The North Face Nowa kolekcja
Miejsce upadku turysty z kamery z drona ratowniczego
Źródło: Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe / facebook

Wybrał się na Kasprowy Wierch, a lawina ściągnęła go na słowacką stronę

Dużo szczęścia miał polski turysta, który w Boże Narodzenie wybrał się na samotną wyprawę na Kasprowy Wierch. Został porwany przez lawinę na słowacką stronę do Doliny Cichej – doznał urazów, ale przeżył upadek.

Około godziny 14.00 do TOPR-u wpłynęło zgłoszenie od zaniepokojonego brakiem kontaktu z 34-letnim turystą członka rodziny. Z przekazanych przez niego informacji wynikało, że turysta udał się na samotną wycieczkę z Przełęczy Pod Kopą Kondracką w kierunku Kasprowego Wierchu. Ratownicy rozpoczęli przeszukiwanie szlaku przy pomocy dronów. Po otrzymaniu dokładniejszych informacji od członka rodziny turysty skupiono się na sprawdzaniu okolicy Suchych Czub.

Przy pomocy dronów udało się zlokalizować potencjalne miejsce poślizgnięcia się turysty w jednym ze żlebów, a poniżej tego miejsca obryw oraz dwa lawiniska. Ratownicy podejrzewali, że turysta, podczas zsuwania się w kierunku Doliny Cichej po stronie słowackiej, mógł zostać porwany przez lawinę. Toprowcy poprosili o pomoc swoich kolegów z Horskiej záchrannej služby.

Podczas jednego z lotów poniżej lawiniska udało się dostrzec światło, które, jak się okazało, pochodziło z czołówki poszukiwanego turysty. Przesłano współrzędne do HZS. Słowaccy ratownicy odnaleźli wychłodzonego mężczyznę – mimo urazu głowy był przytomny, choć lekko zdezorientowany. Po ogrzaniu i zbadaniu turysty, ratownicy przetransportowali go skuterem śnieżnym do samochodu terenowego HZS, który z kolei zabrał go do Starego Smokowca, gdzie został przekazany załodze pogotowia ratunkowego. Trafił do szpitala w Popradzie. Mężczyzna miał ogromne szczęście – podczas przechodzenia przez grań spadł spod Kopy Kondrackiej z deską śnieżną i zdołał utrzymać się na powierzchni.

Jak podkreślają ratownicy TOPR, loty odbywały się w trudnych warunkach atmosferycznych, ograniczonej widoczności oraz porywach wiatru sięgających 15 m/s.

Warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są nadal bardzo niekorzystne. Wieje silny wiatr, który znacznie utrudnia poruszanie się, zwłaszcza powyżej górnej granicy lasu. Za sprawą licznych oblodzeń na szlakach jest bardzo ślisko i niebezpiecznie. Pokrywa śnieżna w wyższych partiach Tatr jest bardzo zróżnicowana — śnieg jest mokry, a miejscami występują głębsze zaspy.

Źródło: TOPR, HZS, TPN

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówPiotr Krzyżowski podczas poprzedniej wyprawy w Karakorum 31 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Ratownicy GOPR na Broad Peak oraz K2Na profilu społecznościowym Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego pojawiły się dobre wieści z Karakorum.
Miłka Raulin na Grenlandii 3 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Na nartach przez Grenlandię!Miłka Raulin została drugą i najmłodszą Polką, która zakończyła trawers Grenlandii! Wyprawę rozpoczęła 3 maja w swoje urodziny, do...
Akcja ratunkowa TOPR - transport na noszach turystki z Przełęczy Karb 3 październik 2022
Sylwia Pachota-Rura
Ratownicy TOPR podsumowali pierwszy październikowy weekendW miniony weekend ratownicy TOPR pomogli ośmiu poszkodowanym turystom. Najwięcej pracy mieli w sobotę, kiedy w Tatrach było sporo turystów, a...
Horska Zachranna Służba 9 wrzesień 2022
Sylwia Pachota-Rura
HZS pomogła Polakom podczas zejścia z Rohaczy 8 września 2022 r. w godzinach wieczornych ratownicy TOPR poinformowali ratowników Horskiej Zachrannej Służby, że skontaktowali się z nimi...
Lawina w masywie Marmolada w Dolomitach 4 lipiec 2022
Lilianna Błazenek
Tragedia w Dolomitach: lawina zabiła 6 wspinaczy, 19 nadal poszukiwanychCo najmniej sześć osób nie żyje, dziewięć jest rannych a dziewiętnaście zaginionych po zejściu potężnej lawiny skalnej, którą...
Zakończyły się Tatrzańskie Opowieści Mateusza Waligóry 17 sierpień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Zakończyła się wyprawa Tatrzańskie Opowieści podróżnika Mateusza WaligóryPolski podróżnik Mateusz Waligóra właśnie zakończył swój trwający ponad miesiąc 500-kilometrowy marsz szlakami turystycznymi w polskich...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje