The North Face Nowa kolekcja
Fjällräven Polar
Źródło: Fjällräven / facebook

Już niebawem startuje rekrutacja na Fjällräven Polar 2023

300 km arktycznej dziczy, 20 członków drużyny z całego świata, 180 wykwalifikowanych psów zaprzęgowych i podróż, której nigdy nie zapomnisz. Dołącz do wyprawy Fjällräven Polar!

Fjällräven Polar zgromadzi 20 osób z całego świata gotowych na udział w 300-kilometrowej wyprawie psim zaprzęgiem przez arktyczną tundrę. W ciągu sześciu dni uczestnicy będą jeździć własnymi psimi zaprzęgami przez rozległe krajobrazy północnej Skandynawii i doświadczać zupełnie innego świata, niż ten, w którym przebywają na co dzień.

To nie są zawody psich zaprzęgów ani impreza, na którą możemy kupić bilet. To jest wyprawa, która oferuje zwykłym ludziom, którzy pragną więcej dzikości w swoim życiu, drogę do zimowego życia na świeżym powietrzu. W trakcie wyprawy uczestnicy poznają podstawowe umiejętności survivalowych i przystosują się do życia w mroźnej Arktyce.
Misją Fjällräven jest, by inspirować ludzi do spędzania większej ilości czasu na łonie natury, a ta wyprawa udowadnia, że przy odpowiednim sprzęcie i odpowiedniej wiedzy każdy może odkrywać i cieszyć się przyrodą w warunkach arktycznych, niezależnie od wcześniejszych doświadczeń na świeżym powietrzu.

Podróż rozpocznie się w okolicy wioski Jukkasjärvi w szwedzkiej Laponii, około 17 km na wschód od Kiruny, gdzie uczestnicy odbędą wszystkie szkolenia i zdobędą niezbędne umiejętności przetrwania potrzebne podczas wyprawy. Poznają swój zespół sześciu psów, którymi będą się opiekować w czasie trwania podróży. Następnie wyruszą w drogę, prowadząc psie zaprzęgi przez niegościnną dzicz: przez jałową tundrę, zamarznięte jeziora i górskie lasy. Uczestnicy wyprawy spędzą czas na podróżowaniu i doskonaleniu współpracy z psami i oraz z 19 kolegami z drużyny podczas 300-kilometrowej podróży. Będą podróżować na północ przez Sevujärvi, Kattuvuoma, Råstojaure i Pälstsa – jeden z największych obszarów wiecznej zmarzliny w Europie – zanim skończą wyprawę na skraju norweskich fiordów w Signaldalen.

Uczestnicy ekspedycji spędzą cztery noce śpiąc w namiocie lub pod gołym niebem. Nauczą się karmić i zarządzać swoimi psami, rozbijać obóz zimowy, gotować na świeżym powietrzu, żyć w temperaturach tak niskich jak minus 30°C i dostosowywać się do stale zmieniających się warunków zimowych, które mogą być surowe i bezlitosne. W trakcie podróży uczestnicy otrzymają wsparcie doświadczonego zespołu Fjällräven i profesjonalnych maszerów, którzy udzielą im wskazówek. Jednak większość pracy uczestnicy muszą wykonać samodzielnie.

Krótka historia Fjällräven Polar

Na początku lat 90. założyciel Fjällräven, Åke Nordin, spotkał Kentha Fjellborga, jednego z czołowych szwedzkich kierowców psich zaprzęgów. Kenth właśnie brał udział w Iditarod, najtrudniejszych na świecie zawodach psich zaprzęgów na dzikich terenach Alaski, co zainspirowało Ake'a do organizacji Fjällräven Polar. Od 1997 do 2006, Fjällräven Polar był zawodami psich zaprzęgów jak Iditarod. Jednak to nie pasowało do podstawowych wartości Fjällräven: inspirowania i zachęcania ludzi do odkrywania życia na świeżym powietrzu. W związku z tym po sześcioletniej przerwie impreza powróciła w 2012 roku z nowym, zaktualizowanym formatem. Tym razem nie skupiono się na wyścigach i rywalizacji oraz ekspertach od psich zaprzęgów. Przygotowano imprezę ciekawych świata, zwykłych ludzi.

To brzmiało jak szalony pomysł. Zabranie grupy ludzi bez umiejętności i doświadczenia w maksymalnie ekstremalnych warunkach do jednego z najtrudniejszych środowisk na świecie: arktycznej tundry. Jednak organizatorzy wierzyli, że przy odpowiednim wsparciu, sprzęcie i sposobie myślenia ta przygoda będzie dla każdego. Impreza zakończyła się sukcesem, przede wszystkim ze względu na ducha pierwszych uczestników. Pokazali, że dzięki odwadze i chęci, poradom i wskazówkom ekspertów oraz wysokiej jakości sprzętowi zimowemu, każdy może podjąć wyzwanie Fjällräven Polar. Przez kolejne lata uczestnicy zmierzyli się ze wszystkim, od śnieżyc i minus 30 stopni temperatury, po przepiękne, skąpane w słońcu krajobrazy arktycznej tundry. Dla kilku szczęśliwców Fjällräven Polar jest okazją do sprawdzenia swoich granic i udział w przygodzie życia.

Każdy może dołączyć do zespołu, który wyruszy na wyprawę Fjällräven Polar w kwietniu 2023 roku. W 2020 i 2021 roku ekspedycja została zawieszona z powodu pandemii COVID-19. W 2023 roku wyprawa wraca z nową trasą i nowym procesem aplikacyjnym.

Jak ubiegać się o miejsce na wyprawie Fjällräven Polar 2023?

Zapisy do Fjällräven Polar będą otwarte od poniedziałku 24 października do niedzieli 13 listopada 2022 r.

Warto dołączyć do globalnej imprezy inauguracyjnej poświęconej Fjällräven Polar, która będzie transmitowana na żywo w poniedziałek 24 października 2022 r. Na imprezie zostaną przedstawione plany ekspedycji na rok 2023 oraz podane wszystkie informacje niezbędne do ubiegania się o miejsce w wyprawie. Udział w globalnym wydarzeniu inauguracyjnym nie jest obowiązkowy, ale pomoże kandydatom w procesie aplikacyjnym do udziału w wyprawie.

Potencjalni uczestnicy wyprawy muszą wypełnić formularz zgłoszeniowy z kilkoma podstawowymi informacjami o sobie.

Główne zadanie konkursowe polega na podjęciu trzech cotygodniowych wyzwań. Pierwsze z nich zostanie opublikowane w trakcie globalnego eventu inauguracyjnego.
Wyzwania będą także publikowane co tydzień, począwszy od 24 października, na Fjällräven Experience Hub, na oficjalnym koncie na Instagramie oraz w wiadomości e-mail bezpośrednio do kandydatów (po rejestracji).
Uczestnicy rywalizujący o miejsce na wyprawie odpowiadają na wyzwania, publikując filmy lub zdjęcia na Instagramie. Należy oznaczyć Fjällräven za pomocą oficjalnego konta Fjällräven, @fjallravenofficial oraz otagować #FjallravenPolar2023 i podać numer wyzwania: #Challenge1, #Challenge2 lub #Challenge3.
Wyzwania będą się różnić tematycznie, jednak wszystkie będą zachęcać uczestników do przemyśleń nad ich relacjami z naturą i potencjalnymi warunkami, z jakimi mogą się spotkać w trakcie Fjällräven Polar.

Tematem przewodnim wyzwań będą:

  • Wyzwanie nr 1: Twoje motywy do udziału w wyprawie
  • Wyzwanie nr 2: Poznaj bliżej Fjällräven Polar i pokonaj swoje lęki
  • Wyzwanie nr 3: Pokaż nam swoje zrównoważone życie

Forma odpowiedzi na każde z wyzwań zależy od kandydata – mogą to być zdjęcia, video, tekst lub inny kreatywny sposób na odpowiedzi. Pełne informacje o wyzwaniach i procesie aplikowania zostaną opublikowane podczas wydarzenia inauguracyjnego.

Po zakończeniu etapu składania wniosków, w niedzielę 13 listopada, jury Fjällräven (składające się z absolwentów, ambasadorów i pracowników Fjällräven Polar) wybierze krótką listę potencjalnych uczestników wyprawy. Ostateczni zwycięzcy zostaną ogłoszeni w środę 23 listopada 2022 r. podczas wydarzenia transmitowanego na żywo.

Jesteście gotowi na przygodę życia z Fjällräven?

Źródło: Fjällräven

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówWidok z kamery internetowej TOPR na Morskie Oko 16 grudzień 2022
Lilianna Błazenek
W Tatrach jeszcze niebezpiecznej. Ogłoszono lawinową trójkęPogoda w Tatrach znacznie się pogorszyła. TOPR ogłosił już trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Warunki do uprawiania turystyki w wyższych...
Góra Kanczendzonga o świcie 11 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Dorota Rasińska-Samoćko - cztery ośmiotysięczniki w ciągu miesiącaPolska himalaistka w ciągu jednego miesiąca (od 28 kwietnia do 28 maja) dokonała wejść na cztery ośmiotysięczniki w Nepalu. Tych osiągnięć...
Adam Ondra 14 październik 2022
Lilianna Błazenek
Adam Ondra pomaga dotkniętej wojną UkrainieAdam Ondra wykorzystuje swoją ogromną popularność w szczytnym celu. Jeden z najlepszych wspinaczy świata wystawił na aukcję charytatywną...
Hilaree Nelson 28 wrzesień 2022
Lilianna Błazenek
Smutne wieści z Nepalu: odnaleziono ciało Hilaree NelsonNiestety sprawdziły się najgorsze obawy dotyczące zaginionej w trakcie zjazdu na nartach z Manaslu Hilaree Nelson. Ciało skialpinistki...
Bieszczadzka Grupa GOPR 10 sierpień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Święto Przewodników i Ratowników Górskich 202210 sierpnia obchodzony jest Światowy Dzień Przewodników i Ratowników Górskich, w dniu imienin św. Wawrzyńca, patrona ratowników i...
projekt „Łączą nas góry” realizowany przez Fundacja Ładne Historie 31 maj 2022
Sylwia Pachota-Rura
W Sudetach startuje kolejna edycja projektu „Łączą nas góry”Fundacja Ładne Historie kolejny raz zaprasza rodziny z osobami z niepełnosprawnościami i wolontariuszy do udziału w projekcie „Łączą nas...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje