World Games 2022 w Birmingham
Źródło: Daniel Gajda Photography / IFSC Facebook

Medal Polki we wspinaczce sportowej na World Games 2022 w Birmingham

W Birmingham odbywają się igrzyska dyscyplin nieolimpijskich – World Games 2022. Liczba dyscyplin na tej imprezie sportowej przekracza trzydzieści, polscy zawodnicy rywalizują w 16 z nich, w tym we wspinaczce sportowej na czas.

Kolejny świetny występ na zawodach ma za sobą reprezentantka Polski Natalia Kałucka. Jako aktualna mistrzyni świata we wspinaczce na czas była naszą główną faworytką do medalu na World Games 2022. Polka wygrała kwalifikacje i z najwyższych rozstawieniem rozpoczęła swój udział w ćwierćfinale. Pokonała Ukrainkę Jelizawietę Ławrykową i weszła z dużą przewagą, przechodząc do strefy walki o medale. Półfinał okazał się już znacznie trudniejszy. Przeciwniczka (Francuzka Capucine Viglione) byłą świetnie dysponowana, walka nie była łatwa i o awansie naszej zawodniczki do finału zadecydowało zaledwie 0,22 s różnicy. Natalia Kałucka osiągnęła wynik 7,60 s i awansowała do walki złoto.

W finale nasza zawodniczka spotkała się z Amerykanką Emmą Hunt, która wykazała się bezbłędnym przejściem i pokonała Natalię w walce o złoty medal. Nasza mistrzyni świata skończyła zawody jako wicemistrzyni World Games.

W turnieju kobiet brała udział także Patrycja Chudziak, jednak w ćwierćfinale została pokonana przez Niemkę Franziskę Ritter. Ostatecznie nasza zawodniczka zajęła 6. miejsce.

Wśród mężczyzn nasz były mistrz świata Marcin Dzieński uległ Indonezyjczykowi Veddriqo Leonardo i finalnie zajął 7. miejsce w klasyfikacji zawodów.

Word Games to igrzyska dyscyplin nieolimpijskich. Wybrane dyscypliny World Games były kiedyś obecne w programie Igrzysk Olimpijskich. Pierwsze World Games rozegrano w 1981 roku, podobnie jak igrzyska są rozgrywane co 4 lata. Wspinanie w The World Games obecne jest od 2005 roku. Dotychczas żadnemu polskiemu wspinaczowi nie udało się wywalczyć medalu na tej imprezie. Pierwszą zdobywczynią medalu dla Polski jest Natalia Kałucka.

Na trzy dni przed końcem igrzysk reprezentanci Polski na World Games zdobyli łącznie 13 medali - 3 złote, 5 srebrnych i 5 brązowych.

Źródło: IFSC

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówAkcja GOPR na Ścieżce Pienińskiej 12 wrzesień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Reanimacja turystki na szlaku w PieninachW sobotę po godz. 19 do ratowników Grupy Podhalańskiej GOPR dotarło zgłoszenie o osobie nieprzytomnej, znajdującej się na Ścieżce...
Morskie Oko w Tatrach 20 wrzesień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Tatrzański Park Narodowy podsumował tegoroczne wakacjeW lipcu i sierpniu na tatrzańskie szlaki weszło około 1 mln 700 tys. turystów, czyli o prawie 100 tys. osób mniej niż w ubiegłym roku. Od...
Jurajski Festiwal Biegowy 23-25 września 2022 r. 22 wrzesień 2022
Sylwia Pachota-Rura
W piątek 23 września startuje Jurajski Festiwal BiegowyPrzed nami kolejne spotkanie amatorów biegania oraz miłośników Jury Krakowsko-Częstochowskiej! W piątek 23 września rozpocznie się czwarta...
La Mytique 17 marzec 2022
Grzegorz Łopata
Jak podbijaliśmy Wyspę PiratówLa Mytique, czyli słynny GR20 to najdłuższy szlak górski Korsyki i jeden z najtrudniejszych w Europie. Liczy ok. 180 kilometrów, a liczba...
Chatka Puchatka 27 wrzesień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Kultowa nazwa „Chatka Puchatka” zostaje pomimo kontrowersjiW środowisku turystycznym trwa spór o nazwę nowego obiektu Bieszczadzkiego Parku Narodowego, który powstał na Połoninie Wetlińskiej. Część...
Widok na Tatry 20 październik 2022
Sylwia Pachota-Rura
Warunki w Tatrach — komunikat turystyczny TPN z 20 października 2022 r.W Tatrach nadal panują trudne warunki na szlakach. Turyści wybierający się w Tatry powinni zachować ostrożność. Ratownicy TOPR apelują o...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje