu, finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki, pozwolą lepiej prognozować skutki ocieplania południowego Spitsbergenu. Projektem kieruje mgr Aleksandra Osika, której asystuje mgr Dawid Saferna.
Z kolei dr Michał Ciepły i prof. Jacek Jania specjalizują się w problematyce lodowców uchodzących do morza, które są szczególnie wrażliwe na zmiany klimatu. Badają m.in. procesy „cielenia” lodowców (odrywania się gór lodowych). Zespół zajmuje się zagadnieniem ewolucji takich lodowców z „morskich” w kończące się na lądzie.
Bardzo ważnym zadaniem wyprawy są rekonesansowe badania i spotkania z przedstawicielami instytucji norweskich na Svalbardzie w celu przygotowania przyszłorocznych międzynarodowych warsztatów terenowych.
Wyprawę na Spitsbergen zorganizowało Centrum Studiów Polarnych, a kieruje nią prof. Jacek Jania, który w tym roku będzie obchodził 50-lecie rozpoczęcia swoich badań w Arktyce. Kolejna wyprawa polarna Uniwersytetu Śląskiego na Spitsbergen wyruszy jesienią 2022 roku w celu kontynuowania monitoringu zmian środowiska polarnego, w tym oszacowania spływu wody słodkiej do fiordu Hornsund jako nośnika metali ciężkich.
Źródło: Uniwersytet Śląski