Biwak Fourche na Mont Maudit
Źródło: Ludo Ravanel facebook

Zmian klimatu ciąg dalszy: osuwisko zniszczyło biwak Fourche w masywie Mont Blanc

Biwak Fourche w masywie Mont Blanc, znany także jako schron Alberico-Borgna, został w tym tygodniu zniszczony przez osuwisko skalne. Na szczęście w momencie zdarzenia w schronie nie było ludzi.

Najprawdopodobniej w nocy ze środy na czwartek niewielka konstrukcja służąca za bazę dla wspinaczy na normalnej drodze na szczyt Mont Maudit spadła 300 metrów w dół wskutek oderwania się fragmentu skały, na której była osadzona. Schron znajdował się na wysokości 3675 metrów pod Granią Kuffnera na południowo-wschodniej grani Mont Maudit.

Szczątki schronu leżące na lodowcu Brenva zauważył pilot prywatnego śmigłowca, który zaalarmował służby. Ratownicy górscy z Doliny Aosty przelecieli helikopterem nad osuwiskiem i potwierdzili, że na miejscu nie było ludzi.

Tegoroczne fale upałów w Alpach, które były przyczyną chociażby tragedii na Marmoladzie, gdzie wskutek oderwania się seraka zginęło 11 osób, ewidentnie wskazują, co spowodowało zawalenie się schronu. Trafną diagnozę postawił na swoim profilu na Facebooku Ludovic Ravanel, francuski przewodnik górski z Chamonix: „Gorące lato 2022 roku i jego konsekwencja – degradacja wiecznej zmarzliny odcisnęły swoje piętno na stabilności skalnej bazy”.

Schron, który został zniszczony, zbudowano w 1985 r. na miejscu poprzedniego z roku 1935. Był poświęcony dwóm wspinaczom z Turynu: Corrado Albericowi i Luigiemu Borgnie, którzy zginęli przysypani lawiną pod Col de la Brenva w sierpniu 1932 r.

Źródło: ukclimbing.com, Ludo Ravanel facebook

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówNiedźwiedź w Pienińskim Parku Narodowym 7 październik 2022
Sylwia Pachota-Rura
Uwaga! Niedźwiedź na terenie Pienińskiego Parku NarodowegoPieniński Park Narodowy podał komunikat o niedźwiedziu zaobserwowanym na terenie Parku. Turyści proszeni są o zachowanie szczególnej...
Tatry 11 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Aktualne warunki turystyczne na szlakach w TatrachAktualnie w Tatrach panują niekorzystne warunki do uprawiania turystyki. Intensywne opady deszczu sprawiły, że szlaki są mokre i śliskie, a na...
Elnaz Rekabi 19 październik 2022
Lilianna Błazenek
Irańska wspinaczka Elnaz Rekabi wystartowała na zawodach bez hidżabu. Co dalej?Irańska zawodniczka Elnaz Rekabi, która w niedawno zakończonych Mistrzostwach Azji w Seulu wystartowała bez hidżabu, wróciła dziś do kraju....
Szkolenie dla twórców internetowych Tatry od kuchni 28 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
TPN zaprasza na podglądanie kozic i świstakówTatrzański park Narodowy zaprasza twórców internetowych zainteresowanych przyrodą Tatr na kolejne szkolenie z cyklu „Tatry od kuchni”.
szkolenie TPN Tatry od kuchni 25 maj 2022
Sylwia Pachota-Rura
TPN organizuje szkolenie dla twórców internetowychTatrzański Park Narodowy zaprasza twórców internetowych na szkolenie „Tatry od kuchni”, które odbędzie się 28 maja.
Hotel Górski PTTK Kalatówki 13 październik 2022
Sylwia Pachota-Rura
W piątek możliwe utrudnienia w Kuźnicach i na Polanie KalatówkiKomenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Zakopanem oraz Tatrzański Park Narodowy podały komunikat o możliwych utrudnieniach dla turystów...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje