Miejsce upadku turysty z kamery z drona ratowniczego
Źródło: Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe / facebook

Wybrał się na Kasprowy Wierch, a lawina ściągnęła go na słowacką stronę

Dużo szczęścia miał polski turysta, który w Boże Narodzenie wybrał się na samotną wyprawę na Kasprowy Wierch. Został porwany przez lawinę na słowacką stronę do Doliny Cichej – doznał urazów, ale przeżył upadek.

Około godziny 14.00 do TOPR-u wpłynęło zgłoszenie od zaniepokojonego brakiem kontaktu z 34-letnim turystą członka rodziny. Z przekazanych przez niego informacji wynikało, że turysta udał się na samotną wycieczkę z Przełęczy Pod Kopą Kondracką w kierunku Kasprowego Wierchu. Ratownicy rozpoczęli przeszukiwanie szlaku przy pomocy dronów. Po otrzymaniu dokładniejszych informacji od członka rodziny turysty skupiono się na sprawdzaniu okolicy Suchych Czub.

Przy pomocy dronów udało się zlokalizować potencjalne miejsce poślizgnięcia się turysty w jednym ze żlebów, a poniżej tego miejsca obryw oraz dwa lawiniska. Ratownicy podejrzewali, że turysta, podczas zsuwania się w kierunku Doliny Cichej po stronie słowackiej, mógł zostać porwany przez lawinę. Toprowcy poprosili o pomoc swoich kolegów z Horskiej záchrannej služby.

Podczas jednego z lotów poniżej lawiniska udało się dostrzec światło, które, jak się okazało, pochodziło z czołówki poszukiwanego turysty. Przesłano współrzędne do HZS. Słowaccy ratownicy odnaleźli wychłodzonego mężczyznę – mimo urazu głowy był przytomny, choć lekko zdezorientowany. Po ogrzaniu i zbadaniu turysty, ratownicy przetransportowali go skuterem śnieżnym do samochodu terenowego HZS, który z kolei zabrał go do Starego Smokowca, gdzie został przekazany załodze pogotowia ratunkowego. Trafił do szpitala w Popradzie. Mężczyzna miał ogromne szczęście – podczas przechodzenia przez grań spadł spod Kopy Kondrackiej z deską śnieżną i zdołał utrzymać się na powierzchni.

Jak podkreślają ratownicy TOPR, loty odbywały się w trudnych warunkach atmosferycznych, ograniczonej widoczności oraz porywach wiatru sięgających 15 m/s.

Warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są nadal bardzo niekorzystne. Wieje silny wiatr, który znacznie utrudnia poruszanie się, zwłaszcza powyżej górnej granicy lasu. Za sprawą licznych oblodzeń na szlakach jest bardzo ślisko i niebezpiecznie. Pokrywa śnieżna w wyższych partiach Tatr jest bardzo zróżnicowana — śnieg jest mokry, a miejscami występują głębsze zaspy.

Źródło: TOPR, HZS, TPN

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówOrla Perć 29 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
W Tatrach trwają remonty szlakówTrwają remonty szlaków w rejonie Orlej Perci. Wymieniana jest nawierzchnia szlaków oraz fragmenty sztucznych ułatwień, wskazanych przez TOPR.
szkolenie TPN dla twórców internetowych Tatry od kuchni - 3 września 2022 r. 30 sierpień 2022
Sylwia Pachota-Rura
TPN organizuje wrześniowe szkolenie w Tatrach dla twórców internetowychPowoli jesień nieśmiało zagląda w Tatry. Nadal w przyrodzie sporo się dzieje się i można prowadzić wiele obserwacji. TPN w najbliższą...
Marcin Konrad Jaroszewski nie żyje 10 sierpień 2022
Lilianna Błazenek
46-latek, który zginął tragicznie w Tatrach Wysokich, to dyrektor warszawskiego liceum Marcin Konrad JaroszewskiDocierają do nas smutne szczegóły dotyczące piątkowego śmiertelnego wypadku w Tatrach Słowackich. 46-latek, który zginął po upadku z dużej...
Tatry 9 wrzesień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Warunki na szlakach w TatrachPo opadach deszczu na szlakach w wielu miejscach jest mokro i bardzo ślisko, szczególnie w miejscach zacienionych. Tatrzański park Narodowy...
Tatry - szlak na Granaty 23 wrzesień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Warunki w Tatrach — komunikat turystyczny TPN z 23 września 2022 r.Turyści wybierający się w weekend w góry powinni być ostrożni. Przyrodnicy z Tatrzańskiego Parku Narodowego odradzają wyprawy w wyższe...
Garmin Ultra Race Gdańsk 2022 1 grudzień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Finał cyklu Garmin Ultra Race 2022 w GdańskuW sobotę (3 grudnia) odbędzie się finał tegorocznego cyklu Garmin Ultra Race. Biegacze przemierzą ścieżki Trójmiejskiego Parku...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje