Skaning naziemny zasięgu czoła lodowca Paierlbreen
Źródło: Centrum Studiów Polarnych UŚ

58. wyprawa polarna Uniwersytetu Śląskiego na Spitsbergen

Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego wyruszyli na Spitsbergen. To już kolejna wyprawa polarna śląskich badaczy, którzy zajmują się tematyką lodowców.

Czteroosobowy zespół, którym kieruje prof. dr hab. Jacek Jania, będzie kontynuował wieloletni monitoring zanikania lodowców w rejonie Polskiej Stacji Polarnej w Hornsundzie pod wpływem intensywnego ocieplania klimatu Arktyki.

Naukowcy będą także realizowali badania nad rekonstrukcją zasięgu lodowców w ciepłych okresach niedawnej przeszłości. Wyniki tego projektu, finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki, pozwolą lepiej prognozować skutki ocieplania południowego Spitsbergenu. Projektem kieruje mgr Aleksandra Osika, której asystuje mgr Dawid Saferna.
Z kolei dr Michał Ciepły i prof. Jacek Jania specjalizują się w problematyce lodowców uchodzących do morza, które są szczególnie wrażliwe na zmiany klimatu. Badają m.in. procesy „cielenia” lodowców (odrywania się gór lodowych). Zespół zajmuje się zagadnieniem ewolucji takich lodowców z „morskich” w kończące się na lądzie.

Bardzo ważnym zadaniem wyprawy są rekonesansowe badania i spotkania z przedstawicielami instytucji norweskich na Svalbardzie w celu przygotowania przyszłorocznych międzynarodowych warsztatów terenowych.

Wyprawę na Spitsbergen zorganizowało Centrum Studiów Polarnych, a kieruje nią prof. Jacek Jania, który w tym roku będzie obchodził 50-lecie rozpoczęcia swoich badań w Arktyce. Kolejna wyprawa polarna Uniwersytetu Śląskiego na Spitsbergen wyruszy jesienią 2022 roku w celu kontynuowania monitoringu zmian środowiska polarnego, w tym oszacowania spływu wody słodkiej do fiordu Hornsund jako nośnika metali ciężkich.

Źródło: Uniwersytet Śląski

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówMiłka Raulin na Grenlandii 3 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Na nartach przez Grenlandię!Miłka Raulin została drugą i najmłodszą Polką, która zakończyła trawers Grenlandii! Wyprawę rozpoczęła 3 maja w swoje urodziny, do...
Horska Zachranna Służba 9 wrzesień 2022
Sylwia Pachota-Rura
HZS pomogła Polakom podczas zejścia z Rohaczy 8 września 2022 r. w godzinach wieczornych ratownicy TOPR poinformowali ratowników Horskiej Zachrannej Służby, że skontaktowali się z nimi...
szkolenie TPN Tatry od kuchni 22 lipca 17 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Śladami tatrzańskich lodowców – szkolenie TPN dla twórców internetowychTatrzański Park Narodowy zaprasza twórców internetowych na kolejne szkolenie z cyklu „Tatry od kuchni”.
27. Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady 7 wrzesień 2022
Lilianna Błazenek
Odliczamy godziny do rozpoczęcia 27. Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdroju!Najstarszy, największy i najbardziej znany festiwal górski w Polsce startuje już jutro w Lądku-Zdroju i potrwa do niedzieli. Organizatorzy jak...
Mapa interaktywna TPN 5 lipiec 2022
Lilianna Błazenek
Od wczoraj w Tatry z mapą interaktywnąTatrzański Park Narodowy w tym sezonie wakacyjnym wychodzi naprzeciw turystom przybywającym licznie w nasze najwyższe góry. Udostępnił wczoraj...
Na stokach Kilimandżaro zainstalowano szybki internet 19 sierpień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Szybki internet na stokach KilimandżaroWspinacze będą mogli dokumentować w czasie rzeczywistym swoje wyprawy na Kilimandżaro dzięki szybkiemu internetowi, który na stokach...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje