The North Face Nowa kolekcja
Yvon Chouinard
Źródło: Patagonia facebook

Od teraz Ziemia jedynym udziałowcem Patagonii

Prawie pół wieku po założeniu firmy Patagonia, producenta odzieży outdoorowej, właściciel marki Yvon Chouinard oddaje swoją firmę, by walczyć z kryzysem klimatycznym.

Zamiast sprzedać firmę lub wprowadzić ją na giełdę, rodzina Chouinard przeniosła własność Patagonii o wartości około 3 miliardów dolarów na specjalnie na ten cel utworzone fundusz powierniczy Patagonia Purpose Trust oraz organizację non-profit Holdfast Collective. Podmioty te powstały, aby zachować niezależność firmy i dopilnować, aby wszystkie wypracowane przez nią jej zyski, szacowane na 100 milionów dolarów rocznie, były wykorzystywane na cele związane z ochroną środowiska.

Yvon Chouinard, ekscentryczny wspinacz, nigdy nie chciał być biznesmenem, a konwencjonalne praktyki biznesowe zawsze traktował z lekceważeniem. Zaczynał od produkcji sprzętu wspinaczkowego dla siebie i znajomych, potem doszła odzież outdoorowa. Od samego początku Patagonia angażowała się w proekologiczne działania. Misją firmy jest zminimalizowanie wpływu przemysłu odzieżowego na środowisko, a do produkcji używa tylko zrównoważonych materiałów. Od lat 80. regularnie przekazuje procent od zysków ze sprzedaży organizacjom ekologicznym. Od 2018 roku hasłem przewodnim marki jest zdanie: „Działamy, aby ratować naszą planetę”.

Jak twierdzi Yvon Chouinard, chociaż firma robiła wszystko, co w ich mocy, aby zaradzić kryzysowi ekologicznemu, to nadal było to za mało. Postanowili znaleźć sposób na zainwestowanie większej ilości pieniędzy w walkę z kryzysem, przy jednoczesnym zachowaniu nienaruszalnych wartości firmy. Jedną z opcji była sprzedaż Patagonii i przekazanie wszystkich pieniędzy na walkę ze zmianami klimatycznymi. Nie mieli jednak pewności, że nowy właściciel utrzyma ich wartości i zapewni zatrudnienie pracownikom firmy na całym świecie. Kolejnym rozwiązaniem było wprowadzenie firmy na giełdę. Chouinard obawiał się jednak, że nawet spółki, które działają w oparciu o szlachetne motywacje, są pod zbyt dużą presją, aby osiągnąć krótkoterminowe zyski kosztem długoterminowego funkcjonowania i odpowiedzialności.

Stworzyli więc swoją, unikalną formę własności. Patagonia nadal będzie działać jako prywatna korporacja przynosząca zyski, sprzedając co roku odzież outdoorową o wartości ponad 1 miliarda dolarów. Jednak rodzina Chouinard, która kontrolowała Patagonię do zeszłego miesiąca, nie będzie już właścicielem firmy. W sierpniu nieodwołalnie przeniosła wszystkie akcje firmy z prawem głosu, stanowiące równowartość 2 procent całego pakietu akcji, do nowo utworzonego Patagonia Purpose Trust. Fundusz, nad którym czuwać będą członkowie rodziny i ich najbliżsi doradcy, ma zapewnić, że Patagonia wywiąże się ze swojej misji i odda wypracowane zyski. Ponieważ rodzina Chouinard przekazała swoje akcje funduszowi powierniczemu, zapłaci około 17,5 miliona dolarów podatku od darowizny. Następnie właściciele przekazali pozostałe 98 procent akcji zwykłych utworzonej specjalnie w tym celu organizacji non-profit Holdfast Collective, której zadaniem będzie odbiór wszystkich zysków firmy i wykorzystanie funduszy na walkę ze zmianami klimatu.

Decyzja zrzeczenia się firmy przez Chouinarda nie powinna być jednak dla nikogo dużym zaskoczeniem. Jako pionier wspinaczki skałkowej w kalifornijskiej dolinie Yosemite w latach sześćdziesiątych, Chouinard mieszkał w samochodzie i jadł karmę dla kotów. Nawet dzisiaj zakłada znoszone ubrania, jeździ poobijanym Subaru i dzieli swój czas między skromne domy w Ventura w Kalifornii, gdzie znajduje się siedziba firmy, i Jackson w stanie Wyoming. Yvon Chouinard nie ma komputera ani telefonu komórkowego.

Źródło: Patagonia, New York Times

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówMnich w Tatrach 17 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Śmiertelny wypadek w Tatrach. Odnaleziono ciało poszukiwanego turystyRatownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego prowadzili w piątek nocne poszukiwania turysty, który wieczorem nie wrócił z wyprawy...
Beskidzka Grupa GOPR 12 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
GOPR podsumował pierwsze półrocze tego rokuKilka dni temu Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe podsumowało działalność ratowniczą prowadzoną przez pierwsze półrocze 2022 roku. Od...
Otwarcie plaży na Gubałówce 26 maj 2022
Sylwia Pachota-Rura
Już w weekend otwarcie najwyżej położonej plaży w Polsce!Polskie Koleje Linowe zapraszają już w najbliższy weekend na otwarcie jedynej plaży w Polsce położonej na wysokości 1123 m n.p.m.
Ćwiczenia straży pożarnej w Tatrach Słowackich 10 październik 2022
Sylwia Pachota-Rura
Dwie tatrzańskie doliny zamknięte dla turystów w środę!Tatranský národný park informuje osoby wybierające się do Tatrzańskiego Parku Narodowego na Słowacji, że w środę 12 października 2022 r....
Wyższe temperatury roczne w górach 15 listopad 2022
Marcin Kijowski
Robi się naprawdę gorącoAlarmistyczne doniesienia naukowców. Choć rok się jeszcze nie skończył, wiadomo już, że będą to jedne z najgorętszych 12 miesięcy w...
Andrzej Bargiel wraca na Mount Everest w ramach projektu Hic Sunt Leones 24 sierpień 2022
Lilianna Błazenek
Andrzej Bargiel wraca na Mount Everest z projektem Hic Sunt LeonesPo trzech latach od nieudanej wyprawy na Mount Everest (8 848 m n.p.m.) Andrzej Bargiel wraca na najwyższą górę świata, by podjąć drugą...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje